Seime stringa Vyriausybės siūlymas didinti individualios veiklos apmokestinimą

Savarankiškai ir individualiai dirbantys gyventojai įmokas „Sodrai“ ir toliau turėtų mokėti tik nuo dalies pajamų. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas penktadienį nepritarė Vyriausybės siūlymui, kad jie socialinio draudimo įmokas mokėtų nuo 100 proc. apmokestinamųjų pajamų.
Raktų meistras
Raktų gamyba / Aliaus Koroliovo/15min nuotr.

Komitetas, svarstydamas Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisas, penktadienį pritarė socialdarbiečių Andriaus Palionio ir Rimantės Šalaševičiūtės siūlymui toliau taikyti mažesnę apmokestinamųjų pajamų kartelę, o galutinį sprendimą turės priimti Seimas.

Siūloma, kad individualios įmonės savininkai, mažosios ir ūkinės bendrijos tikrieji nariai „Sodros“ įmokas mokėtų nuo 50 proc. pajamų. Tokias socialinio draudimo įmokas mokėtų ir pagal sutartys dirbantys meno kūrėjai, pagal autorines sutartis dirbantys atlikėjai bei sporto veikėjai, kiti savarankiškai dirbantieji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kornelijus Platelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kornelijus Platelis

Meno kūrėjams įmokas skaičiuoti bent nuo 90 proc. pajamų komitete prašęs Lietuvos meno kūrėjų asociacijos vadovas Kornelijus Platelis tvirtino, kad to nepadarius menininkams didėtų mokesčiai.

„Jeigu kalbate, kad darbdavys sudarinėdamas autorines sutartis gali kažkaip kompensuoti, tai yra visiška utopija. Kodėl mes, kuriantys unikalius kūrinius ir teikiantys unikalias paslaugas, turime mokėti daugiau už tuos, kurie kepa bandeles“, – klausė K.Platelis.

Komitetas taip pat siūlo asmenims, besiverčiantiems individualia veikla, ūkininkams ir jų partneriams įmokas skaičiuoti nuo 90 proc. pajamų, nors Vyriausybė šią ribą taip pat siūlė didinti iki 100 procentų.

Pasak „Sodros“ direktoriaus pavaduotojos Violetos Latvienės, dėl tokių siūlymų „Sodra“ netektų 6 mln. eurų pajamų, tačiau tai nebūtų didelis netekimas. Tuo metu Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus įspėjo, kad mokėdami mažesnes įmokas, ateityje „tie žmonės ateis ir paprašys pensijos“.

„Kartais sakome, kad tokiu būdu mes paremiame tuos savarankiškai dirbančius žmones, jie susikuria sau darbo vietas. Bet čia socialinis draudimas, o jie vaidina, kad draudžiasi, valstybė vaidina, kad apdraudžia“, – teigė G.Šimkus.

Socialdemokratas Algirdas Sysas BNS piktinosi tokiu komiteto sprendimu ir teigė, kad jis yra amoralus.

„Žmonės į ateitį lieka nedrausti. Ką reiškia 50 proc. nuo tų smulkių pajamų? Jie net neužsidirba draudiminio stažo. Tokie sprendimai užprogramuoja elgetavimą ateityje“, – sakė parlamentaras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis