Beprotybė apogėjų pasiekė ketvirtadienį, kelioms prekybos akcijomis platformoms apribojus galimybę jų klientams vykdyti sandorius su „GameStop“.
Visa tai kelia klausimus, ar vertybinių popierių rinka yra pavojingame burbule ir ar naujai prekybininkų kartai turėtų būti leidžiama visapusiškai naudotis visomis šiuolaikinėmis galimybėmis akcijomis prekiauti tiesiog savo telefone be jokių mokesčių.
Tuo metu dalis stebinčiųjų smulkiųjų ir stambiųjų investuotojų mūšį džiūgauja, jog investiciniai fondai, Volstritas ir turtingiausi pasaulio žmonės pagaliau gauna tai, ko nusipelnė.
Naujienų portalas „Chicago Tribune“, cituodamas naujienų agentūrą AP, pateikia svarbiausius atsakymus į tai, kas pastarosiomis dienomis vyksta JAV akcijų rinkoje.
Kas vyksta su „GameStop“ akcijomis?
Šios vaizdo žaidimų parduotuves valdančios įmonės akcijos sausį svyravo kaip pašėlusios.
Dar prieš tris savaites vienos akcijos kaina siekė 18 JAV dolerių, o per kelias dienas ji padvigubėjo. Toliau kaina vis augo ir trečiadienį galiausiai pasiekė 347,5 euro už akciją. Ketvirtadienį jų vertė krito ir buvo ties 193,6 euro.
Nepaisant to, „GameStop“ akcijos kaina išlieka daugiau nei dešimt kartų didesnė nei sausio pradžioje.
Kas vyksta su pačia „GameStop“?
Ji toliau kovoja su sunkumais. Teksase įsikūrusi kompanija parduoda vaizdo žaidimus daugiau nei 5 tūkstančiuose parduotuvių, tačiau pirkėjai nuo jų nusisuka, tvyrant COVID-19 pandemijai ir populiarėjant internetiniams žaidimams.
Entuziazmas dėl „GameStop“ perspektyvų ūgtelėjo bendrovei sausio pradžioje pranešus, kad prie jos valdybos prisijungia vienas iš naminių gyvūnėlių prekių pardavėjų „Chewy“ įkūrėjų Ryanas Cohenas. Investuotojai sako, kad jis gali padėti „GameStop“ skaitmeninei transformacijai. Vis dėlto analitikai prognozuoja, kad „GameStop“ bent ateinančiais finansiniais metais toliau dirbs „į minusą“.
Kuo čia dėtas „Reddit“?
„GameStop“ akcijų šuolį paskatino socialinio tinklo „Reddit“ grupės „WallStreetBets.“ nariai, nuolat svarstantys, į kokios įmonės akcijas taikytis toliau, nepaisant to, ar jiems pavyksta iš to išlošti, ar ne.
Pastaruoju metu šios grupės nariai skatino vienas kitą toliau pirkti „GameStop“ akcijas ir didinti jų vertę „iki mėnulio“.
„GameStop“ akcijų augimas smarkiai susijęs su tuo, kaip stipriai jas nuvertino investiciniai fondai ir kiti profesionalūs investuotojai Volstrite.
Daugelis jų siekė, kad „GameStop“ akcijos nukristų taikant skolintų vertybinių popierių pardavimą, bet toks planas neišdegė.
Kas tai yra?
Tai būdas investuotojams uždirbti iš akcijų kainos kritimo, paprastumo dėlei vadinamas „trumpinimu“. Tai investuotojui nepriklausančių akcijų pardavimo sandoris, sudaromas tikintis, kad akcijos kaina mažės. Akcijų pirmiausia yra pasiskolinama, vėliau jos parduodamos tikintis, kad jų vertė kris, o tam nutikus – vėl nusiperkamos.
Vis dėlto skolindamasis akcijas investuotojas įsipareigoja jas parduoti, o jeigu akcijų vertė nekrenta, parduodant jas tik padidinama jų vertė. Taip ir nutiko su „GameStop“ akcijomis.
Ar investuotojai iš „Reddit“ iš tikrųjų tiki „GameStop“ perspektyvomis?
Galbūt, tačiau pastaruoju metu šios įmonės akcijos supirkinėjamos siekiant pakenkti didiesiems investiciniams fondams, kurie susilaukia kaltinimų nuolatiniu „trumpinimu“ ir taip uždirbinėjant bei paliekant smulkiuosius investuotojus „ant ledo“.
„GameStop“ akcijų pirkimas nesusijęs su godumu, rašė vienas „Reddit“ vartotojas: „Tiesiog norime atsiimti tai, kas yra mūsų, už ką jau esame susimokėję“.
Ar iš to galima uždirbti?
Investuotojams išties įmanoma pasiekti didelės grąžos su palyginti mažomis investicijomis, tačiau tik tuo atveju, jeigu įsigytų akcijų kaina nuolat auga.
Daugelis žmonių, superkančių „GameStop“ akcijas, neuždirba daug arba yra investavimo naujokai.
Kokią „GameStop“ akcijų vertę galiausiai prognozuoja Volstritas?
Smarkiai mažesnę nei dabartinę. Ilguoju laikotarpiu įmonės akcijų vertė yra susijusi su finansiniais rezulatatais, o „GameStop“ galimybės uždirbti pelną išlieka miglotos.
Daugelis Volstrito analitikų mano, kad „GameStop“ akcijos vertė ilgainiui tesieks 15 dolerių.
Ar visa tai tik apie „GameStop“?
Ne. Nemažos dalies kitų „užtrumpintų“ akcijų vertė pastaruoju metu taip pat smarkiai auga, tikėtina, dėl tokio paties fenomeno.
Su didžiuliais akcijų vertės svyravymais pastaruoju metu susiduria „American Airlines“, „BlackBerry“, AMC, „Nokia“ ar „Palantir“.
Ar kas nors to tikėjosi?
Galbūt, bet tikrai ne iki tokio lygio.
Brokeriai pastaruoju metu lengvino sąlygas naujokams įsilieti į akcijų rinką, prekybos komisiniai krito iki nulio, o žmonės gali prekiauti akcijomis tiesiog mobiliajame telefone.
Nykstant kliūtims patekti į šią rinką, vartotojų gynėjai džiūgavo dėl vis geresnių sąlygų. Tačiau jie taip pat perspėja, kad pernelyg laisva prekyba akcijomis gali paskatinti žmones pavojingai įsitraukti į rizikingus sandorius.