„Mes sudarysime galimybę išgelbėti tuos žmones, kurie masiniu būdu, neanalizuodami pasekmių, būriu pateko į antrąją pensijų pakopą. Mes jiems paaiškinsime, kokios yra pasekmės, kokios jų galimybės sukaupti tą pensiją, ir sudarysime galimybę sugrįžti atgal į „Sodrą“, – antradienį Seime pristatydamas Vyriausybės programą, sakė S.Skvernelis.
Vyriausybės programoje neatsisakoma „valstiečių“ tikslo sukurti naują keturių pakopų pensijų sistemą, tačiau nebekalbama apie antros ir trečios pakopos pensijų fondų sujungimą.
Pagal naują modelį, pirmą pakopą sudarytų pagrindinė visiems vienoda ir automatiškai indeksuojama pensija iš valstybės biudžeto, antrą – „Sodros“ einamųjų mokėjimų pensija, sudaryta apskaitos vienetų pagrindu ir automatiškai indeksuojama, ji priklausytų nuo sumokėtų įmokų, be išmokų „lubų“.
Trečiajai pakopai ketinama priskirti profesinę kaupiamąją pensiją, finansuojamą savanoriškomis darbdavio ir gyventojo įmokomis, kurioms nebūtų taikomi pajamų ir pelno mokesčiai. Anot programos rengėjų, šiuo metu ši grandis nėra išplėtota, todėl darbdaviai ir darbuotojai bus skatinami naudotis šia galimybe.
Ketvirtą pakopą sudarytų privačiai kaupiama pensija, tačiau apie ją konkrečiai nekalbama – nurodoma, kad bus įvertintas dabartinės antros ir trečios pakopos pensijų kaupimo sistemos veiksmingumas ir tobulinimo galimybės.
Birželio pabaigoje Lietuvoje veikė 21 antros pakopos pensijų fondas ir 12 trečios pakopos pensijų fondų, pensiją juose kaupė atitinkamai 1,236 mln. ir 48,95 tūkst. dalyvių – 1,8 proc. ir 3,5 proc. daugiau nei metų pradžioje. Antros pakopos pensijų fondų bendra investicinių portfelių vertė rugsėjo pabaigoje buvo 2,368 mlrd. eurų, trečios pakopos – 70,77 mln. eurų.