Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 03 04 /2022 03 05

Sankcijos Rusijai: gyventojai liks be „Ikea“ baldų ir „iPhone“, JAV svarsto uždrausti rusiškos naftos importą

JAV ir Jungtinė Karalystė dar labiau sugriežtino sankcijas Rusijos oligarchams. JAV net ketina svarstyti įstatymą, kuriuo įšaldytas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimų oligarchų turtas atitektų kaip pagalba Ukrainai. Taip pat Baltieji rūmai svarsto uždrausti rusiškos naftos importą į JAV. Tuo tarpu Lenkija primygtinai ragina nuo SWIFT atjungti visus Rusijos bankus.
Eilė prie bankomato Rusijoje
Eilė prie banko skyriaus Rusijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vakarų pasaulis toliau stumia Rusiją į izoliaciją – dauguma žymiausių tarptautinių prekių ženklų jau pranešė apie savo pasitraukimą iš šios rinkos, tad gyventojai negalės įsigyti nei „iPhone“ telefonų, nei baldų iš „Ikea“. Po šių žinių socialiniuose tinkluose pradėjo plisti nuotraukos, kur didžiulės eilės matyti nebe tik prie bankomatų, bet ir „Ikea“ parduotuvėse.

Stiprėja sankcijos prieš artimiausiam V.Putino ratui priklausančius bendražygius, Rusijos oligarchus, kuriems pasinaudoti Vakaruose sukauptais turtais bus vis sunkiau. Baltieji rūmai ketvirtadienį paskelbė naujas sankcijas 9 Rusijos oligarchams ir jų šeimų nariams – jie bus atkirsti nuo JAV finansų sistemos, jų turtas JAV bus įšaldytas, o naudojimasis jų nuosavybe bus uždraustas.

Tad prieš karą pasisakančių Rusijos oligarchų balsas stiprėja. Nedelsiant nutraukti ginkluotą konfliktą paragino ir antroji pagal dydį Rusijos naftos gamintoja „Lukoil“.

Beje, viešai Rusiją remianti Kinija taip pat ima elgtis vis atsargiau. Kinijoje įsikūręs Azijos infrastruktūros investicijų bankas (AIIB) pranešė planuojantis sustabdyti su Rusija ir Baltarusija susijusį finansavimą.

123RF.com nuotr./Kinijos, Rusijos vėliavos
123RF.com nuotr./Kinijos, Rusijos vėliavos

O tarptautinė reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ sumažino Rusijos skolinių įsipareigojimų užsienio valiuta patikimumo reitingą iki „CCC-", reiškiantį gresiantį nemokumą.

Suprasti akimirksniu

  • „Lukoil“ paragino nedelsiant nutraukti karinius veiksmus Ukrainoje.
  • JAV įstatymų leidėjai konfiskuotais rusų turtais nori finansuoti Ukrainos kovą.
  • JAV įšaldys 9 Rusijos oligarchų turtą, atskirs nuo JAV finansų sistemos
  • Kinijoje įsikūręs Azijos infrastruktūros investicijų bankas (AIIB) pranešė planuojantis sustabdyti su Rusija ir Baltarusija susijusį finansavimą.
  • Lenkija primygtinai ragina nuo SWIFT atjungti visus Rusijos bankus.
  • SBA grupė ir VMG stabdo gamyklas Baltarusijoje.
  • Tarptautinė reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ sumažino Rusijos skolinių įsipareigojimų užsienio valiuta patikimumo reitingą iki „CCC-", reiškiantį gresiantį nemokumą.

Svarbiausius ketvirtadienio ekonominius įvykius skaitykite ČIA.

Žemiau pateikiame svarbiausius ketvirtadienio įvykius.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

D.Kuleba: atostogaukite Baltarusijoje

00:53

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitro Kuleba išvardijo sąrašą sankcijų, kurios, jo teigimu, turėtų pribaigti Rusijos ekonomiką. Apie tai jis kalbėjo telemaratono metu.

Ministro teigimu, ES, Amerikos ir Didžiosios Britanijos taikomos sankcijos spaudžia Rusijos ekonomiką, ji jau pradeda byrėti.

„Aš įgarsinau konkretų sąrašą sankcijų, kurias dar reikia papildomai pritaikyti, kad užsidarytų žmonėms spragos įstatymuose, kad rusai negalėtų tų sankcijų apeiti. (…) Tos sankcijos, apie kurias kalbu, liečia prekyba nafta, Rusijos galimybes pasiekti kriptovaliutas, galimybes pardavinėti kam nors pasaulyje auksą, liestų ir tų žmonių, kurie dalyvauja priimant prezidento V.Putino sprendimus dėl agresijos Ukrainoje, šeimos narių galimybes gyventi ir mėgauti gyvenimu Vakarų šalyse“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras.

Jis taip pat patarė Rusijos agresijos Ukrainoje šalininkams važinėti į kaimyninę Baltarusiją: „Prašom, Baltarusijoje gaivus oras, važiuokite ten atostogauti, pirkite ten sau namus, gyvenkite savo malonumui.“

Baltieji rūmai svarsto uždrausti rusiškos naftos importą į JAV

22:27

JAV prezidento Joe Bideno administracija svarsto galimybę uždrausti į šalį importuoti rusišką žaliavinę naftą.

Pasak su šiuo klausimu susipažinusių asmenų, prezidento administracijoje ir JAV naftos bei dujų pramonės įmonėse vyksta pokalbiai apie tai, kokį poveikį toks žingsnis turėtų JAV vartotojams bei tiekimui pasaulyje, rašo „Bloomberg."

123RF.com nuotr./Baltieji rūmai
123RF.com nuotr./Baltieji rūmai

Šios savaitės pradžioje Baltieji rūmai viešai atmetė įstatymų leidėjų siūlymus JAV uždrausti rusišką naftą. Tačiau spaudimas įvesti šį draudimą išaugo kartu su JAV pasipiktinimu dėl Rusijos invazijos, tad įstatymų leidėjai leido suprasti, kad imsis veiksmų.

„Mes svarstome galimybes, kurių galime imtis jau dabar, jei norime sumažinti JAV suvartojamos rusiškos energijos kiekį. Tačiau iš tikrųjų svarbiausia, kad išlaikytume stabilų pasaulinį energijos tiekimą", – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų Ekonomikos patarėjų tarybos pirmininkė Cecilia Rouse.

Prekybos tinklai Ukrainoje nebeprekiaus „Coca-Cola” produkcija

21:17

Ukrainoje veikiantys mažmeninės prekybos tinklai atsisako prekiauti „Coca-Cola“ produktais, šiai bendrovei pareiškus, kad ir toliau dirbs Rusijoje, rašo Ukrainos naujienų agentūra UNIAN.

Tarp atsisakančių prekiauti šia produkcija yra prekybos tinklai „Silpo”, „Fora”, „FOZZY Cash&Carry”, „Thrash”, „Novus” ir „Varus.”

Pažymima, kad nuo šiandien iš „Silpo”, „Fora”, „FOZZY Cash&Carry” ir „Trash” parduotuvių lentynų bus pašalinti visi produktai ir sustabdytas jų tiekimas ateityje. Tarp tokių produktų yra gaivieji gėrimai „Coca-Cola”, „Fanta”, „Schweppes”, „Sprite”, „BonAqua”, „Rich” ir kiti.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./„Coca-Cola HBC Lietuva“ naujas biuras verslo centre „Duetto“
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./„Coca-Cola HBC Lietuva“ naujas biuras verslo centre „Duetto“

Lietuvių valdomas prekybos tinklas „Novus” taip pat nebedirbs su „Coca-Cola”.

„Mūsų prekybos tinklas nebendradarbiauja su „Coca-Cola”, kuri ir toliau veikia agresoriaus teritorijoje. Nuo šiol „Novus” parduotuvėse nematysite jokių „Coca-Cola” prekės ženklo produktų", – sakė „Novus“.

Prekybos centrų tinklas „Varus” taip pat nutraukė bendradarbiavimą su „Coca-Cola.” Tinklas pašalins „Coca-Cola”, „Cola-Cola Zero”, „Sprite”, „Fanta”, „Schweppes” gėrimus, mineralinį vandenį „BonAqua”, „FuzeTea”, „Rich” sultis, energinius gėrimus „Monster Energy Drink” ir „Burn.”

Ukrainos finansų ministras: nemanau, kad dabartinių sankcijų pakanka

20:56

Ukrainos finansų ministras Serhijus Marčenka sako, kad Vakarų vyriausybės turi „sugriežtinti sankcijas Rusijai”.

Tokią žinią penktadienį iš neatskleistos vietos šalyje jis išsakė kalbėdamas su BBC.

„Nemanau, kad to pakanka”, – apie dabartines sankcijas sakė jis ir pridūrė, kad šią savaitę paprašė G7 lyderių jas sugriežtinti. 

„Mums tai ne tik žodžiai, laikas yra labai svarbus”, – pabrėžė jis.

Interviu metu A.Marčenka taip pat paragino investuotojus atsisakyti turto Rusijoje. Jis teigė, kad indeksų operatoriai taip pat turėtų pašalinti Rusijos turtą iš savo lyginamųjų indeksų.

Finansų ministras taip pat pavadino Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę „esminiu objektu mūsų šalyje” po to, kai ji buvo apšaudyta Rusijos pajėgų. 

„Google” stabdo visą reklamą Rusijoje

20:02

Bendrovė „Google” pranešė stabdanti visą reklamą Rusijoje.

„Atsižvelgdami į ypatingas aplinkybes stabdome „Google” reklamą Rusijoje”, – sakoma bendrovės pareiškime.

Sprendimas taikomas visoms „Google“ reklamos paslaugoms Rusijoje, įskaitant reklamą „YouTube.“

Imago / Scanpix nuotr./„Google“ logotipas
Imago / Scanpix nuotr./„Google“ logotipas

Šis „Google” žingsnis žengtas tuo metu, kai Rusija, regis, yra pasirengusi imtis griežtų priemonių prieš pagrindines technologijų platformas. Šalies ryšių reguliavimo institucija „Google” ir „YouTube” bei kitoms Vakarų technologijų bendrovėms išsiuntė keletą laiškų, kuriuose skundžiamasi dėl apribojimų, taikomų Rusijos valstybinei žiniasklaidai.

Neseniai priimtame įstatyme taip pat reikalaujama, kad užsienio technologijų platformos, norėdamos toliau vykdyti veiklą Rusijoje, atidarytų čia savo biurus. 

Rusijos parlamentas priėmė teisės aktų paketą Vakarų sankcijų poveikiui sušvelninti

18:33

Rusijos parlamentas penktadienį priėmė teisės aktų paketą, turintį sušvelninti didžiulio masto Vakarų sankcijų, įvestų dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, poveikį šalies ekonomikai.

Priemonių paketas turi „apsaugoti ekonomiką ir piliečius užsienio sankcijų akivaizdoje“, sakoma pranešime, paskelbtame parlamento žemųjų rūmų – Valstybės Dūmos – tinklalapyje.

„Ekonomika veikiama itin agresyvios aplinkos, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. – Mums reikia sušvelninti, sumažinti atakas, dabar nukreiptas prieš mūsų ekonomiką.“

Vakarų šalys įvedė Rusijai beprecedenčių sankcijų, atsakydamos į šios šalies prezidento Vladimiro Putino sprendimą pradėti brutalų karą Ukrainoje. Dėl šių priemonių nusmuko Rusijos rublio kursas, o užsienio bendrovės ėmėsi trauktis iš šalies.

Penktadienį priimti teisės aktai leidžia vyriausybei padidinti pensinį amžių ir minimalų atlyginimą.

Šiais metais taip pat gali būti taikomas smulkių ir vidutinių įmonių tikrinimo moratoriumas. IT bendrovėms jis gali būti pratęstas iki 2024 metų pabaigos.

Naujieji įstatymai numato išplėsti vyriausybės perkamų vaistų sąrašą ir supaprastinti įsigijimo procedūrą.

„LTG Cargo“: su Rusijos oligarchu A.Usmanovu susijusios „Metalloinvest“ produkcija nebus vežama

18:30

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ stabdo Rusijos įmonių grupei „Metalloinvest“ priklausančių bendrovių produkcijos gabenimą į Klaipėdos jūrų uostą.

„ES šią savaitę paskelbus naujas sankcijas, į sankcionuojamų asmenų sąrašą įtrauktas Rusijos oligarchas Ališeris Usmanovas, turintis reikšmingą „Metalloinvest“ akcijų dalį. „Metalloinvest“ kroviniai būdavo gabenami geležinkeliu į Klaipėdos uostą“, – pranešė bendrovė.

„LTG Cargo“ tiesioginių produkcijos gabenimo sutarčių su įmonių grupe „Metalloinvest“ neturi. Jai priklausančių bendrovių produkcija geležinkeliais Lietuvoje iki šiol buvo gabenama per ekspeditorius. Išanalizavusi sankcijų reikalavimus „LTG Cargo“ priėmė sprendimą šios produkcijos nebevežti.

Įmonės teigimu, taip pat bus vertinamos kitų užsakovų galimos sąsajos su ES sankcionuojamais asmenimis. Nustačius tokius ryšius, bus atsisakyta vežti tokius krovinius.

„Gaunamas paraiškas vežti krovinius „LTG Cargo“ vertina savo iniciatyva, taip pat konsultuojasi su Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija, Susisiekimo ir Užsienio reikalų ministerijomis“, – patikino įmonė.

 

„Juodasis“ ketvirtadienis: štai kaip atrodė „Ikea“ parduotuvės Rusijoje prieš nutraukiant prekybą

18:15

Ketvirtadienį Maskvos, Sankt Peterburgo ir kitų Rusijos miestų gyventojai šturmavo vietines „Ikea“ parduotuves, norėdami spėti apsipirkti. Švedų kapitalo įmonė prisidėjo prie daugelio kitų užsienio įmonių ir paskelbė nuo penktadienio sustabdanti veiklą Baltarusijoje ir Rusijoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Eilės „IKEA“ prekybos centre
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Eilės „IKEA“ prekybos centre

Baltarusijoje ir Rusijoje „Ikea“ iš viso turi 17 parduotuvių. Rusijoje dar stovi trys kompanijos gamyklos. Iš viso Švedijos baldų milžinė šiose dviejose šalyse turi 15 tūkst. darbuotojų.

Programinės įrangos gamintoja SAP sustabdė veiklą Rusijoje

17:33

„Kaip ir visas pasaulis, mes su siaubu stebime karą Ukrainoje ir griežčiausiai smerkiame invaziją. Toks nežmoniškas ir nepateisinamas poelgis yra demokratijos ir žmonijos puolimas. Jo pasekmes jaučiame mes visi. Ekonominės sankcijos Rusijai yra svarbus mechanizmas siekiant atkurti taiką. Atsižvelgdami į sankcijas, mes sustabdėme savo verslą Rusijoje, o taip pat ir visų SAP paslaugų bei produktų pardavimą Rusijos rinkoje“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas SAP bendrovės vadovas Christianas Kleinas.

Bendrovės vadovas taip pat patvirtino, kad įmonė skiria milijoną eurų humanitarinei pagalbai Ukrainai, o taip pat suteikia savo sprendimus Raudonajam kryžiui, Jungtinių tautų pabėgėlių agentūrai (UNHCR) ir kitoms organizacijoms.

Teigiama, kad SAP programinės įrangos sprendimai gali padėti pagalbą teikiančioms organizacijoms bei institucijoms registruoti pabėgėlius, koordinuoti savanorių veiklą bei kitus išteklius. Kai kuriose Europos šalyse SAP humanitarinės pagalbos reikmėms taip pat suteikia savo turimas patalpas, kurios gali būti pritaikytos sandėliavimui ir karo pabėgėlių apgyvendinimui.

Bendrovė remia visus savo darbuotojus Ukrainoje suteikdama finansinę ir logistinę pagalbą norintiems išvykti iš šalies.

Dujų kainos pašoko iki rekordinių aukštumų

17:24

Europoje ir JK dujų kainos penktadienį pasiekė istorines aukštumas, rinkai baiminantis dėl tiekimo sutrikimų, Rusijai įsiveržus į Ukrainą.

Nyderlandų skirstymo centre TTF dujų kaina penktadienio popietę pasiekė 213,895 euro už megavatvalandę.

JK dujų kainos pasiekė 508,80 penso už termą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kylančios dujų kainos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kylančios dujų kainos

 

Paskutinis atnaujinimas 2022-03-04 17:24

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais