Deja, tačiau tokiomis audringomis sąlygomis išsilaikyti pavyko ne visiems – vien per šiuos metus pradėta daugiau kaip 1 tūkst. juridinių asmenų bankroto procedūrų.
Registrų centro duomenimis, per šiuos metus bankroto procedūra teismo ar kreditorių sprendimu buvo pradėta beveik 1,1 tūkst. juridinių asmenų. Tai yra pusantro karto daugiau nei per visus 2021 metus, kai teisinį statusą „bankrutuojantis“ įgijo apie 730 juridinių asmenų.
„Pastarieji keleri metai šalies verslui nešykštėjo iššūkių ir, kaip matyti iš bankrotų statistikos, ne visiems šiuos iššūkius pavyko įveikti. Apie artėjantį bankrotų šuolį kalbėjome dar pačiame pandemijos įkarštyje 2020 metų viduryje. Iki šiol didesnio bankrotų skaičiaus pavyko išvengti dėl valstybės taikytų priemonių: mokesčių atidėjimų, paramos programų. Tačiau sulig pandemijos pabaiga nebeliko ir tų gelbėjimosi ratų, kurie dar išlaikė dalį įmonių virš vandens“, – kalba Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.
Anot jo, tikėtina, kad didesnis pradėtų bankrotų skaičius išsilaikys ir ateinančiais metais.
„Dažniausiai dėl bankroto iškėlimo į teismus kreipiasi valstybinės įstaigos – „Sodra“ ir Valstybinė mokesčių inspekcija, kurios iki šiol taikė įvairias pagalbos priemones verslui. Sumažėjus šiai pagalbai dalis įmonių savo jėgomis taip ir nesugeba atsitiesti. Tikėtina, kad ir 2023 metais minėtos institucijos vis aktyviau kreipsis į teismus dėl bankroto bylų iškėlimo. Be to, padėtį dar labiau apsunkina iššūkis dėl energijos išteklių“, – prognozuoja P.Rudzkis.
Iš minėto 1,1 tūkst. teisinį statusą „bankrutuojantis“ šiais metais įgijusių juridinių asmenų beveik du trečdaliai (60 proc.) jau pradėti likviduoti ir artimiausiu metu bus išregistruoti iš Juridinių asmenų registro.
Jauniausia bankrutuojanti įmonė „išgyveno“ vos 5 mėnesius
Tačiau ne visi šių metų bankrotai yra nulemti pandemijos ar kitų šių dienų iššūkių - Registrų centro analitikų atlikta analizė parodė, kad nemaža dalis bankrutuojančiųjų statusą šiemet įgijusių įmonių ilgą laiką neteikė metinių finansinių ataskaitų ir jokių duomenų apie save, o tai leidžia daryti prielaidą, kad jos apskritai nevykdė jokios veiklos.
Vis dėlto žvelgiant į finansines ataskaitas galima matyti, kad net 8 iš 10 įmonių pardavimo pajamos per metus sumažėjo. Apskritai vidutinė bankrutuojančios įmonės apyvarta 2021 siekė maždaug 800 tūkst. eurų, o jos valdomas turtas – apie 400 tūkst. eurų.
Vidutinis per šiuos metu bankrutuoti pradėjusios įmonės „amžius“ yra 10 metų – būtent tiek laiko praėjo nuo juridinio asmens įregistravimo iki teisinio statuso „bankrutuojantis“ įgijimo. Ilgiausiai veikusi, tačiau šiemet bankrutavusi bendrovė buvo įregistruota lygiai prieš 32 metus – tai nuo 1990 gruodžio registruota renginių organizavimo ir techninio aptarnavimo bendrovė iš Kauno „Litart“. Trumpiausiai – vos 5 mėnesius ir vieną savaitę – „išgyveno“ Vilniuje registruota logistikos bendrovė „ML Cargo“.
Registrų centro duomenimis, šiuo metu iš maždaug 250 tūkst. Juridinių asmenų registre įregistruotų juridinių asmenų, teisinį statusą „bankrutuojantis“ turi apie 560 juridinių asmenų, dar apie 1,2 tūkst. juridinių asmenų yra likviduojami dėl bankroto.