Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytenis Andriukaitis |
Už Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo įstatymo projektą po svarstymo balsavo 72, prieš – 18, susilaikė 32 Seimo nariai.
Prieš balsavo Aurelija Stancikienė, Remigijus Žemaitaitis, Vidmantas Žiemelis, Birutė Vėsaitė, Ona Valiukevičiūtė, Kazimieras Uoka, Jonas Stanevičius, Algirdas Sysas, Gintaras Songaila, Antanas Rimas Ručys, Almantas Petkus, Bronius Pauža, Kęstas Komskis, Ligitas Kernagis, Jonas Juozapaitis, Antanas Baura, Rima Baškienė, Vytenis Povilas Andriukaitis. Visi konservatoriai buvo vieningi – balsavo už. Susijusius dokumentus Seimas ketina svarstyti vakarinio posėdžio metu.
„Konservatoriai daro tragišką geopolitinę klaidą. (...) Europos Sąjunga yra sąjunga, kuri kvėpuoja dviem plaučiais – Rytų ir Vakarų. Siūlau, kad atominė elektrinė būtų statoma pasikviečiant prancūzus, vokiečius, rusus“, – prieš projektą balsuosiantis aiškino socialdemokratas Vytenis Andriukaitis.
Skeptiškai projektą vertina ir socialdemokratė Birutė Vėsaitė – jos teigimu, pasirinktas reaktorius yra jau pasenusi technologija, projektas yra nesaugus, per brangus.
„Projektas pernelyg brangus ir rizikingas tokiai mažai šaliai, kaip Lietuva. Verdančio vandens reaktorius yra vakarykštės dienos technologija. Jo saugumui užtikrinti reikės daug daugiau pinigų, nei jūs paskaičiavote“, – kalbėjo B.Vėsaitė ir siūlė konservatoriams išeiti į gatves ir pasiklausti, kas rūpi žmonėms ir pirmiausia stengtis sumažinti šilumos kainas, ką galima padaryti ir nestatant atominės jėgainės.
Projektas pernelyg brangus ir rizikingas tokiai mažai šaliai, kaip Lietuva, – sakė Birutė Vėsaitė.
Tuo metu Kęstutis Masiulis, gynęs projektą, aiškino, kad tie, kurie ketina blokuoti šį projektą, apsunkina Lietuvos ateitį ir energetinio saugumo siekį.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Kęstutis Masiuli |
„Tai iš tiesų yra geopolitinis sprendimas – ar mes išliekame Rusijos energetinėje erdvėje, ar kuriame savo. Tie, kas mano, kad nereikia atominės elektrinės, tie apsunkina Lietuvai galimybę kurti savo energetinį saugumą ir nepriklausomumą. Tai yra vienprasmiška. Kitas dalykas – šitas projektas yra komercinis, todėl kad, skirtingai nuo saulės ar vėjo energijos, jam nereikia subsidijų, projektas svarstomas ir daromas kaip atsiperkantis projektas. Šis projektas yra investicinis. Lietuva tokių didelių investicijų nelabai turėjo ir nelabai artimiausioje ateityje gali pritraukti. Šis projektas gali turėti labai didelę sinergiją, kuri pagelbės Lietuvos ekonomikai. Projektas yra socialinis, nes kurs darbo vietas, technologinis – nes Lietuva kurs aukštąsias technologijas“, – aiškino Kęstutis Masiulis.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Jurgis Razma |
TS-LKD frakcijos vardu kalbėjęs Jurgis Razma savo kolegas ragino nesiblaškyti. Sprendimas dėl atominės elektrinės statymo jau esą priimtas seniai, o dabar, kai dėl Fukušimos avarijos kai kurios valstybės atsisako branduolinės energetikos, Lietuva turi puikų šansą pastatyti pigios elektros energijos šaltinį. Be to, Lietuvos ryžtingumas statant naują atominę elektrinę esą galbūt priverstų Rusiją, statančią keturis branduolinius reaktorius aplink Lietuvos sieną, suabejoti, ar ji turės kur parduoti elektrą.
„Kviečiu patiems būti ryžtingesniems. Lietuva turi gerą šansą, kai kitos valstybės dėl emocijų blaškosi, mes galime sau padaryti ir pigiau, ir turėti pranašumą. Jei mes šiandien žengsime pirmą žingsnį, po kelių metų šioje tribūnoje stovės jau kita valdžia ir sakys, kad Lietuvai galbūt reikėtų ir kito reaktoriaus“, – sakė J.Razma.
Iš esmės už įstatymo projektą pasisakė Ekonomikos, Biudžeto ir finansų, Aplinkos apsaugos, Teisės ir teisėtvarkos, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetai ir siūlė pagrindiniam komitetui tobulinti projektą. Tuo metu Atominės energetikos komisija, vadovaujama Roko Žilinsko, projektui nepritarė. Rokas Žilinskas, nepritaręs tokiai komisijos išvadai, jos nekomentavo, tačiau savo poziciją dėl VAE projekto pabrėžė atsivežęs į Seimą jaunų žmonių, pritariančių VAE projektui, iš Visagino.
Roko Žilinsko asm. archyvas/Visaginiečiai Seime |
Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis piktinosi socialdemokratų priekaištais ir sakė, kad projekto blokavimas turi būti netoleruotinas. Jei VAE projektas bus sustabdytas, esą kentės visas regionas, be to, Lietuva atrodys nepatikima investuotojams, strateginiams partneriams.
„VAE – tai nacionalinės, regioninės ir Europinės svarbos projektas, vykdomas ne konservatorių, o Lietuvos, Latvijos ir Estijos ir besąlygiškai remiamas Europos Komisijos, todėl Andriukaičio bandymą implantuoti euraazijinius plaučius vertinu kaip nevykusį bandymą. Vykdydami šį unikalų projektą, dirbame su labiausiai pripažintomis technologijų bendrovėmis. Tai išties unikalus projektas. (...) Jei užkirsime kelią šiam projektui, pralaimės visas regionas, tiesa, tik ne mūsų rytiniai kaimynai“, – sakė A.Ažubalis.
Luko Balandžio nuotr./Audronius Ažubalis |
Jis pabrėžė, kad Kaliningrado ir Baltarusijos elektrinės statomos neatsitiktinai. Tai esą susiję su Visagino atominės elektrinės statyba ir, jei Lietuva nepastatys branduolinės jėgainės, Rusijos branduoliniai reaktoriai Lietuvos pasienyje tikrai iškils.
„Tie, kurie balsuos prieš šį projektą, jie balsuos už atominių elektrinių projektus Kaliningrade ir Baltarusijoje. Pasirinkimas yra jūsų ir jūsų poelgį ateitis įvertins“, – kalbą baigė užsienio reikalų ministras.
Premjeras Andrius Kubilius dar kartą pabrėžė, kad atominėje elektrinėje gaminama elektra bus konkurencinga ir pigiausia. O tai, kad Lietuva yra daugiausia elektros importuojanti valstybė Europoje, yra mums nepalankus faktorius.
Niekas negali paneigti ekonominės naudos atominės elektrinės gaminamos elektros ir jos privalumų, – sakė premjeras.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Andrius Kubilius |
„70 proc. elektros energijos yra importuojama. Kita šalis, priklausoma nuo importo, yra Liuksemburgas, kuris importuoja apie 35 proc. elektros energijos. Sutikčiau su 70 proc., jeigu būtume tokioje geografinėje padėtyje, kurioje yra Liuksemburgas. (...) Galime turėti dujomis varomas elektrinės (Elektrėnų naujo bloko elektros kaina 35 ct/kWh), vėjo – apie 35 ct/kWh, branduolinės energetikos – 18 ct/kWh. (...) Niekas negali paneigti ekonominės naudos atominės elektrinės gaminamos elektros ir jos privalumų. Jei netikime savimi, tai pasižiūrėkime į kaimynus. Pasižiūrėkime į suomius – turi 4 reaktorius, stato penktą ir statys dar du ir 2020 metais 60 proc. energijos bus branduolinė“, – sakė ministras pirmininkas.
„Mes nepolitikuojame, bet norime ekonominio, logiško pagrindimo“, – aiškino Algirdas Butkevičius, siūlęs politikams pasidomėti, kodėl esą niekur pasaulyje nebėra statomi verdančio vandens tipo reaktoriai.
BFL/Tomo Lukšio nuotr./Algis Čaplikas |
Algis Čaplikas, kalbėjęs Liberalų ir centro sąjungos frakcijos vardu, peikė parlamentarus, prašančius visų atsakymų apie VAE čia ir dabar. Jo teigimu, nėra įmanoma Vyriausybei atsakyti į klausimą, kas bus po dešimties metų.
„Kiek reikia nemylėti savęs, savo valstybės, savo tautos, kad sakytum tokį argumentą (Lietuva nesugebės vystyti tokio projekto – 15min.lt). Bent jau save gerbkime – mes galime tą padaryti“, – aiškino Algis Čaplikas.
Jo nuomone, argumentai prieš Visagino atominę elektrinę, yra priešrinkiminiai.
„Daugelio čia kalbos yra pagrįstos artėjančiais rinkimais ir noru gauti balsų. Kaip ir referendumas. O kodėl dabar reikia referendumo, o ne prieš dvejus metus, kai pradėjome kalbėti? (...) Kai visą viešąją retoriką užima artėjantys rinkimai, tokia yra ir mūsų diskusija“, – sakė A.Čaplikas.
„Tai paskutinis šansas Lietuvai išlikti branduolinės energetikos valstybe. Mes iš tarybinių laikų paveldėjome vieną auksinį dalyką – atominę elektrinę, kurios atstatomoji vertė su infrastruktūra – apie 40 mlrd. litų. Manau, kad vienintelis šansas yra šitą aukso kalną paveldėtą – tęsti tradicijas ir ant jo pagrindo pastatyti naują atominę elektrinę, kuri perspektyvoje tikrai garantuotai Lietuvai duos daug naudos – ekonominės, socialinės, tame tarpe ir politinės“, – balsuoti už projektą ragino frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Julius Veselka.
VAE verslo plane numatoma, kad strateginis Lietuvos partneris „Hitachi“ į VAE investuos 20 proc. Latvijai tektų taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22, Lietuvai – 38 proc. Naujosios branduolinės jėgainės galia, kaip jau skelbta anksčiau, bus 1350 MW. „Hitachi“ taip pat įsipareigoja iš trečiųjų šalių įsigyti darbų, prekių ir paslaugų ne mažiau kaip 10 proc. papildomų sutarčių vertės. Jei Seimas projektui pritars, koncesijos sutartis bus pasirašyta iki birželio 28 dienos.
VAE projektui, kuris galimai kainuos 17 mlrd. Lt, didžiąją lėšų dalį (60–70 proc.) skolins Japonijos tarptautiniai bankai, likusią dalį skirs pati „Visagino atominė elektrinė“ iš uždirbto pelno, taip pat iš viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio vidinio perskirstymo būdu. VIAP yra elektros tarifo dalis.