„Jeigu balandžio pradžioje nepateiksime Vyriausybei parafuotos sutarties, nespėsime su terminais. Turime padaryti šiomis dienomis“, – trečiadienį po Seimo Ekonomikos komiteto posėdžio pokalbyje su BNS ir parlamentarais sakė R.Vaitkus.
Neoficialiomis BNS žiniomis, baigiamosios derybos su „Hitachi“ šiomis dienomis vyksta Londone.
VAE vadovas taip pat informavo, kad netrukus ketina apsilankyti beveik visose parlamentinėse frakcijose ir pristatyti būsimos Visagino atominės elektrinės projektą: „Eisime per visas didžiausias frakcijas“.
„Kad viską galėtume daryti, mes turime suteikti antpečius strateginiam investuotojui, kurį išsirinkome konkurso būdu“, – sakė R.Vaitkus. Pasak jo, Seimas, apsispręsdamas dėl koncesijos su „Hitachi“ sąlygų, suteiks teisę toliau derėtis su potencialiu investuotoju.
Pasak R.Vaitkaus, visos derybos dėl naujos atominės elektrinės statybos ir finansavimo gali baigtis 2014 metais.
Lietuva tikisi, kad dalyvaujant strateginiam investuotojui Japonijos kompanijai „ Hitachi “, taip pat trijų Baltijos šalių energetikos įmonėms, jėgainė bus pastatyta iki 2020 metų. Skaičiuojama, kad nauja atominė elektrinė kainuos iki 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų), 50-70 proc. jos vertės turėtų finansuoti Japonijos, JAV ir Europos bankai.
Branduolinis kuras elektros gamybos savikainoje sudarys tik dešimtadalį
Branduolinio kuro kaina elektros, kurią gamins VAE, gamybos savikainoje sieks mažiau negu 10 proc., sako VAE vadovas. R.Vaitkaus teigimu, jeigu branduolinio kuro kaina padidėtų dvigubai, tai numatomą savikainą – 7–10 centų – galėtų padidinti tik vienu centu.
„Blogiausiu atveju galutinės elektros savikainos pabrangimas būtų vienu centu – tokia būtų įtaka kainai dėl kuro kainos padvigubėjimo“, – trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete pareiškė R.Vaitkus.
Pasak jo, Lietuva norėtų turėti atskirą sutartį dėl branduolinio kuro pirkimo, kad elektrinės savininkai turėtų galimybę patys pasirinkti gamintoją.
“Taip nėra, kad „Hitachi“ lieps pirkti kurą tik iš konkretaus kuro turėtojo”, – aiškino VAE vadovas.
„Visos urano šaltinių ir rinkų galimybės yra labai aiškiai studijuojamos, ir visos tendencijos, tiek paskutinio dešimtmečio, tiek į priekį, kiek to kuro galimybės yra išgauti ir kokios kainų kitimo tendencijos... Tuos duomenimis turime iš tarptautinių šaltinių“, – tvirtino R.Vaitkus.