„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Seime linkstama profesinėms sąjungoms skirti 1 proc. GPM paramą

Seimo Finansų ir Biudžeto komitetas pritarė pasiūlymui profesinėms sąjungoms skirti atskirą 1 proc. paramą iš gyventojų pajamų mokesčio. Dabar gyventojai 2 proc. gali skirti paramos gavėjams, dar 1 proc. politinėms partijoms. Papildomas procentas augintų bendrą galimą skirti paramą.
Rūta Miliūtė ir Tomas Tomilinas
Rūta Miliūtė ir Tomas Tomilinas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Pagal pirmąjį siūlytą įstatymo projektą, VMI gyventojo prašymu kasmet turėtų profesinėms sąjungoms ar jų susivienijimams, pervesti iki 3 proc. pajamų mokesčio paramą. Net jeigu deklaracijos gyventojas neteiktų, 3 proc. siūloma išskaičiuoti automatiškai.

„Būtina sudaryti sąlygas Lietuvos žmonėms prisidėti prie profesinių sąjungų ir jų susivienijimų stiprinimo ir suteikti jiems teisę skirti didesnę dalį gyventojų pajamų mokesčio. Pažymėtina, jog patys gyventojai ir toliau turės teisę nuspręsti ar skiria savo mokamų mokesčių dalį profesinėms sąjungoms (jų susivienijimams) ar kitiems juridiniams asmenims, turintiems teisę gauti paramą“, – aiškina projekto rengėjai Seimo nariai Tomas Tomilinas, Vytautas Bakas ir Rūta Miliūtė.

Tačiau Seimo Biudžeto ir finansų komitete svarstytas pasiūlymas profesinėms sąjungoms skirti atskirą 1 proc. Tad paramos modelis būtų 2+1+1 proc. – iš viso 4 proc. GPM.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tikino, kad 1 atskiras procentas reikalingas.

„Ne paslaptis, kad tie žmonės, kurie skiria 2 proc. paramą, dažniausiai turi vaikus, kurie eina į būrelius, darželius, o tos įstaigos beveik priverstinai renka tą paramą, ir profesinės sąjungos didžiosios dalies tų pinigų netenka. (…) Palaikome siūlymą, kad profesinės sąjungos būtų išbraukiamos iš tų 2 proc., juos paliekant nevyriausybinėms organizacijoms, bet mūsų sąlyga, kad 1 proc., kuris būtų skiriamas profesinėms sąjungoms, būtų atskiras nuo politinių partijų“, – teigė I.Ruginienė.

„Jei vertiname, kas svarbiau, ar profesinės sąjungos, ar nevyriausybinės organizacijos ir paramos fondai – įsivertinkime, jog labdaros ir paramos fondai yra svarbesni ir jautresni, ir parama jiems reikšmingai svarbesnė, nei profesinėms sąjungoms, kurios ir dabar gali ją gauti“, – komitete piktinosi konservatorius Mykolas Majauskas.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad šiuo metu profesinės sąjungos gauna apie 200 tūkst. eurų paramos.

Vilius Šapoka pasiūlė, kad naujas pasiūlymas turėtų būti apsvarstytas Vyriausybės.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto vadovas Žilvinas Šilėnas piktinosi, dėl siūlymų sudaryti išskirtines sąlygas.

„Galima kritikuoti 2 proc. skyrimą mokykloms, kadangi dažniausiai tai nueina į valdiškas mokyklas, mes nieko prieš konkuruoti, tiek viešoje erdvėje, tiek kitur. Tačiau ne viena organizacija kritikuotų išskirtines teises finansuoti profesines sąjungas. Palikime situaciją, kokia yra, arba leiskime visiems konkuruoti dėl 2, ar dėl 3 proc. bet vienodomis sąlygomis“, – sakė Ž.Šilėnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs