Paklausta apie mokesčių pertvarkos eigą, R.Vainienė LRT RADIJUI sako, kad ji normali, kokia vyksta ir Europos Sąjungoje: „Iš pradžių pateikiamos tam tikros idėjos, dar neišreikštos teisine kalba, paskelbiama vieša diskusija Finansų ministerijos interneto svetainėje, kurioje visi gali dalyvauti. Visgi šis atvejis ir kiek kitoks. Kai pateikiamas teisės aktų pakeitimas „PowerPoint“ skaidrių pateikimo programa, o pasisakymai – šnekamąja kalba, tai sukelia įvairių klausimų.“
Pasak ekonomistės, daug pritarimo sulaukė siūlymas suvienodinti individualios veiklos apmokestinimą. „Tačiau tuo užsiimantys asmenys kaip tik kėlė daug klausimų, ar progresyvus apmokestinimas bus taikomas taip, kaip progresiniai mokesčiai, kai iki tam tikro pajamų laiptelio taikomas mažesnis pajamų tarifas. O gal taip, kaip parodyta pavyzdyje skaidrėse, kai su kiekvienu laipteliu didėja tarifas, jis taikomas visoms pajamoms. Mes nematome, kaip tiksliai atrodys pasiūlymo taikymas ir toks pasiūlymų pateikimas skaidrėse sukėlė klausimų“, – aiškina pašnekovė.
Finansų analitikas Marius Dubnikovas, paklaustas apie lengvatą šildymui, teigia, kad ši lengvata nėra nei socialiai, nei ekonomiškai pagrįsta: „Dar labiau nepateisinamas yra tas mėtymasis ir nesugebėjimas priimti konstruktyvaus sprendimo. Atrodo, buvo sutarta ir priimta, kad lengvata bus pamiršta. Tačiau dar sugebama grįžti į kapus, atkasti užkastą lengvatą ir bandyti ją vėl prikelti, su ja žaisti. Kartais atrodo, kad bandoma dirbti vien dėl užsiėmimo. Nepaisant to, kad mokesčių pakeitimas atrodo konstruktyviai, su šia lengvata keblu.“
Dar keistesnis dalykas, anot M.Dubnikovo, yra konservatorių ir „valstiečių“ mainai. „Kai valdantieji ir opozicinė partija sudaro tam tikrą sandorį, kuriame urėdijų klausimas statomas vienoje aikštelės pusėje su šildymo lengvata, sudaromas sandoris dėl visiškai nesusijusių klausimų. Tai didelės problemos nesukelia, bet tas neapibrėžtumas atrodo keistai“, – tvirtina pašnekovas.
Paklausta, kokių diskusijų laukiama dėl lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo, R. Vainienė sako, kad bus diskutuojama dviem lygmenimis: „Vienas lygmuo bus dėl pačių tarifų. Įsivaizduoju, kaip bus susirinkta Seime ir prasidės numerologija, koks skaičių derinukas būtų pats gražiausias. Kitas lygmuo bus apie veiklą. Seime vėl bus didelis pageidavimų koncertas.“
R.Vainienė tvirtina, kad, kalbant apie mainus, šioje situacijoje kaistai pasielgė „valstiečiai“. „Jie galėjo sudirbti konservatorius ir Gabrielių Landsbergį, kuris pasiūlė mainus. Galėjo sakyti jam – ką tu čia veiki, politike, kaip turgaus aikštėje? Bet „valstiečiai“ ištiesė ranką ir sako – gerai, valio, einame į mainus. Tai parodo, kokie politikai jie yra“, – sako pašnekovė.