„Mes ir toliau švelniname pinigų ir skolinimo politiką, pirmiausia atsižvelgdami į tai, kad tebeegzistuoja rizika, jog infliacija nukryps nuo 4 proc. žemyn 2021 metais. Tai susiję su reikšmingu ekonominės veiklos sumažėjimu bei vidaus ir išorės paklausos sumažėjimu. Mūsų vertinimu, atsigavimas užtruks daugiau nei pusantrų metų ir tai turės tik santūrų poveikį kainų dinamikai“, – teigė E.Nabiulina.
Pasak jos, Rusijos centrinis bankas skaičiuoja, jog bendrasis vidaus produktas (BVP) antrąjį ketvirtį sumenko 9–10 proc., o per visus 2020 metus Rusijos ekonomika smuks 4,5–5,5 procento.
„Mes nepakeitėme metinės BVP dinamikos prognozės, atsižvelgdami į dviejų priešingų veiksnių poveikį. Viena vertus, tai yra didesnis verslo aktyvumo, vidaus ir išorės paklausos kritimas II ketvirtį. Jis siejamas su ilgesniu apribojimų ribojančiųjų priemonių galiojimu Rusijoje ir kitose šalyse, nei tikėjomės balandžio mėnesį. Skaičiuojame, kad BVP antrąjį ketvirtį sumažėjo 9–10 proc. [palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus]“, – teigė E.Nabiulina.
„Kita vertus, palyginti su balandžio mėnesiu, buvo padaryta reikšminga biudžeto ir kitų ekonomikos priemonių plėtra, kuri iš dalies kompensuoja pajamų mažėjimą, palaiko vartojimą, investicijas ir prisideda prie greitesnio ekonominės veiklos atgaivinimo“, – teigė centrinio banko vadovė.
„Dabartinėje prognozėje mes atsižvelgėme į tai, kad fiskalinės paskatos šiais metais išaugo beveik dvigubai, palyginti su priemonėmis, kurių buvo imtasi rengiant prognozę balandžio mėnesį. Be to, sušvelnėjusios pinigų politikos sąlygos prisidės prie ekonomikos atsigavimo, atsižvelgiant į žymiai sumažintą bazinę palūkanų normą“, – pridūrė ji.
Centrinis bankas penktadienį sumažino prognozuojamą BVP kritimo intervalą 2020 metais nuo 4–6 proc. iki 4,5–5,5 procento. Centrinis bankas dabar tikisi, kad 2021 metais ekonomikos atsigavimas pasieks 3,5–4,5 proc., o ne 2,8–4,8 proc., kaip buvo prognozuojama anksčiau
2022 metais, pasak banko, ekonomika augs 2,5–3,5 proc. (anksčiau prognozuotas 1,5–3,5 proc. augimas).
„Šie [nauji] įverčiai iš esmės patenka į intervalą, kurį prognozavome balandžio mėnesį“, – pažymėjo E.Nabiulina.