Europos Komisijos reikalavimas greičiausiai supykdys Romą ir vėl pradės ilgą procesą, kuris gali baigtis precedento neturinčiomis sankcijomis koalicinei Italijos vyriausybei dėl didėjančios skolos ir neįvykdytų įsipareigojimų Europos Sąjungai dėl išlaidų.
Italijos ministro pirmininko pavaduotojas Matteo Salvini, atstovaujantis kraštutiniams dešiniesiems, antradienį pareiškė manantis, kad dėl kylančių Italijos skolos ir struktūrinio deficito lygių Romai gali būti skirta 3 mlrd. eurų bauda.
„Tuo metu, kai jaunimo nedarbas kai kuriuose regionuose siekia 50 proc. ..., kažkas Briuselyje pagal senąsias taisykles reikalauja 3 mlrd. eurų baudos“, – pareiškė jis interviu radijo stočiai „RTL 102.5“.
„Visa mano energija bus panaudota šioms senoms taisyklėms pakeisti“, – pridūrė M.Salvini, kurio kraštutinių dešiniųjų „Lyga“ sekmadienį laimėjo Europos rinkimus.
„Pamatysime, ar ateis šis Briuselio laiškelis, kuriame jie mums skiria sankcijas už praeityje sukauptas skolas“, – pažymėjo jis.
Manoma, jog Europos Komisija kitą savaitę rekomenduos pradėti vadinamąją perviršinio deficito procedūrą prieš Italiją, pagal kurią šaliai gali būti skirta bauda dėl jos didžiulio įsiskolinimo, kuris 2018 metais siekė 132,2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) ir daugiau kaip dukart viršijo ES nustatytą 60 proc. BVP ribą.
Tokia procedūra, kurią dar turi patvirtinti ES finansų ministrai, gali užtraukti iki 0,2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) siekiančias finansines sankcijas, o tai atitinka 3 mlrd. eurų, kuriuos paminėjo M.Salvini.
Pasak šaltinio iš Europos Komisijos, Briuselis trečiadienį ketina išsiųsti raštą Romai, prašydamas „paaiškinti skolos ir struktūrinio deficito susidarymą“.
Praėjusių metų pabaigoje Italijos populistų ir kraštutinių dešiniųjų koalicija, vienijanti „Lygos“ ir „Penkių žvaigždučių judėjimą“, jau konfliktavo su Briuseliu dėl išlaidaus Italijos biudžeto 2019 metams, kurį Komisija atmetė pirmą kartą per visą egzistavimo istoriją.
Galiausiai abi šalys sušvelnino savo pozicijas, kad pasiektų kompromisą, tačiau gegužės pradžioje paskelbtose Europos Komisijos ekonominėse prognozėse Italijai prognozuojami prasčiausi ekonominiai rodikliai euro zonoje, įskaitant nulinį augimą ir rekordinę skolą.