Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Seimas atmetė prezidento siūlymą dėl GPM mažinimo, bet NPD didinimui pritarė

Prezidento siūlytam Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mažinimui Seimas po svarstymo antradienį nepritarė, nes tai būtų per brangu biudžetui. Tiesa, siūlyta prie šio klausimo grįžti po rinkimų arba kitais metais. NPD didinimo idėjai uždegta žalia šviesa. Seimas dar sugrįš prie galutinio balsavimo.
Kiaulė taupyklė
Kiaulė taupyklė / Fabian Blank nuotr./ Unsplash nuotr.

Seimo komitetai nepritarė prezidento siūlymui pusmečiui sumažinti GPM tarifą. Antradienį Seimui pristatytos parlamentinių komitetų ir Vyriausybės išvados dėl prezidento siūlymo.

„Tai būtų ir savivaldybių biudžetų praradimai“, – sakė Seime Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas. Konservatorius Mykolas Majauskas taip pat pastebėjo, kad dėl to reiktų dar labiau skolintis. Didžiausią naudą gautų tie, kurie uždirba daugiau, pastebėjo jis. Apie tai 15min yra rašę anksčiau.

Buvęs premjeras Algirdas Butkevičius sakė, kad toks pasiūlymas turėjo būti pateiktas kovo mėnesį, o ne dabar.

Parlamentaras Povilas Urbšys sakė, kad prezidento pasiūlymas leistų žmonėms pasinaudoti pinigais, kuriuos užsidirbo patys, o ne gavo iš „koroninių dozių“.

Kęstutis Glaveckas sako, kad „siūlymas yra gerbtinas“, bet prie šio klausimo reiktų grįžti po naujų metų, kai bus naujas biudžetas mano jis. Rinkimai bus pasibaigę ir bus žinomas ekonomikos nuosmukio gylis.

Seimo nariai siūlė alternatyvias lengvata, tačiau balsavimu nepritarta nei vienai idėjai.

Biudžeto ir finansų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetai ir ministrų kabinetas šalies vadovo pataisai dėl GPM mažinimo anksčiau nepritarė, tačiau pritarta jo iniciatyva nuo liepos mėnesio 50 eurų – iki 400 eurų padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Anksčiau toks didinimas buvo numatytas nuo 2021 metų.

Prezidentas sako, kad GPM mažinimas nuo 20 iki 15 proc. pajamoms iki trijų vidutinių darbo užmokesčių (maždaug 4 tūkst. eurų) per vartojimą skatintų ekonomiką ir taip sušvelnintų koronaviruso krizės padarinius.

Tačiau kritikai teigia, kad ši priemonė nėra socialiai teisinga, nes ji naudingesnė didesnes pajamas gaunantiems žmonėms, nepadeda spręsti socialinės atskirties ir skurdo problemų, be to, yra rizika, kad dabar sumažinus tarifą politikams gali neužtekti valios nuo kitų metų jį atstatyti į dabartinį lygį.

Finansų ministras Vilius Šapoka yra sakęs, kad sumažinus GPM biudžetas šiemet negautų apie 340 mln. eurų pajamų, o kitais metais, jeigu toks tarifas išliktų – 715 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais