Suprasti akimirksniu
- Pietų Korėja, kartu su Jungtinėmis Valstijomis ir kitomis šalimis, sustabdys sandorius su Rusijos centriniu banku.
- JAV, Europa ir Japonija „labai aktyviai diskutuoja“ apie galimybę imtis priemonių prieš rusišką iškastinį kurą.
- Latvijos nacionalinė aviakompanija „Air Baltic“ pranešė nusprendusi iki „atskiro pranešimo“ atsisakyti Rusijos rinkos bei atšaukti visus planuotus skrydžius į šią valstybę ir iš jos.
- Vakarų verslai toliau traukiasi iš Rusijos rinkos: paslaugų teikima Rusijoje sustabdė ir „Netflix“, „TikTok“.
Žemiau skaitykite svarbiausius verslo ir ekonominius įvykius.
Baltieji rūmai: sprendimas dėl rusiškos naftos importo stabdymo dar nepriimtas
23:15
Baltieji rūmai teigia, kad vyksta „aktyvios diskusijos“ dėl to, ar sustabdyti rusiškos naftos importą, tačiau sprendimas dar nepriimtas.
JAV per dieną importuoja daugiau kaip 500 000 barelių rusiškos naftos.
Tai sudaro tik apie 8 proc. viso jos naftos importo, tačiau bet kokie tiekimo pokyčiai gali turėti rimtų pasekmių amerikiečiams.
Naftos kainos šoktelėjo iki 14 metų maksimumo, o benzino kainos yra beveik rekordinės šalyje.
Spaudos sekretorė Jen Psaki pirmadienį sakė, kad staigus kainų lygio kilimas yra „tiesioginė invazijos į Ukrainą pasekmė“, tačiau kainos buvo aukštos ir prieš išpuolį.
Maskva: Rusijos naftos importo Vakaruose draudimas turės katastrofiškų pasekmių
22:31
Vakarams svarstant tolesnes sankcijas Maskvai dėl tebesitęsiančios invazijos į Ukrainą, Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas pirmadienį perspėjo, kad rusiškos naftos importo draudimas turėtų katastrofiškų pasekmių
„Rusijos naftos draudimas nuves prie katastrofiškų pasekmių globaliai rinkai. Kainų augimas bus neprognozuojamas – daugiau nei 300 dolerių už barelį, jei ne daugiau“, – sakė A.Novakas, kurį cituoja Rusijos naujienų agentūros.
Jis pridūrė, kad Europai bus neįmanoma greitai pakeisti rusišką naftą.
Plačiau skaitykite čia.
JAV įstatymų leidėjai susitarė dėl įstatymo projekto, kuriuo siekiama nubausti Rusiją
21:48
JAV įstatymų leidėjai svarbiame pareiškime nurodė, kad parengs įstatymo projektą, kuriuo būtų sustabdyti normalūs prekybos santykiai su Rusija ir Baltarusija ir Baltiesiems rūmams būtų suteikti įgaliojimai padidinti abiem šalims taikomus muitus.
Sutarta dėl šių sprendimų:
- Suteikti JAV prezidentui Joe Bidenui įgaliojimus toliau didinti tarifus Rusijos ir Baltarusijos produktams
- Reikalauti, kad JAV prekybos atstovas pasinaudotų Jungtinių Valstijų balsu ir įtaka, siekdamas sustabdyti Rusijos dalyvavimą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) ir sustabdyti Baltarusijos stojimą į PPO
- Suteikti Prezidentui įgaliojimus atkurti normalius prekybos santykius su Rusija ir Baltarusija, jei bus laikomasi tam tikrų sąlygų ir jei tam nepritars Kongresas
Taip pat pažymėtina, kad įstatymų leidėjai savo pareiškime teigia: „Susitarėme dėl teisėkūros kelio, kuriuo einant būtų uždraustas energetikos produktų importas iš Rusijos ir sustabdyti normalūs prekybos santykiai tiek su Rusija, tiek su Baltarusija.“
Rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu nukrito iki rekordiškai žemo lygio
21:31
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu dar labiau smuko ir pasiekė rekordines žemumas, vis dažniau kalbant apie galimas sankcijas Rusijos energetikos sektoriui.
Šiuo metu JAV dolerio ir Rusijos rublio kursas yra apie 155, t. y. 1 JAV doleris vertas 155 rublių.
Prieš prasidedant konfliktui su Ukraina, paprastai už dolerį buvo prekiaujama 70-80 rublių. Pirmadienio žemumoje Rusijos rublis nuo metų pradžios prarado 90 pros. savo vertės JAV dolerio atžvilgiu.
Rublio kursas smuko Vakarams įvedus griežtas ekonomines sankcijas, o Rusijos vyriausybei įvedus kapitalo kontrolę, kad būtų sustabdytas pinigų srautas iš Rusijos.
Europos lyderiai nepritaria staigiam energijos importo iš Rusijos uždraudimui
20:50
Jungtinės Karalystės ir Nyderlandų lyderiai pirmadienį perspėjo įvedant sankcijas Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą staiga neuždrausti energijos importo iš Rusijos ir sakė, kad kol kas nėra alternatyvių tiekimo galimybių.
Toks pareiškimas pasirodė Jungtinėms Valstijoms sekmadienį paskelbus, kad jos „aktyviai diskutuoja“ su Europos šalimis apie naftos importo iš Rusijos nutraukimą kaip tolesnę ekonominę sankciją dėl Maskvos agresijos.
Anksčiau rašėme, kad sankcijų energetikos sektoriui nepalaiko ir Vengrija bei Vokietija.
Plačiau skaitykite čia.
„Vičiūnų grupė“ stabdo veiklą Rusijoje
18:51
„Vičiūnų grupės“ generalinis direktorius Šarūnas Matijošaitis teigia, kad praėjusią savaitę „Vičiūnų grupės“ vadovai pritarė planams koncentruoti verslą bei gamybą Europoje ir stabdyti veiklą Rusijoje, rašoma pranešime spaudai.
„Nuo pat pirmos dienos ėmėmės reikiamų veiksmų dėl mūsų įmonių veiklos Rusijoje sustabdymo. Šie procesai reikalauja laiko ir intensyvaus darbo bei atsakomybės prieš Europos ir JAV partnerius, tiekėjus bei mūsų darbuotojus“, – teigia Š.Matijošaitis.
Plačiau skaitykite čia.
Vengrija, Vokietija nepalaiko su energetika susijusių sankcijų Rusijai
18:50 Atnaujinta 19:05
Vengrijos forintas, kurio kursas euro atžvilgiu pirmadienį nukrito iki rekordiškai žemo lygio, yra Europos Sąjungos sankcijų Rusijai auka, pirmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame vaizdo įraše pareiškė Vengrijos finansų ministras Mihaly Varga.
M.Varga taip pat sakė, kad sankcijos jau padarė didelę žalą Vengrijos ekonomikai, ir pridūrė, kad Budapeštas nepalaikys energetikos sektoriaus įtraukimui į Rusijai taikomas sankcijas.
Tuo tarpu Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad Europa negali užtikrinti energijos tiekimo be importo iš Rusijos.
Energija buvo sąmoningai neįtraukta į ankstesnius sankcijų raundus, pirmadienį pranešime spaudai teigė O.Scholzas ir pridūrė, kad Rusijos energija yra „labai svarbi“ bendram kasdieniam piliečių gyvenimui.
B.Johnsonas: Europa negali paprasčiausiai nutraukti naftos ir dujų naudojimo per vieną naktį
18:29
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pareiškė, kad Europa negali paprasčiausiai nutraukti naftos ir dujų naudojimo per vieną naktį.
„Skirtingose šalyse yra skirtingos priklausomybės, ir mes turime į tai atsižvelgti. Negalima paprasčiausiai per vieną naktį nutraukti naftos ir dujų naudojimo, net ir iš Rusijos“, – sakė B.Johnsonas.
Jis pripažino, kad „Jungtinėje Karalystėje galime veikti greitai“ – reikia „užtikrinti, kad visi judėtume ta pačia kryptimi“.
„Mes tai darysime kartu – užtikrinsime, kad visi turėtume reikalingų pakaitalų ir tiekimą“, - sakė jis.
Nyderlandų premjras Markas Rutte pripažino, kad priklausomybė nuo Rusijos energijos išteklių tiekimo „vis dar egzistuoja“ daugelyje Europos dalių – ir paragino bet kokį draudimą įgyvendinti „uoliai“.
JAV svarsto galimybę sušvelninti sankcijas Venesuelai siekiant sumažinti priklausomybę nuo Rusijos
17:49
JAV prezidento Joe Bideno administracija svarsto galimybę sušvelninti sankcijas Venesuelai, kad šalis galėtų pradėti išgauti daugiau naftos ir ją parduoti tarptautinėje rinkoje, teigia asmuo, tiesiogiai susipažinęs su šiuo klausimu, praneša CNN.
Šiuo žingsniu būtų siekiama sumažinti pasaulinę priklausomybę nuo rusiškos naftos Rusijai įsiveržus į Ukrainą, ir izoliuoti Rusiją nuo vienos iš pagrindinių jos sąjungininkių Pietų Amerikoje, sakė asmuo.
j.Bideno administracijos pareigūnai savaitgalį buvo išsiųsti į Karakasą derėtis šiuo klausimu, sakė CNN šaltinis.
Kanada skelbia naujas sankcijas dėl Rusijos invazijos į Ukrainą
17:26
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau pirmadienį paskelbė naujas sankcijas 10 asmenų, kurie, jo teigimu, prisidėjo prie nepagrįstos Rusijos invazijos į Ukrainą.
„Jos apima buvusius ir esamus aukšto rango vyriausybės pareigūnus, oligarchus ir Rusijos vadovybės rėmėjus“, – sakė jis Londone surengtoje bendroje spaudos konferencijoje su savo kolega iš Jungtinės Karalystės Borisu Johnsonu ir Nyderlandų premjeru Marku Rutte.
Pasak J.Trudeau, asmenų, kuriems bus taikomos sankcijos, vardai paimti iš kalinamo Rusijos opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno sudaryto sąrašo.
„Šios sankcijos didina spaudimą Rusijos vadovybei, įskaitant [prezidento Vladimiro] Putino artimiausią aplinką“, – žurnalistams sakė jis.
„Tai, žinoma, papildymas visoms kitoms sankcijoms, kurias paskelbėme, įskaitant neseną mūsų pranešimą apie įvedamus didžiulius tarifus importui iš Rusijos ir Baltarusijos“, – nurodė J.Trudeau.
Vyriausybė Otavoje praėjusią savaitę dėl Maskvos invazijos į Ukrainą atšaukė Rusijos ir Baltarusijos specialų prekybos statusą ir tai nulėmė 35 proc. tarifą.