Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Seimo komitetas – prieš griežtesnę vaiko priežiūros išmokos tvarką

Seime kol kas stringa idėja visiškai atsisakyti praktikos, kai antraisiais vaiko auginimo metais realiai jį prižiūri mama, o išmoka skiriama dirbančiam tėčiui.
Pavasariška diena sostinėje
Mama su vaiku / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas linkęs nekeisti dabartinės tvarkos – trečiadienį jis nepritarė „darbietės“ Ievos Kačinskaitės-Urbonienės siūlymui, kad vaiko priežiūros išmoką gautų tas iš tėvų, kuris faktiškai namuose augina vaiką.

Trys komiteto nariai griežtesnei vaiko priežiūros išmokos skyrimo tvarkai pritarė, o šeši susilaikė.

Teigiama, kad pakeitus tvarką institucijos turėtų aiškintis, kuris – mama ar tėtis – realiai prižiūri vaiką, o tai būtų papildoma administracinė našta. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, be kita ko, įspėja, kad taip būtų kišamasi į šeimos gyvenimą.

Komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė sutinka, kad esama vaiko priežiūros iki dvejų metų pasidalinimo problemos.

„Antraisiais metais perrašomos būna tos atostogos, kaip taisyklė, tada tėčiai ir išmoką, ir atlygį gauna, o mamos tuo metu faktiškai prižiūri vaikus“, – komitete teigė jis.

„Sodros“ duomenimis, 2020 metais 40 proc. išmokos gavėjų antrais vaiko auginimo metais buvo vyrai ir beveik visi jie – 90 proc., arba 7,5 tūkst. – dirbo, o vaiku tuo metu rūpinosi mama.

Pasak M.Lingės, mokslininkai irgi pastebi, kad labai sudėtinga būtų sukontroliuoti ir administruoti naują tvarką: „Tokį sakinį įrašius vien to nepakaktų, pati sistema nuo to nepasikeistų“.

Vėliau BNS jis aiškino, kad nustatyti, kuris iš tėvų nuolat su vaiku būna namuose, būtų keblu, jeigu vienas iš tėvų yra, pavyzdžiui, bedarbis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo grupės atstovė Donata Telišauskaitė-Čekanavičė parlamentarams teigė, kad dar labiau sugriežtinus išmokos skyrimą procesą reikėtų kontroliuoti.

„Jeigu pritartume tam, turėtų atsirasti kontrolės mechanizmas, kas ir kaip tikrintų, kas prižiūri vaiką ir ar tikrai tas asmuo, kas prižiūri vaiką, gauna išmoką. Atsirastų papildoma administracinė našta. Be to, būtų kišamasi į šeimos gyvenimą, nes reikėtų tikrinti tą faktą“, – aiškino ministerijos atstovė.

Dabar tėvai gali spręsti, kuris iš jų prižiūrės vaiką, o kuris darbuosis. Antraisiais vaiko auginimo metais egzistuoja galimybė ir dirbti, ir gauti visą išmoką. Tokia sistema lemia, kad antraisiais metais išmoka dažnai skiriama tėčiui, kuris neprižiūri vaiko, nes lieka dirbti, o mažyliu toliau rūpinasi išmokos nebegaunanti mama, kuri tik yra „Sodros“ draudžiama.

Vyriausybė siūlo nuo kitų metų šią tvarką šiek tiek sugriežtinti – antrais vaiko metais jo priežiūros atostogų einančiam šeimos nariui jam paskirtos išmokos ir gaunamo atlyginimo suma negalėtų viršyti jo buvusio atlyginimo.

Seimas dėl naujos tvarkos turėjo apsispręsti šią savaitę, bet balsavimas atidėtas vėlesniam laikui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?