R.Kuodis siūlo diferencijuoti minimalią algą pagal amžių ir laipsniškai mažinti bedarbiams teikiamą paramą

Siekiant paskatinti menkai kvalifikuotus bedarbius pradėti dirbti, reikėtų diferencijuoti minimalią algą pagal amžių, laipsniškai mažinti jiems teikiamą socialinę paramą, antradienį pareiškė Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis.
Raimondas Kuodis
Raimondas Kuodis / Gino Dabašinsko/BFL nuotr.

„Amžius – nekeičiama charakteristika, todėl nėra galimybių manipuliacijoms, kaip, tarkime, diferencijuojant pagal rajonus. Darbo našumas gerai koreliuoja su amžiumi – jauni žmonės paprastai ir mažai našūs, nekvalifikuoti, todėl gali dirbti už mažesnę minimalią algą“, – kalbėdamas Lietuvos pramonininkų konfederacijos posėdyje, sakė R.Kuodis.

Anot jo, nekvalifikuotiems bedarbiams, kurie neturi motyvų atsisakyti paramos ir pradėti dirbti, reikėtų sukurti paskatas dirbti bent dalį dienos subsidijuojant jų atlyginimą. Taip pat pamažu reikėtų mažinti tokiems žmonėms teikiamą socialinę paramą.

„Vakaruose naudojama tokia sąvoka kaip „implicitiniai mokesčiai“. Lietuvoje per 20 metų aš nesu girdėjęs, kad šią sąvoką būtų kas nors ištaręs. Implicitiniai mokesčiai apima ne tik tuos mokesčius, kuriuos žmogus moka pradėdamas vėl dirbti, bet ir visą jo prarastą paramą“, – aiškino ekonomistas.

R.Kuodžio teigimu, kai kuriais atvejais implicitiniai mokesčiai viršija 100 procentų. Todėl yra natūralu, kad bedarbiui nepasimoka ieškoti darbo. „Vakaruose laipsniškas pašalpos atėmimas taikomas kaip būdas sumažinti implicitinius mokesčius“, – kalbėjo ekonomistas.

Be to, jis pasiūlė atskirti paramą natūra nuo bedarbio statuso: „Jeigu tokios paramos yra daug, tai didina implicitinius mokesčius, nes žmogus, pradėjęs dirbti, praranda daug paramos. Pavyzdžiui, mūsų valdžia už bedarbius moka sveikatos draudimo mokestį. Tai atskirti būtų galima numatant, kad iš savo individualių „Sodros“ sąskaitų žmonės galėtų skolintis. Tada žmogus tiesiog skolintųsi iš savęs, neturėtų paskatų naudotis bedarbio statusu ir tuo pačiu metu dirbti šešėlyje.“

Ekonomistas taip pat priminė dar praėjusiais metais siūlęs sumažinti pajamų mokestį minimaliai arba jai artimai algai diferencijuojant neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD). „Žmonės, kurie uždirba minimalią algą arba jai artimą, turėtų mokėti mažus mokesčius. Valdžia tą šovinį iššovė (diferencijavo NPD – aut. past.), tačiau jį sugadino su sveikatos mokesčiu. Aš siūlyčiau grįžti prie šitų dalykų“, – sakė R. Kuodis.

Taip pat, jo teigimu, reikėtų keisti „Sodros“ mokesčių skaičiavimo tvarką numatant, kad visi jie būtų mokami darbuotojo, o ne darbdavio. Taip padidėtų žmogaus atlyginimas neatskaičius mokesčių. „Tai gali turėti realių teigiamų pasekmių“, – teigė ekonomistas.

Šį R.Kuodžio siūlymą teigiamai įvertino LPK posėdyje dalyvavusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis