Rusijos finansų ministras: gali pasikartoti 1998 m. finansų krizė

Pastarosiomis dienomis Rusijos ekonomikos elitas renkasi į kasmetinę tarptautinę konferenciją „Gaidaro forumas“, kurios šių metų tema yra „Rusija ir pasaulis: naujasis vektorius“, rašo Vokietijos savaitraštis „Der Spiegel“.
Rusijos finansų ministras Antonas Siluanovas
Rusijos finansų ministras Antonas Siluanovas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Rusija

Ekspertai teigia, kad šiuo metu Rusijos ekonomika juda tik viena kryptimi – žemyn, paskui krentančias naftos kainas. Juodojo aukso kainos kritimas kelia Maskvai daugybę problemų, nes didelę šalies įplaukų dalį sudaro už parduotas naftą ir dujas gauti pinigai.

Apskaičiuota, jog tam, kad Rusijos biudžetas būtų subalansuotas, naftos barelis turėtų kainuoti 105 dolerius.

Apskaičiuota, jog tam, kad Rusijos biudžetas būtų subalansuotas, naftos barelis turėtų kainuoti 105 dolerius. Kainos sumažėjimas bent vienu doleriu reiškia 2 mlrd. dolerių siekiančius nuostolius.

Tai darys neigiamą įtaką Rusijos ūkio būklei šiais metais. Rusijos centrinio banko skaičiavimais, naftos bareliui kainuojant apie 35 dolerius, šalies BVP gali sumažėti iki 3 proc.

Forumo pradžioje Rusijos finansų ministras Antonas Siluanovas įspėjo apie gresiantį pavojų. Jo manymu, valdžia privalo kaip įmanoma greičiau optimizuoti biudžetą, nes, priešingu atveju, pasikartos 1998 m. scenarijus.

„Toks įspėjimas turėtų būti aiškus kiekvienam rusui. 1998 m. Rusija bankrutavo, rublis prarado didelę savo vertės dalį, bankai žlugo, milijonai rusų prarado savo santaupas, infliacija išaugo iki 84 proc., ir šaliai atsigauti prireikė kelerių metų“, – priminė A.Siluanovas.

Tiesa, šiuo metu Maskvos situacija gerokai geresnė, nes ji neturi didelių skolų, o užsienio valiutos rezervuose yra apie 400 mlrd. dolerių.

Manoma, kad šie metai taps vienais iš sunkiausių Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui per visas jo kadencijas.

2016 m. rugsėjį Rusijoje vyks parlamento rinkimai, o šalies viduje jau reiškiasi tam tikras nepasitenkinimas vyriausybės veikla. Štai praėjusių metų pabaigoje dėl naujojo kelių mokesčio protestavo šalies sunkvežimių vairuotojai.

Krizės metu V.Putinas stengiasi nuolat demonstruoti optimizmą. Tiesa, kai kam gali pasirodyti, jog Kremliaus šeimininkas yra kiek atitrūkęs nuo realybės.

Štai 2014 m. pabaigoje, kai naftos kainos tik pradėjo kristi, V.Putinas pareiškė, kad ilgą laiką naftos barelio kaina negali būti žemesnė negu 80 dolerių, nes, priešingu atveju, tai „sugriaus pasaulio ekonomiką“. O jau 2015 m. lapkritį Rusijos vadovas ramino, jog šalyje ekonominė krizė baigėsi ir nusimato ūkio augimas.

Tiesa, kol kas ekonominės problemos nesumažino V.Putino populiarumo. Apklausos rodo, kad tik 8 proc. rusų mano, kad 2016 m. jų finansinė padėtis pablogės, o kas antras net tiki ekonomikos pagerėjimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis