Tokį sprendimą BFK ketvirtadienį priėmė penkių valdančiųjų ir vieno liberalo balsais. Galutinius reikalavimus nepriklausomiems ekspertams turės patvirtinti Seimo valdyba.
BFK taip pat siūlo Seimo valdybai ekspertams už darbą nustatyti didesnį nei dabar siūlomą 100 eurų atlygį. Anot komitete dirbančio „socialdarbiečio“ Andriaus Palionio, kitaip „neatsiras norinčių vertinti projektą“.
Konservatorius Mykolas Majauskas tvirtino, kad septynių dienų terminas yra per trumpas kokybiškam vertinimui atlikti. Jis siūlė ekspertams skirti vieną mėnesį, tačiau komitetas tam nepritarė.
Komiteto narys Algirdas Butkevičius piktinosi, kad tokį mokestį planuojančią Lietuvą gali ištikt Vengrijos likimas, kur jis galiojo tik dvejus metus.
„Paskui atšaukė, ir valstybė turi grąžinti sumokėtus mokesčius“, – tvirtino A.Butkevičius.
BFK nori, kad nepriklausomi ekspertai pateiktų išsamią išvadą, ar planuojamas stambios prekybos mokestis atitinka Europos Sąjungos (ES) valstybių praktiką ir ES teisės reikalavimus, taip pat nurodytų, kokie kokie pagrindiniai ES Bendrojo Teismo argumentai lėmė, kad Lenkija dėl tokio mokesčio įvedimo laimėjo byla prieš Europos Komisiją.
Lenkijai, kuri yra iki 2020-ųjų pradžios įšaldžiusi šio mokesčio surinkimą, palankus ES Bendrojo Teismo sprendimas priimtas šių metų gegužę. Europos Komisija šį teismo sprendimą liepos mėnesį apskundė ES Teisingumo Teismui, kuris bylos kol kas nėra išnagrinėjęs.
Ekspertai turėtų įvertinti, koks bus mokesčio poveikis vartojimo prekių kainoms, smulkaus ir vidutinio verslo plėtrai mažmeninės rinkos srityje bei konkurencijai prekybos sektoriuje, ar šio mokesčio mokėtojai turės galimybių sutartinai padidinti prekių kainas. Taip pat prašoma įvertinti, ar pagrindiniai mažmeninės rinkos dalyviai būtų pajėgūs mokėti tokį mokestį, kokia dalį jų gaunamo pelno sudarytų šio mokesčio našta.
„Valstiečiai“ siūlo šį mokestį įvesti nuo 2020 metų. Jį mokėtų daugiau kaip 2 mln. eurų mėnesio apyvartą (be PVM) pasiekę mažmenininkai.
Stambaus prekybos mokesčio įstatymo projektą Seime registravę „valstiečiai“ Tomas Tomilinas, Virgilijus Poderys ir Jonas Jarutis skaičiuoja, kad jis valstybės biudžetą papildytų apie 31,9 mln. eurų per metus.