„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

R.Saribekian: norint pradėti rimtai investuoti, podcast‘ų, TikTok‘ų, Instagram‘o video žiūrėjimas nepadės

Rena Saribekian yra „Synergy finance“ ryšių su investuotojais vadovė, „INWEST“ edukacinės finansinio švietimo platformos bendraįkūrėja ir daugiau nei 10 metų patirtį turinti investavimo specialistė. Šiai metais INWEST yra vienas iš Financial Freedom Forum organizatorių. Ji mano, kad investavimas nėra raketų mokslas – tai įgūdis, kuris reikalauja šiek tiek laiko ir disciplinos, rašoma pranešime spaudai.
Rena Saribekian
Rena Saribekian / Asmeninio archyvo nuotr.

R.Saribekian ne tik pati aktyviai investuoja, bet ir dirba investicijų valdymo srityje, konsultuoja tiek pradedančiuosius, tiek patyrusius investuotojus. Interviu ji dalijasi savo asmenine investavimo kelione, patirtimi ir įžvalgomis apie investicinį klimatą, pasaulio ekonomikos pokyčius ir atskleidžia potencialiai įdomius investavimo sektorius. Apie tai ji kalbės ir spalio pabaigoje vyksiančioje „Financial Freedom Forum“ konferencijoje.

– Kaip susidomėjote investavimu ir kaip pradėjote investuoti?

– Investavimu pradėjau domėtis dar studijų laikais, 2014 – aisiais metais. Tuo metu studijavau ekonomikos studijų programą ir turėjau galimybę bendrauti su kursiokais, kurie investavo. Tai mane įkvėpė ir pradėjau domėtis, kaip tai veikia. Atsižvelgdama į tai, kad esu tikra praktikė, mėgstanti viską išbandyti savo rankomis, nusprendžiau rizikuoti. Man pasisekė, nes studijos ir aplinka, kuri mane supo, buvo palanki. Tikrai buvau motyvuota investuoti!

–​​​​​​​ Minite, kad investavimas nėra raketų mokslas, bet reikalauja laiko ir disciplinos. Gal galite pasidalinti savo patirtimi, kaip formavote ir išlaikėte discipliną investuodama?

– Aš kaip praktikė nusipirkau pirmąją Facebook akciją ir man pasirodė, kad viskas yra pakankamai lengva. Tada pradėjau žiūrėti į investavimą kaip žaidimą, nes ką benusipirktum – viskas juk auga! Deja, atėjo laikas, kai sėkmė mane apleido, o tai man buvo skaudus praradimas, būnant studente. Todėl tai buvo stimulas pradėti gilinti savo žinias ir kaip mat perskaičiau keletą knygų. Manau, kad šiai dienai vienintelis rimtas metodas išmokti investuoti yra knygų skaitymas, o ne podcast‘ų, TikTok‘ų, Instagram‘o video žiūrėjimas.

Tikriausiai tada, kai perskaitys knygas apie investavimą, padarysi išvadą, jog investavimas turi būti nuobodus. Tiesiog turi būti sudėliotas labai aiškus ir disciplinuotas planas, kurio reikia laikytis ilgą laiką tam, kad būtų grąža. Kitu atveju, tai tampa panašu į kazino ir emocijų ieškojimą. Deja, tokiems žmonėms statistika yra negailestinga, nes 85% tokių investuotojų pinigus praranda.

–​​​​​​​ Pasikalbėkime apie konferenciją. Viena iš Jūsų temų bus apie investavimo galimybes naujose ir daugiau potencialo turinčiose, įdomesnėse srityse. Kokios tai būtų sritys, ir kaip investuotojai gali identifikuoti šias naujas investicijų kryptis?

– Verta paminėti, kad per paskutiniuosius dešimt metų iki Covid-19 pandemijos akcijų rinka priklausė JAV. Tai buvo rinka, kuri augo didžiausiais tempais ir niekas su ja nekonkuravo. Aišku, šioje rinkoje dominavo technologijos. Taip pat nuo metų pradžios galime matyti, kad kad augimas rinkose vyksta beveik tik technologijų dėka.

Matome pagrindinių kompanijų kainas, kurios tiesiog tempia už ausų visą rinką. Pirma sisteminė investuotojų klaida yra ta, kad jie galvoja, kad taip bus visada. Fondų valdytojai ir mes matome, jog gali būti, kad nebūtinai technologijos ir JAV galbūt bus rekordininkais artimiausius dešimt metų.

Tai tikrai nereiškia, kad rinka šioje srityje neaugs, bet matome, kad ir kiti sektoriai, kurie dar stagnuoja, įgauna naują impulsą per vykstančius pasaulinius trendus. Gali būti, jog sektoriai, kurie stagnavo paskutiniuosius penkerius, ar dešimt metų, gali ir šiais laikais su tuo impulsu iš pasaulinių trendų parodyti šiek tiek ženklesnį augimą.

–​​​​​​​ Papasakokite apie globalias investavimo tendencijas. Kokius globalius ekonominius pokyčius laikote svarbiausiais investicijų klimatui?

– Reikia žiūrėti į tai, kas vyksta aplink mus: į globalias pasaulines tendencijas, taip pat ir ekonomines bei ne tik. Aš konferencijoje kalbėsiu apie vieną iš stipriausių tendencijų – apie demografinius ir socialinius pokyčius, kurie vyksta pasaulyje. Reikia identifikuoti, kokie yra tie greičiausi demografiniai pokyčiai. Tikrai daug girdime apie senstančią visuomenę, moterų vis spartesnį įsitraukimą į ekonomikos ir finansų pasaulį, Gen Z karta. Šie pokyčiai duos impulsą tokių sektorių kaip biotechnologijos augimui. Kodėl?

Juk žmonės išsivysčiusiose šalyse sensta, o moterys daugiau rūpinasi savo ir savo šeimos sveikata... Taigi, dabar šiam naujam vartotojui ir demografijai bus svarbu, kaip prailginti tą gyvenimą ir kaip jį padaryti kokybiškesniu. Ir greičiausiai tai bus tiesiog naujas klientas sveikatos apsaugos sektoriui su pinigais. Konferencijoje parodysime, kaip galima investuoti į tokius sektorius.

–​​​​​​​ Kokie dar nauji ar ne tokie nauji, bet primiršti sektoriai gali būti įdomūs investuotojams?

– Jeigu kalbėsime apie vartojimą ir apie tokius sektorius kaip maistas, agrotechnologijos. Atrodo, tai yra ne taip įdomu investuotojams kaip technologijos, bet tas sektorius gauna naują impulsą. O laisvalaikis ir pramogos tai yra tas sektorius, apie kurį sprendžia moterys, nes juk apie 85% visų išlaidų, kur ir kaip skirstyti pinigus tokiems pirkiniams, sprendžia moterys. Na, ir apskritai, viso pasaulio 80% sprendimų, kaip išleisti pinigus, net ir šeimoje, sprendžia moterys... Šiandien ši demografija yra labai stipri ir į tai labai atsižvelgia skirtingos kompanijos iš įvairių skirtingų sektorių.

–​​​​​​​ Paskutinis klausimas dėl spalio 26 d. vyksiančios „Financial Freedom Forum“ konferencijos. Ar jos metu Jūs pasidalinsite su konferencijos dalyviais konkrečiomis sėkmės istorijomis ir patirtimis? Ko dalyviams galima tikėtis iš Jūsų pranešimo?

– Iš savo pusės tikrai pasakysiu, kur buvo mano pirmosios ir didžiausios klaidos. Man tai netgi kainavo „uždaryti pozicijas“ ir su – 30, ir su – 40, o tai buvo mano visi sukaupti pinigai... Tai laikais tai buvo ne vienas tūkstantis litų! Pasakysiu taip, jog nesvarbu, ar investuotojas pradės nuo vieno euro ar nuo milijono euro, nes visada klaidos yra tos pačios... Visi esame žmonės, kurie yra labiau emocionalūs negu racionalūs, o visos sisteminės klaidos yra absoliučiai vienodos.

Mano kolegos daugiau kalbės apie portfelio valdymą ir apie klaidas, rizikas. O aš atskleisiu, kad šiandien nereikia bėgti paskui bangas ir skubėti pirkti to, kas stipriai brangsta, arba jau yra pabrangę. Svarbu atkreipti dėmesį į aukšto augimo potencialo sektorius, kurie šiandien šiek tiek stagnuoja ir neturi investuotojų dėmesio. Jų potencialas yra didesnis artimiausiems penkiems ar dešimt metų... Tad toks ir bus mano tikslas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“