Pasak Fondo vadovės, kurios įspėjimas buvo beveik atvirai skirtas konfliktą dėl prekybos su Kinija sukėlusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui, šalys turėtų dar plačiau atverti prekybą, pertvarkydamos savo vidaus praktiką, o ne statydamos naujas kliūtis prekybai.
Ir Ch.Lagarde pabrėžė, jog yra klaidinga manyti, kad užsienio prekybos deficitas yra nesąžiningos prekybos ženklas, kaip kad ne kartą yra pareiškęs D.Trumpas.
JAV prezidentas praėjusį mėnesį nustatė didelius muitus importuojamam plienui ir aliuminiui ir paskelbė ketinantis įvesti muitus 50 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškų prekių importui, keršydamas už tariamą intelektinės nuosavybės vagystę.
Nuo tada Vašingtonas ir Pekinas vis apsikeičia grasinimais dėl naujų importo muitų ir jau sukėlė realią visaverčio prekybos karo grėsmę.
Vyriausybės „turi aiškiai vengti bet kokio pobūdžio protekcionizmo“, pareiškė Ch.Lagarde.
„Atminkite: daugiašalė prekybos sistema per pastarąją kartą iš esmės pakeitė mūsų pasaulį. Ji padėjo perpus sumažinti itin dideliame skurde gyvenančių pasaulio gyventojų dalį“, – pažymėjo ji.
Pasak TVF vadovės, laisvoji prekyba „sukūrė milijonus naujų darbo vietų ir užtikrino didesnį darbo užmokestį“.
„Nepateisinama“ nesėkmė
„Tačiau tai taisyklių ir bendros atsakomybės sistemai dabar yra kilęs pavojus būti sužlugdytai, – įspėjo Ch.Lagarde. – Tai būtų neatleistina, bendra politikos nesėkmė.“
Ji pabrėžė, jog patirtis parodė, kad protekcionistiniai „importo apribojimai kenkia visiems, ypač skurdesniems vartotojams“, nes pabrangsta produktai.
Tačiau kliūtys „taip pat trukdo prekybai atlikti savo svarbų vaidmenį didinant našumą“.
Vyriausybės turėtų stengtis „mažinti prekybos kliūtis ir spręsti nesutarimus nesigriebdamos ekstremalių priemonių“, pažymėjo TVF vadovė.
Ji taip pat nesutiko su D.Trumpo ir jo prekybos patarėjų argumentu, kad užsienio prekybos deficitas yra nesąžiningos prekybos ženklas.
Iš esmės „šis dvišalis disbalansas parodo darbo įvairiuose ūkiuose pasidalijimą“, pareiškė Ch.Lagarde.
Kitą savaitę TVF paskelbs atnaujintas pasaulio ekonomikos prognozes, tačiau, „nors horizonte kaupiasi tamsesni debesys“, pasaulio ekonomika išgyvena pakilimo etapą ir „mes toliau esame nusiteikę optimistiškai“, pridūrė ji.
Sausio mėnesį TVF prognozavo, kad pasaulio ekonomika šiemet ir kitąmet padidės po 3,9 procento.