Antradienį parlamentarams finansų ministras Rimantas Šadžius pristatė pataisytą biudžeto projektą. Tiesa, taisytas jis nežymiai – šiek tiek sumažintos pajamos ir padidintos išlaidos. Kaip pabrėžė finansų ministras, kitąmet naujoji Vyriausybė įgyvendins tik vieną esminį savo įsipareigojimą – didins minimalią mėnesinę algą.
Biudžeto projektą palaikė socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai, tuo metu dauguma Darbo partijos, „Drąsos kelio“, „Tvarkos ir teisingumo“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narių susilaikė.
Balsavimas dėl biudžeto/LRS lentelė |
„Kitų metų biudžetas yra įtemptas, bus vykdomas ekonominės recesijos sąlygomis“, – sakė Kęstutis Glaveckas, pabrėžęs, kad biudžetas taisytas buvo nežymiai.
Liberalas Eligijus Masiulis kritikavo naująjį biudžeto projektą. Esą kalbų, kaip padidinta MMA įsuks Lietuvos ekonomiką, visi prisiklausė daug, tačiau biudžeto projekte tai neatsispindi. O dėl MMA didinimo gali nukentėti regionai, kur smulkieji verslininkai per 10 dienų turės sugalvoti, kaip padidinti MMA.
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Andrius Kubilius |
Andriaus Kubiliaus teigimu, naujoji Vyriausybė biudžeto dar nesugadino ir išreiškė viltį, kad pasiūlymai, kuriais norima didinti kitų metų išlaidas, bus atmesti. A.Kubilius kalbėjo, kad MMA didinimas iki 1000 Lt nuo sausio pirmosios didesnių problemų biudžetui nesukuria, tačiau šis 18 proc. MMA prieaugis esąs nesuderintas su verslo bendruomene, dėl to gali augti bedarbių skaičius.
Minimalūs taisymai
Naujoji Vyriausybė pataisė biudžeto pajamų ir išlaidų eilutes. Valstybės biudžeto pajamų prognozė sumažinta 400 tūkst. Lt iki 25,7 mlrd. Lt. Tuo metu išlaidos turėtų augti 42,4 mln. Lt iki 26,4 mlrd. Lt.
Planuojama, kad kitų metų viešųjų finansų deficitas neviršys 2,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Numatoma, kad kitų metų nacionalinio biudžeto pajamos (be ES ir kitos paramos lėšų) sudarys beveik 21,4 mlrd. litų. Kartu su ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšomis nacionalinio biudžeto pajamos sudarys 28,9 mlrd. litų.
MMA didinimo kaina – 160 mln. Lt
Atsižvelgus į lapkričio pabaigoje Finansų ministerijos atnaujintas vidutinio darbo užmokesčio augimo bei nedarbo rodiklių perspektyvas 2012 ir 2013 metams ir į tai, kad, priėmus sprendimą didinti minimaliąją mėnesinę algą (MMA) iki 1000 litų nuo 2013 m. sausio 1 d., vidutinio darbo užmokesčio augimo per metus projekcija 2013 m. didėtų dar vienu procentiniu punktu, planuojama, kad gyventojų pajamų mokesčio įplaukos į nacionalinį biudžetą, palyginti su ankstesniuoju projektu, didės 165,8 mln. litų (iš jų į valstybės biudžetą – 68 mln. litų).
Įvertinus 2012 m. pajamų surinkimo tendencijas, 2013 metų valstybės biudžeto akcizų pajamų prognozė mažinama apie 32 mln. litų, pajamų iš PVM prognozė mažinama apie 64,2 mln. litų.
Pajamų iš dividendų prognozė didinama 17 mln. litų – iki 214 mln. litų, o iš transporto priemonių mokesčių – 11,5 mln. litų, iki 181,5 mln. litų.
Dėl siūlymo padidinti MMA iki 1000 litų lėšų poreikis sudaro 160 mln. litų, iš kurių apie 62 mln. litų tenka valstybės biudžetui, o 98 mln. litų – savivaldybių biudžetams.
Vyriausybė siūlo padidinti valstybės biudžeto asignavimus 66,3 mln. litų, iš kurių beveik 62 mln. litų sudaro asignavimai, kuriuos siūloma skirti MMA padidinti iki 1000 litų.
PVM lengvatos
Seimo sprendimu nuo kitų metų įsigalios lengvatinis 9 proc. PVM tarifas keleivių ir bagažo vežimo reguliariaisiais maršrutais paslaugoms, laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams bei 5 proc. tarifas neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms ir jų remontui. Taip pat nuolat galioja 9 proc. tarifas knygoms ir neperiodiniams leidiniams.
Vyriausybė siūlo dar vieneriems metams pratęsti lengvatinio 9 proc. PVM tarifo taikymą centralizuotam šildymui ir karštam vandeniui bei lengvatinį 5 proc. PVM tarifo taikymą kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių tiekimui.
Numatoma, jog dėl visų PVM lengvatų valstybės biudžetas gaus 472 mln. litų mažiau pajamų, tačiau nepratęsus PVM lengvatos vaistams maždaug 191 mln. litų didėtų Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidos kompensuojamiems vaistams. Dėl šios priežasties bendras neigiamas poveikis viešiesiems finansams mažesnis – apie 281 mln. litų.
Brangs cigaretės ir degalai
Šiais metais baigiasi dyzelino akcizo pereinamasis laikotarpis, kuris truko nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą. Dėl šios priežasties nuo kitų metų sausio numatoma padidinti akcizo tarifą dyzelinui nuo 1 043 Lt iki ES reikalaujamo minimumo – 1 140 Lt už 1 000 litrų.
Nors Lietuva ir didina akcizą dyzelinui, jis ir toliau tradiciškai liks vienas mažiausių Europos Sąjungoje.
Finansų ministerijos skaičiavimais, dėl didinamo akcizo vidutinė dyzelino litro kaina degalinėse galėtų padidėti apie 12 centų (įskaitant poveikį PVM). Tačiau konkretūs kainų pokyčiai priklausys nuo naftos ir jos produktų kainų tendencijų pasaulinėje rinkoje, naftos perdirbėjų bei pardavėjų kainodaros ir kitų veiksnių.
Nors pastaraisiais metais Lietuva taikė patį mažiausią akcizą Europos Sąjungoje, dyzelino kainos be mokesčių Lietuvoje nuolat būdavo didesnės nei kaimyninėse šalyse. Ypač ryškus kontrastas su Estija, kur dyzelino akcizas didesnis nei Lietuvoje, o kainos degalinėse skirdavosi nežymiai. Tuo tarpu dyzelino kaina be mokesčių Estijoje nuolat būdavo mažesnė keliolika ar net keliasdešimt centų už litrą.
Finansų ministerija taip pat analizavo padėtį Lietuvos didmeninėje bei kaimyninių Europos Sąjungos šalių mažmeninėse rinkose, į kurias degalus tiekia „Orlen Lietuva“. Tendencijos liudijo, kad kaimyninių šalių mažmeninės rinkos žymiai operatyviau reagavo į pokyčius, įskaitant ir laikotarpius, kai „Orlen Lietuva“ mažino degalų kainas.
Planuojama, jog dėl padidinto akcizo dyzelinui valstybės biudžetas 2013 metais gautų apie 94 mln. litų papildomų pajamų.
Valstybės išlaidos kitąmet:
Finmin.lt vizualizacija/Kitų metų biudžeto išlaidos |