„Scorify“ verslo sprendimų vadovė Jurga Tamašauskaitė sako, kad kredito rizikos lygis kol kas nerodo didelių nerimo ženklų, tačiau rinkoje girdėti ir apie lėtėjančius užsakymus, ir apie sustabdytas investicijas.
„Tikėtina, kad ryškesnius įmonių kreditingumo pokyčius pamatysime vasarą, tačiau greičiausiai tik atskiruose sektoriuose, kuriuose jau dabar fiksuojamas darbuotojų skaičiaus mažėjimas“, – pranešime sakė J.Tamašauskaitė.
Pasak „Scorify“, rizika išaugo daugiau nei trečdalio statybos įmonių, 30 proc. – apdirbamosios gamybos bei informacijos ir ryšių įmonių. Tačiau augančios rizikos įmonių yra mažiau nei mažėjančios rizikos, o tai lemia ir pozityvūs praėjusių metų finansiniai rezultatai – augo ir apyvartos, ir pelnai.
Balandžio mėnesį bankrutuojančiomis paskelbtos 86 įmonės, teismuose bankroto bylos iškeltos 105 įmonėms, o likviduojama 1320 įmonių – jų skaičius yra išaugęs trečdaliu, palyginti su pernai, o jos likviduojamos daugiausiai „Sodros“ arba VMI iniciatyva.
„Sodros“ skolos vis dar dengiamos įprastu tempu, tačiau balandžio pabaigoje skolingų įmonių skaičius kiek išaugo – iki 38 tūkst.
„Kadangi skolingų įmonių skaičius svyruoja kiekvieną mėnesį, kol kas toks skolininkų padidėjimas nesudaro prielaidų nerimu. Tačiau aiškūs nerimo ženklai tam tikruose sektoriuose mažina bendrus verslo lūkesčius, o tokiu būdu susidaro sąlygos lėtėjimo virusui įsimesti ir į kitus sektorius“, – sakė J.Tamašauskaitė.
Darbuotojų po 4 proc. balandį mažėjo žemės ūkyje ir apdirbamojoje pramonėje, 1 proc. – didmeninės prekybos ir transporto remonto įmonės. Tuo metu jų skaičių didino IT sektorius – 9 proc., transporto – 7 proc., administracinių paslaugų įmonės – 5 proc., finansų bei NT vystymo – 4 proc., apgyvendinimo ir maitinimo įmonės – 2 proc.
Vis dėlto bendri įmonių duomenys rodo darbo rinkos stabilumą – balandį įmonėse žmonių dirbo 1,1 proc. daugiau nei pernai.