Atsidūrus skirtingose gyvenimo situacijose, ne visada gali būti lengva suprasti, kokia parama galite pasinaudoti, kokie jos dydžiai ir kur reikėtų kreiptis. Galbūt praradote darbą, o gal svarstote apie būsto įsigijimą ir nežinote, ar jums priklauso parama?
15min apžvelgia, kas priklauso gyventojams susirgus, esantiems sunkioje finansinėje situacijoje, norintiems įsigyti būstą, susilaukusiems vaikų ar tiems, kuriems suėjo pensinis amžius.
Ligos išmoka
Koronaviruso atvejų skaičiams pastaruoju metu siekiant 12 tūkst. per dieną, klausimai dėl ligos išmokos tampa kaip niekada aktualūs. Dirbantieji turėtų žinoti, kad norėdami gauti ligos išmoką, jie turėtų būti sukaupę mažiausiai 3 mėnesių ligos socialinio draudimo stažą per paskutinius 12 mėnesių arba bent 6 mėnesių stažą per 24 mėnesius.
Už pirmąsias dvi ligos dienas šią išmoka moka darbdavys, o jos dydis darbdavio pasirinkimu gali svyruoti nuo 62,06 proc. iki 100 proc. darbuotojo vidutinio atlyginimo.
„Sodra“ ligos išmoką pradeda mokėti nuo trečios ligos dienos ir moka iki darbingumo atgavimo, darbingumo lygio nustatymo ar pirmosios dalyvavimo profesinės reabilitacijos programoje dienos. Išmokos dydis siekia 62,06 proc. nuo darbo užmokesčio, neatskaičius mokesčių.
Teisę į ligos išmoką turi ir ligos socialiniu draudimu draudžiami savarankiškai dirbantys asmenys, kurie yra sumokėję ligos socialinio draudimo įmokas – bent nuo 3 minimalių mėnesio atlyginimų (MMA) pajamų sumos per 12 mėnesių arba bent nuo 6 MMA per 24 mėnesius. Savarankiškai dirbantiems ligos išmoka už pirmąsias dvi ligos dienas nėra mokama.
Yra keli atvejai, kai ligos išmoka asmeniui mokama, nors stažo nepakanka.