Seimas šią savaitę po pateikimo priėmė svarstyti Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, kuriomis siūloma tokiais atvejais į išankstinę pensiją išėjusiems žmonėms mažinti pagrindinę pensiją tiek, kiek laiko jie gavo išankstinę pensiją.
Pasak pataisų iniciatorės, demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narės Laimos Nagienės, išankstinė pensija įgyjama likus penkeriems metams iki senatvės pensijos amžiaus, todėl pagrindinė pensija mažinama 19,2 proc.
Tačiau, L.Nagienės teigimu, pasitaiko atvejų, kai žmogus sulaukia darbo pasiūlymo ar kitais būdais gauna pajamų, tačiau jam grįžus į išankstinę pensiją neatsižvelgiama į jo gautas pajamas ir sumažinta pagrindinė pensija nekeičiama. Parlamentarė siūlo tokiais atvejais ją perskaičiuoti.
„Praktikoje problema kyla tais atvejais, kai išankstinės pensijos gavėjas nusprendžia sustabdyti išankstinę pensiją, nes, pavyzdžiui, gauna darbo pasiūlymą ir galimybę įgyti draudžiamųjų pajamų, arba dar kitas dalykas, jis gauna, pavyzdžiui, vienerius metus netekto darbingumo išmoką. O vėliau, baigęs darbo santykius ar nutrūksta netekto darbingumo išmokos mokėjimas, jis vėl grįžta ir prašo paskirti išankstinę pensiją ir niekas neatsižvelgia į tą laikotarpį, kai jis buvo darbo rinkoje“, – aiškino L.Nagienė.
Pasak jos, tokių atveju būtų nedaug.
Tačiau liberalas Eugenijus Gentvilas įsitikinęs, kad tokiomis pataisomis žmonės skatinami eiti į išankstinę pensiją: „Projektas iš esmės paskatina eiti į išankstinę pensiją“.
Seimas yra priėmęs ir kitą tos pačios frakcijos narių projektą, numatantį, kad išankstinę pensiją pasirinkusiems gyventojams vėl galėtų būti mokama nesumažinta jiems priklausanti senatvės pensija. Pataisos numato, kad senatvės pensija kas mėnesį būtų mažinama tiek pat, kiek dabar – 0,32 proc., tačiau tik kol apskaičiuotos ir sumažintos pensijų skirtumas būtų lygus visų išankstinės pensijos išmokų sumai.
Nuo 2004 metų išankstinę pensiją galima gauti, jei iki pensijos lieka penkeri metai, žmogus yra sukaupęs būtinąjį stažą ir neturi kitų pajamų. Gaunant išankstinę pensiją būsima senatvės pensija nuo 2021 metų kas mėnesį mažinama 0,32 proc.
Senatvės pensija nemažinama, jeigu išankstinę pensiją žmogus gavo ne ilgiau kaip trejus metus ir jo stažas 2021 metais buvo ne mažesnis kaip 40 metų ir kasmet didėja po tris mėnesius. Pavyzdžiui, kitąmet visą pensiją galės gauti tie pensininkai, kurie išėjimo į išankstinę pensiją metu turės 40 metų ir 9 mėnesių darbo stažą.