„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Seimas įpareigojo valstybės įmones biudžetui atiduoti pusę pelno

Valstybės valdomos įmonės nuo kitų metų privalės mokėti dividendus ir į biudžetą pervesti pusę pelno bei susiplanuoti mažiau išlaidų darbuotojų premijoms ir jų socialinėms reikmėms.
Pinigai
Pinigai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Seimas ketvirtadienį priėmė atitinkamas Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo pataisas: už balsavo 57 Seimo nariai, prieš 27, o susilaikė 25 parlamentarai.

Vyriausybė buvo pasiūliusi nuo kitų metų iš valstybės įmonių paimti ne mažiau kaip pusę jų pelno, tačiau Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nutarė Seimui pasiūlyti įstatyme numatyti konkretų dydį ir parlamentarai pritarė komiteto išvadai.

Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis priekaištavo, kad iš įmonių pelnus į biudžetą norima paimti, kai stringa atsiskaitymai, o finansų rinkos yra nestabilios.

„Tai vis tiek mes lupam jų (įmonių – BNS) kailį tam, kad paskui jos turėtų tik vieną kelią – atleisti darbuotojus, mažinti darbo apimtis, ir ateiti į bankrota. Kas gali paneigti, kad tada valstybinių įmonių nebus galima lengviau privatizuoti“, – teigė V.P.Andriukaitis.

Jis siūlė labiau rūpintis, kad valstybinės įmonės būtų efektyviau valdomos, užuot iš jų atėmus pelnus, kuriuos galėtų investuoti.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Jurgis Razma tvirtino, kad „Snoro“ atvejis parodė, jog valstybinės įmonės bankuose laiko pinigus.

Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis priekaištavo, kad iš įmonių pelnus į biudžetą norima paimti, kai stringa atsiskaitymai, o finansų rinkos yra nestabilios.

„Tai parodė, kad tikrai yra erdvės paprašyti iš jų (valstybinių įmonių – BNS) prisidėjimo prie valstybės biudžeto“, – sakė J.Razma.

Parlamentarai valstybės įmones taip pat įpareigojo dvigubai susimažinti išlaidas darbuotojų premijoms, socialiniams, kultūriniams ir panašiems tikslams. Į šiuos rezervus siūloma skirti 10 proc. paskirstytino pelno. Dabar tam skiriama iki 20 proc. pelno.

Dabar galiojantis įstatymas nenumatė galimybės valstybei, kaip įmonės savininkei, gauti pajamų iš valstybės turto pelno dalies.

Vyriausybė jau anksčiau skelbė, kad kitų metų biudžeto deficitą ketina sumažinti, gaudama papildomų lėšų iš valstybės turto, iš dividendų ir kitų panašių šaltinių. Didžiausią rezervą ji mato valstybės valdomose transporto ir infrastruktūros įmonėse.

Finansų ministerijos duomenimis, valstybės įmonių rezervuose 2009 metais buvo sukaupta 222 mln. litų, jos turėjo 149 mln. litų nepaskirstyto pelno. Pelningai 2009 metais dirbo 73 proc. valstybės įmonių.

Valstybės įmonės statusą turi šalies visi oro uostai, Ignalinos atominė elektrinė, „Regitra“, „Oro navigacija“, „Pieno tyrimai“, Lietuvos monetų kalykla, „Automagristralė“, 11 regioninių kelių įmonių, Valstybės turto fondas, Poilsio namai „Baltija“, kai kurios vaistinės, visos urėdijos ir kai kurios kitos įmonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs