Už tai numatančias Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo pataisas balsavo 116 Seimo narių, prieš ir susilaikiusiųjų nebuvo.
Pataisas pateikusi Vyriausybė teigė siekianti labiau apsaugoti nacionalinio saugumo interesus.
Jos priimtos įgyvendinant praėjusių metų gruodį atnaujintą Nacionalinio saugumo strategiją, kurioje akcentuojama, kad stiprėjanti autoritarinių ir demokratinių valstybių priešpriešai, atsiranda poreikis griežtinti strateginių įmonių sandorių patikrą.
Pataisos yra dalis iš daugybės iniciatyvų, nukreiptų prieš Rusiją ir Baltarusiją, Maskvai pradėjus karą Ukrainoje.
Seimas pritarė, kad vyriausybinei strateginių įmonių sandorius tikrinančiai komisijai pradėjus Lietuvos įmonės ir investuotojo, būsimo rangovo ar tiekėjo sandorio patikrą, iki galutinio sprendimo jis negalės būti sudaromas, o jei jau sudarytas – bus stabdomas.
Komisija galės pateikti ne tik išvadas ar rekomendacijas, bet ir nustatyti įpareigojimus. Strateginės įmonės galės pačios inicijuoti patikrą, nes sandorio vertinimas dabar ne visada leidžia identifikuoti visas grėsmes nacionaliniam saugumui ir jas laiku pašalinti.
Atsisakyta sąlygos, kad įmonės gali inicijuoti patikrą tik dėl jos apsaugos zonoje veikiančio investuotojo ar rangovo – pagal pataisas, turėtų būti įvertinta, ar sandorio šaliai yra suteikiama kitokio pobūdžio prieiga prie nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įrenginių ir turto, kuri kelia riziką ar grėsmę nacionaliniam saugumui.