„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 03 15 /19:29

Sankcijos Rusijai: ES dar kartą kirto R.Abramovičiui ir virtinei kitų Rusijos oligarchų

Rusijos turtuoliams Vakarų sankcijos kerta toliau – Jungtinė Karalystė antradienį uždraudė į Rusiją eksportuoti prabangos prekes, o populiariausioms rusiškoms prekėms įvedė papildomą 35 proc. importo tarifą. Be to, Vakaruose toliau įšaldomas rusų oligarchų turtas – Ispanijoje areštuota 85 metrų ilgio jachta „Valery“, priklausanti Sergejui Čemezovui, Lietuvoje taip pat įšaldyta su S.Čemezovu ir dar dviem oligarchais susijusio turto už 4,4 mln. eurų.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas

Suprasti akimirksniu

  • Europos Sąjunga įves sankcijas Romanui Abramovičiui ir kitiems oligarchams.
  • Lietuvoje įšaldyta turto už 4,4 mln. eurų, susijusio su Rusijos oligarchais Aleksejumi Čemezovu, Aleksejumi Mordašovu ir Andrejumi Melničenko.
  • Antradienį WTI naftos kainos smuko daugiau nei 5 proc., nukrisdamos žemiau 100 JAV dolerių už barelį ribos.
  • Rublio kursas nustojo kristi, bet išlieka žemumose. Xe.com duomenimis, antradienį apie 11.30 val. Lietuvos laiku, vienas doleris buvo vertas 112 rublių.
  • Jungtinė Karalystė antradienį uždraudė į Rusiją eksportuoti prabangos prekes. Be to, populiariausiems rusiškiems produktams įvestas papildomas 35 proc. tarifas.

Žemiau skaitykite naujausias žinias, susijusias su sankcijomis Rusijai.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

ES įvedė sankcijas R.Abramovičiui ir virtinei kitų Rusijos oligarchų

19:28

Europos Sąjunga antradienį įvedė sankcijas Rusijos milijardieriui Romanui Abramovičiui ir virtinei kitų šios šalies oligarchų, paskelbusi ketvirtąjį priemonių paketą dėl Maskvos karo prieš Ukrainą.

R.Abramovičius, Anglijos „Premier“ lygos futbolo klubo „Chelsea“ savininkas, ir kiti oligarchai buvo įtraukti į asmenų, kurių turtas ES, įskaitant superjachtas ir didžiulius namus, gali būti konfiskuotas ir kurie gali būti neįleidžiami į bloko teritoriją, sąrašą, sakoma Bendrijos oficialiajame leidinyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romanas Abramovičius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romanas Abramovičius

ES seka Didžiosios Britanijos ir Kanados, kurios praėjusią savaitę įtraukė R.Abramovičių į savo sankcijų sąrašus, pavyzdžiu. Londono sprendimas sustabdė skubų R.Abramovičiaus bandymą parduoti „Chelsea“ – apie jį buvo paskelbta kovo 2 dieną.

Briuselis nurodė, kad R. Abramovičius „turėjo privilegijuotą galimybę susisiekti su prezidentu ir palaikė labai gerus santykius su juo. Šie ryšiai su Rusijos vadovu padėjo jam išlaikyti didelį turtą“.

„Jis yra vienas pagrindinių plieno pramonės grupės „Evraz“, kuri yra viena stambiausių Rusijos mokesčių mokėtojų, akcininkų. Taigi jis gavo naudos iš Rusijos sprendimus priimančių asmenų, atsakingų už Krymo aneksiją arba Ukrainos destabilizaciją. Be to jis yra vienas iš pagrindinių Rusijos verslininkų, vykdantis veiklą ekonomikos sektoriuose, užtikrinančiuose didelių pajamų šaltinį Rusijos Federacijos vyriausybei, atsakingai už Krymo aneksiją ir Ukrainos destabilizaciją“, – sakoma dokumente.

Savaitgalį R.Abramovičiaus 140 m ilgio superjachta „Solaris“ buvo pastebėta atplaukianti į vieną uostą Juodkalnijoje. Ši šalis nepriklauso ES, bet siekia į ją įstoti. „Solaris“ prieš kelias dienas išplaukė iš Ispanijos Barselonos uosto.

55 metų R.Abramovičiaus turtas vertinamas 12,4 mlrd. dolerių (11,3 mlrd. eurų), nurodo žurnalas „Forbes“. Kalbama, kad šiam oligarchui priklauso pustuzinis jachtų. Jis taip pat yra įgijęs Portugalijos ir Izraelio pilietybes.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen praėjusį penktadienį, po ES viršūnių susitikimo Prancūzijoje, užsiminė apie naujas sankcijas ir sakė, kad jos „dar labiau izoliuos Rusiją ir sekins išteklius, jos naudojamus šiam barbariškam karui finansuoti“.

ES prekybos komisaras Valdis Dombrovskis pirmadienį sakė: „Kaip pamatysite, neliečiamų nėra.“

„Šis oligarchų sąrašas nuolat pildomas, [įtraukiami] ne tik oligarchai, [bet] ir Rusijos aukšto rango... valstybės ir kariuomenės pareigūnai“, – nurodė V. Dombrovskis.

Jis pridūrė, kad sąraše taip pat yra rusų, kaip manoma, „aktyviai dalyvaujančių Rusijos propagandos mašinoje“.

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis lankydamasis Šiaurės Makedonijoje sakė, kad „tai bus dar vienas didelis smūgis“ Rusijos ekonomikai.

Prognozuojama, kad Rusijos BVP dėl ES, JAV ir jų sąjungininkių sankcijų Rusijos centriniam bankui ir kompanijoms, įskaitant oro bendroves, smarkiai trauksis.

Ispanija areštavo dar vienam Rusijos oligarchui priklausančią jachtą

16:47

Ispanijos valdžios institucijos sulaikė dar vieną prabangią jachtą, priklausančią Rusijos oligarchui – šįkart Aleksandrui Michejevui. 

„Reuters“ šaltinių teigimu, „Lady Anastasia“ pavadinta jachta negali išvykti iš Adrijano uosto Maljorkoje, rašo „The Guardian“.

Pirmadienį ispanai areštavo 85 metrų ilgio jachtą „Valery“, priklausančią buvusiam KGB karininkui, laikomam artimu V.Putinui, Sergejui Čemezovui, kuris vadovauja valstybinei korporacijai „Rostec“.

140 mln. dolerių vertės jachta buvo prisišvartavusi Barselonos uoste.

 

Rusija apribojo grūdų tiekimą į EAES nares – pagrindines ekonomines partneres

16:02

Rusija laikinai apribojo grūdų eksportą į Eurazijos ekonominei sąjungai (EAES) priklausančias valstybes, siekdama patenkinti vidaus rinkos poreikius bei išvengti kainų šuolio, paskelbė Rusijos vyriausybė.

EAES yra Maskvos vadovaujamas buvusių sovietinių respublikų prekybos klubas, kuriam priklauso Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija ir Rusija.

Be to, Rusijos vyriausybė nusprendė dėl tos pačios priežasties sustabdyti „baltojo ir žaliavinio cukraus eksportą į trečiąsias šalis“.

Grūdų eksporto apribojimai galios iki šių metų vidurio, o cukraus – iki rudens.

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą paskelbtos tarptautinės sankcijos smarkiai smogė rublio kursui bei sukėlė plataus vartojimo prekių ažiotažą šalyje. Didžiųjų parduotuvių tinklų Rusijoje operatoriai buvo priversti riboti būtiniausių maisto produktų pardavimus, nes prasidėjo jų pirkimai kiekiais, akivaizdžiai didesniais nei būtina privačiam vartojimui, vėlesniam perpardavimui juodojoje rinkoje.

Nacionalinės statistikos tarnybos „Rosstat“ duomenimis, cukrus šalies mažmeninėje rinkoje kovo 5-11 dienomis pabrango 13 procentų.

Rusijos vyriausybės sprendime numatytos tam tikros eksporto ribojimų išimtys, įskaitant prorusiškus separatistinius Donecko ir Lugansko regionus Rytų Ukrainoje.

Rusija ir Ukraina yra pagrindinės kviečių eksportuotojos, o konfliktas jau sukėlė bangas pasaulinėse žaliavų rinkose ir lėmė staigų grūdų kainų šuolį. Tarptautinis valiutos fondas pirmadienį įspėjo, kad šis karas gali kelti grėsmę pasauliniam apsirūpinimui maistu.

„UniCredit“ svarsto galimybę išeiti iš Rusijos

15:52

Didžiausias Italijos bankas „UniCredit“ svarsto galimybę išeiti iš Rusijos rinkos, skelbia „Bloomberg“. Tiesa, kol kas tokia galimybė svarstoma atsargiai ir teigiama, jog galutinis sprendimas dar nepriimtas.

Banko atstovai sako, kad reikia apsvarstyti visas su galimu išėjimu susijusias problemas. Banko padalinyje Rusijoje dirba 4000 žmonių. Kol kas bankas nusprendė sustabdyti investicijas Rusijoje. 

Rusija patenkina beveik ketvirtadalį Vokietijos naftos ir dujų importo

15:15

Rusija yra svarbiausia energijos išteklių tiekėja Vokietijai, tačiau Rusijos dalis bendrame importe į Vokietiją siekia tik 3,7 proc., praneša visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“, remdamasi nacionalinės statistikos tarnybos „Destatis“ antradienį paskelbtais duomenimis.

Pirmąjį šių metų mėnesį rusiška nafta ir dujos sudarė 24,1 proc., anglis – 49,1 proc., metalai – 6,7 proc. viso šių prekių importo į Vokietiją. Iš Rusijos importuotos naftos ir dujų vertė – 2,6 mlrd. eurų, anglies – 330 mln. eurų, metalų – 452 mln. eurų.

„Scanpix“/AP nuotr./Naftos gavyba
„Scanpix“/AP nuotr./Naftos gavyba

Palyginti su praėjusių metų sausiu, visas Vokietijos prekių importas iš Rusijos išaugo beveik 58 proc. iki 4 mlrd. eurų.

Vokietijos prekių eksportas į Rusiją pirmąjį šių metų mėnesį įvertintas 2,1 mlrd. eurų – vos 2 proc. viso Vokietijos eksporto. Pagrindinės eksporto į Rusiją prekės – mechanizmai, automobiliai ir jų dalys, chemijos pramonės produkcija.

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos Sąjunga įvedė sankcijas aviacijos ir kosmoso pramonės prekių ir technologijų tiekimui į Rusiją. Pernai Vokietija į Rusiją eksportavo orlaivių už 895 mln. eurų. „Destatis“ patikslino, jog jų sąraše – dideli keleiviniai ir krovininiai lėktuvai, priklausantys Rusijai, tačiau Vokietijoje buvo techniškai pertvarkyti.

Praėjusiais metais Vokietija pardavė Rusijai naftos perdirbimo įrangos už 674 mln. eurų. Dėl karo Ukrainoje šių prekių  eksportas taip pat yra sustabdytas. 

Argentina paskelbė sustabdžiusi sojų miltų ir aliejaus eksportą

14:59

Argentinos vyriausybė pirmadienį paskelbė sustabdžiusi sojų miltų ir aliejaus eksportą, tuo metu rinkos dalyviai sunerimo dėl planuojamų mokesčių didinimų išaugus pirminių medžiagų sąnaudoms po Rusijos invazijos į Ukrainą.

Vienas ekspertas naujienų agentūrai AFP teigė, jog eksporto įšaldymas greičiausiai yra priemonė, skirta užkirsti kelią įmonėms registruoti būsimą eksportą prieš įsigaliojant mokesčių padidinimui.

Pietų Amerikos šalis yra didžiausia pasaulyje sojų miltų ir aliejaus eksportuotoja. 

123RF.com nuotr./Milltai
123RF.com nuotr./Milltai

2021 metais sojos pupelių produktai sudarė 30 proc. Argentinos eksporto, o iš jų pardavimo šalis gavo 9 mlrd. JAV dolerių.

Žemės ūkio ministerijos agentūra savo pranešime teigė, kad eksportas sustabdytas „iki tolesnio pranešimo“.

2021 metais sojų miltai buvo daugiausia eksportuotas Argentinos produktas (14,2 proc.), o sojų aliejus – trečias pagal apimtis (6,9 procento).

Pramonės šaltiniai teigia, kad vyriausybė analizuoja galimybę padidinti eksporto muitus šiems dviem produktams nuo 31 iki 33 procento.

Tai gali atnešti papildomai 450 mln. JAV dolerių vyriausybei, kuriai reikia visų lėšų šaltinių, kad galėtų sumokėti 44 mlrd. JAV dolerių skolą Tarptautiniam Valiutos fondui (TVF).

„Eksportas uždaromas tam, kad įmonės negalėtų užsiregistruoti eksportui prieš mokesčių pakeitimą,“ – naujienų agentūrai AFP teigė analitikas Dante Romano.

„Tačiau tai turėtų trukti tik trumpą laiką ir neturėtų turėti įtakos tarptautinei rinkai,“ – pridūrė jis.

Pasak analitiko, šiuo žingsniu tik siekiama maksimaliai padidinti vyriausybės pajamas ir jis neturėtų apriboti eksporto.

Dėl Rusijos įsiveržimo į Ukrainą ir daugelio Vakarų šalių Rusijai įvestų sankcijų pirminių medžiagų kainos visame pasaulyje išaugo.

Baiminamasi, kad tai gali išprovokuoti maisto kainų augimą Argentinoje ir paskatinti infliaciją šalyje, kurioje jau dabar yra vienas didžiausių pasaulyje rodiklių (2021 metais – daugiau nei 50 procentų).

Pasaulinis kviečių kainų kilimas jau išprovokavo duonos brangimą Argentinoje, kur 40 proc. gyventojų gyvena skurde.

Argentina yra viena didžiausių maisto gamintojų pasaulyje, o pirminių medžiagų kainų padidėjimas yra naudingas šaliai.

Visgi jis taip pat padidina maisto kainas Argentinoje.

Skirtingai nuo kitų maisto produktų, tokių kaip kviečiai, kukurūzai ir jautiena, Argentina neriboja eksportuojamų sojų produktų kiekio.

Argentinos žemės ūkio gamintojų sąjunga pareiškė „griežtai nepritarianti“ bet kokiam mokesčių didinimui ir pridūrė, kad „negalima toliau apiplėšinėti gamintojų“.

„YandexGo“ programėlė nebepasiekiama Lietuvos „iPhone“ vartotojams“

14:33

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė išreiškė padėką „App Store“, kurie pašalino prieigą prie „YandexGo“ programėlės savo elektroninėje parduotuvėje Lietuvoje.

„Dėkoju ,,App Store“ atstovams už greitą reakciją ir šiandien jau turime rezultatą – „YandexGo“, kurios duomenų rinkimas jau prieš kelerius metus kėlė klausimų, nebepasiekiama Lietuvoje „iPhone“ vartotojams“,  – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A.Armonaitė.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

Kibernetinio saugumo centro atlikta išmaniesiems įrenginiams skirtos programėlės analizė parodė, kad ji reikalauja prieigos prie didelio kiekio asmeninių vartotojų duomenų ir leidimo naudotis įrenginio funkcijomis. Naudotojo įrenginio surinkti duomenys saugomi organizacijos serveriuose, kurios būstinė yra Rusijoje.

Taip pat grėsmė, kad asmeniniai duomenys nutekinami Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnyboms, kyla visiems Lietuvos piliečiams, besinaudojantiems rusiškais socialiniais tinklais ir elektroninio pašto paslaugomis.

 

Ukrainos vyriausybė: Rusijos sukelto karo nuostoliai Ukrainai jau siekia 500 mlrd. dolerių

12:29

Rusijos invazijos materialiniai nuostoliai Ukrainoje jau siekia mažiausiai 500 mlrd. JAV dolerių, antradienį paskelbė Ukrainos vyriausybės spaudos tarnyba.

Finansų ministras Serhijus Marčenka pabrėžė, jog ši suma preliminari, juolab kad Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą tęsiasi.

„Daugelis logistikos grandinių visiškai nutrauktos, sunaikinta daug įmonių, o dauguma tebesančių tiesiog negali dirbti, nes jų darbuotojai išvyko. Ekonomikos ministerija skaičiavo, kad karo kaina sieks nuo trečdalio iki pusės šalies bendrojo vidaus produkto. Vadovaujantis kitais vertinimas kalbama apie 500 mlrd. dolerių. Tačiau tiksli nuostolių vertė bus žinoma tik pasibaigus karui“, – pabrėžė S.Marčenka.

Tarptautinis valiutos fondas prognozuoja, kad dėl Rusijos invazijos Ukrainos bendrasis vidaus produktas 2022-aisiais sunyks dešimtadaliu, o infliacija išaugs iki beveik 20 procentų.

Jungtinė Karalystė uždraudė į Rusiją eksportuoti prabangos prekes

12:22

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė antradienį paskelbė draudimą eksportuoti į Rusiją prabangos prekes, o šimtams svarbiausių Rusijosproduktų nustatė naujus importo tarifus.

JK finansų ministras Rishi Sunakas tviteryje paskelbė, kad nauji tarifai palies 900 mln. svarų (1,2 mlrd. dolerių) vertės produktus, tokius kaip degtinė, trąšos ir kiti. 

Šiems produktams be dabar galiojančių importo tarifų bus taikomas papildomas 35 proc. tarifas.

 

JK premjeras ragina Vakarus atsikratyti priklausomybės nuo rusiškos energijos

12:08

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas antradienį paragino Vakarus atsikratyti „priklausomybės“ nuo rusiškų energijos išteklių, kurie, anot jo, leidžia prezidentui Vladimirui Putinui „šantažuoti“ pasaulį.

Vakarų lyderiai padarė „siaubingą klaidą“, kai leido V.Putinui „išsisukti“ po 2014 metais įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksijos ir tapo dar labiau priklausomi nuo rusiškos energijos, rašė B.Johnsonas dienraštyje „The Daily Telegraph“.

Dėl to „kai jis (V.Putinas) galiausiai pradėjo savo baisų karą Ukrainoje, jis žinojo, kad pasauliui bus labai sunku jį nubausti“, rašė premjeras.

„Pasaulis negali pasiduoti šiam nuolatiniam šantažui“, – pabrėžė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas

B.Johnsonas šiuos komentarus paskelbė prieš vizitą į Saudo Arabiją, kur susitiks derybų su sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu, degalų kainoms dėl Rusijos karo prieš Ukrainą šoktelėjus į rekordines aukštumas.

„Kol Vakarai bus ekonomiškai priklausomi nuo Putino, jis darys viską šiai priklausomybei išnaudoti“, – rašė britų premjeras.

„Jei pasaulis atsikratytų priklausomybės nuo rusiškos naftos ir dujų, galėtume priversti jį pajausti pinigų stygių, sugriauti jo strategiją ir pastatyti jį į vietą“, – rašė B.Johnsonas.

Jungtinės Valstijos jau uždraudė rusiškos naftos importą, jų pavyzdžiu paseks ir Jungtinė Karalystė, o Europos Sąjunga sutarė tai padaryti „kiek įmanoma greičiau“, rašė premjeras.

Jis pripažino, kad Vakarams rusiškų energijos išteklių atsisakymas „bus skausmingas“.

B.Johnsono atstovas spaudai prieš premjero vizitą į Saudo Arabiją sakė, kad vyriausybė „nori sumažinti nestabilumą ir kainas JK verslui“.

JK vyriausybė vėliau šį mėnesį turi paskelbti šalies energetinio saugumo strategiją. B.Johnsonas sakė, kad būtina investuoti į atsinaujinančiuosius energijos išteklius, įskaitant jūros vėjo elektrinių parkus ir saulės energiją.

Pasak premjero, taip pat reikia „virtinės naujų statymų branduolinės energijos srityje“, įskaitant „mažus modulinius reaktorius ir dideles elektrines“.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“