Trumpesnė darbo savaitė grįžus anksčiau iš vaiko priežiūros atostogų. „Šeimos darželių“ ir auklių apibrėžimo įtvirtinimas bei kompensacijos. Dvigubai didesnė vienkartinė išmoka gimus vaikui. Tokie pasiūlymai antradienį teikiami Seimui.
Ar jie galėtų sumažinti „šešėlyje“ dirbančių auklių skaičių? Ar daugiau tėvų ryšis anksčiau grįžti į darbo rinką? Ar vienkartinė išmoka padidins vaikų skaičių? To 15min teiravosi ekspertų.
Siūlo trumpinti darbo savaitę
Liberalų frakcijos teikiama Darbo kodekso pataisa siūloma, kad valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus vaiko priežiūros atostogoms, būtų nustatoma sutrumpinta 32 valandų darbo savaitė, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Sutrumpinta darbo norma būtų taikoma vienam iš tėvų iki vaikui sukanka treji metai.
Įstatymo projekto aiškinamajame rašte jo autoriai nurodo, kad toks teisinis reguliavimas paskatintų darbuotojus grįžti anksčiau į darbą, neprarandant kvalifikacijos ir ryšio su darboviete, o kartu leistų veiksmingai prižiūrėti mažametį vaiką.
„Šią sutrumpintą darbo normą siūloma nustatyti valstybės ir savivaldybių įstaigų, įmonių ir organizacijų darbuotojams, siekiant nedidinti naštos verslui bei padidinti viešojo sektoriaus patrauklumą potencialiems darbuotojams. Kartu tikimasi, jog 4 darbo dienų savaitei pasiteisinus viešajame sektoriuje, ją savanoriškai pradės taikyti ir privataus sektoriaus subjektai“, – rašoma dokumente.
Nori įteisinti aukles
Taip pat liberalai siūlo taisyti Išmokų vaikams įstatymą ir įteisinti galimybę auklėtojams padėti tėvams prižiūrėti ikimokyklinio amžiaus vaikus „šeimos darželiuose“.