Rusijos ekonomikos smukimas – 5 faktai, kuriuos ignoruoja Vladimiras Putinas

Rusijos ekonomika traukiasi – prognozuojama, kad vien šiais metais šalies ekonomika smuks 3 proc. Rusijai neliks nieko kito, kaip viską kompensuoti iš solidaus 360 mlrd. JAV dolerių rezervo, rašo „Business Insider“.
Pjaustymo lentos su Putino atvaizdu
Pjaustymo lentos su Putino atvaizdu / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Rusija

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tarptautinėje erdvėje demonstruoja tvirtą ranką, tačiau jei artimiausiu metu niekas nepasikeis, Rusijos laukia lėtas ir ilgas smukimas žemyn.

Štai penki faktai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį Rusijai.

Nesugebėjimas prisitaikyti

Viskas priklauso ne tik nuo ekonomikos dydžio, bet ir galimybių prisitaikyti prie rinkos. Ilgą laiką didelės valstybei priklausančios Rusijos įmonės buvo išlaikomos mažesnių įmonių. Tačiau būtent šios mažos įmonės, kaip rašo „Business Insider“, yra stiprios ekonomikos garantas. Jos efektyviai gali prisitaikyti prie rinkos situacijos, įsiklauso į vartotojų lūkesčius, diegia technologines naujoves.

Europos Sąjungoje tokios įmonės atskirose šalyse prie BVP vidutiniškai prisideda po 40 proc. Tuo tarpu Rusijoje šis rodiklis siekia 15 proc.

Naftos kaina

Mažiau nei 50 JAV dolerių už barelį – tokia naftos kaina šiuo metu. OPEC ir toliau neketina mažinti naftos gavybos apimčių, sankcijų atsikratęs Iranas taip pat žada aktyviai įsilieti į žaliavų rinką. Visa tai apsunkina Maskvos galimybes – beveik 50 proc. Rusijos valdžios sektoriaus pajamų sudaro naftos ir dujų pardavimai. Žemos kainos Rusijai yra nenaudingos.

Dar 1999 metais nafta ir dujos sudarė mažiau nei pusę Rusijos eksporto pajamų, tačiau šiuo metu šis rodiklis siekia 68 proc. Vos vienu doleriu smunkanti naftos kaina iš Rusijos atima 2 mlrd. pardavimo pajamų.

Norint subalansuoti Rusijos biudžetą, šaliai būtina, kad naftos barelis kainuotų apie 100 JAV dolerių. Tačiau greitu metu to nebus.

Sankcijų našta

Rusija priklausoma nuo naftos ir dujų pardavimų, tačiau šią šalį smaugia ir sankcijų diržas – Vakarų šalių įmonės vengia Rusijos draugystės. O Rusija tampa vis labiau priklausoma nuo Vakarų valstybių kompanijų, kurių turimos technologijos leidžia išgauti naftą iš sunkiai pasiekiamų telkinių. Šie šaltiniai gali sudaryti daugiau nei 15 proc. dar neatrastų pasaulio naftos atsargų ir 30 proc. neatrastų dujų atsargų.

„Scanpix“/AP nuotr./Nafta
„Scanpix“/AP nuotr./Nafta

Teigiama, kad Rusijai į pagalbą gali ateiti Kinija, tačiau ši neturi reikiamų technologijų.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad bendra sankcijų našta Rusijos BVP gali sumažinti 9 proc.

Vos vienu doleriu smunkanti naftos kaina iš Rusijos atima 2 mlrd. pardavimo pajamų.

Neproduktyvūs darbuotojai

Rusija nėra tokia produktyvi, kokia galėtų būti. Per vieną darbo valandą vienas Rusijos darbuotojas vidutiniškai prie BVP prisideda 25,9 JAV dolerio. Tuo tarpu krizę išgyvenančioje Graikijoje šis rodiklis siekia 36,2 JAV dolerio, o JAV – 67,4.

Korupcija taip pat skandina šalį. Rusijos ekonomika dėl korupcijos kasmet praranda nuo 300 mlrd. JAV dolerių iki 500 mlrd. JAV dolerių. Viską iliustruoja faktas, kad šiemet „Freedom House“ Rusijai skyrė 6,75 balo iš 7 galimų dėl korupcijos.

Propagandos galia

Viena didžiausių Rusijos problemų – būtent esamų problemų neigimas. Paprastai klumpanti ekonomika reikalauja pokyčių. Pavyzdžiui, sunkius laikus išgyvenanti Graikija per pastaruosius penkerius metus turėjo penkias skirtingas vyriausybes.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Moteris su vėliavėle
AFP/„Scanpix“ nuotr./Moteris su vėliavėle

Tuo tarpu Rusijoje viskas priešingai – ekonomika sminga žemyn, o V. Putino populiarumas išaugo. Įdomu yra tai, kad net 73 proc. rusų yra nepatenkinti savo ekonomine padėtimi, tačiau 7 iš 10 Rusijos gyventojų neįsivaizduoja savo gyvenimo be V.Putino.

Viena didžiausių Rusijos problemų – būtent esamų problemų neigimas.

Kaip tai įmanoma? „Business Insider“ rašo, kad viskas susiję su propaganda – net 90 proc. rusų informaciją apie šalies ir užsienio padėtį gauna iš Kremliaus valdomų televizijos kanalų.

Dar prieš Krymo aneksiją V. Putinas sugebėjo pagerinti gyventojų požiūrį į Rusiją. Dabar 63 proc. Rusijos gyventojų palankiai vertina savo šalį, kai tuo tarpu 2013 metais šis skaičius siekė 21 proc., o 2014 metais – 51 proc.

Lengviau valdyti šalį, kuri dėl visų nesėkmių kaltinimus žeria užsienio valstybei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų