Komitetas trečiadienį pritarė grupės parlamentarų siūlymui liberalizuoti antros pakopos pensijų fonduose žmonių sukauptų lėšų naudojimą jiems išėjus į pensiją – jei pataisos būtų priimtos, jie galėtų gautų vienkartinę išmoką sukaupus ne iki 5 tūkst. eurų, o iki 10 tūkst. eurų.
Komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sako, kad didinti ribas reikia dėl didėjančios infliacijos.
„Jeigu indeksuojama būtų jau dabar, tarkime, nuo ateinančių metų, atsižvelgiant į praėjusių kelių metų infliaciją ir į šių metų numanomą, tai tos ribos būtų jau ne 5 tūkst. eurų ar 10 tūkst. eurų, o 6 tūkst. eurų ir 12 tūkst. eurų, bet nėra indeksuojama, nes įstatymas leidžia tai daryti tik 2025 metais“, – komiteto posėdyje sakė parlamentaras.
Dabar sulaukęs pensijos amžiaus žmogus gali pasiimti visus pinigus iškarto, jei fonde sukaupė iki 5 tūkst. eurų. Sukaupus 5-10 tūkst. eurų, visa suma verčiama į fondo vienetus ir išdėliojama 20-čiai metų, o daugiau nei 10 tūkst. eurų – privalomai įsigyjamas anuitetas ir žmogus iki gyvenimo pabaigos gauna mėnesines išmokas.
Komitetas siūlo indeksuoti šiuos dydžius anksčiau – nuo 2023 metų, o vėliau – kas dvejus metus.
2019 metais nustatytų išmokų „lubų“ indeksavimas dabar numatytas kas penkerius metus, pradedant 2025-aisiais.
„Tai pakankamai ilgas terminas, kada prasidės laikas, kada bus pradedama indeksuoti“, – pareiškė M.Majauskas.
Dabar gyventojų, sulaukusių pensijos amžiaus ir sukaupusių antrojoje pakopoje iki 5 tūkst. eurų, yra dauguma – pernai tokių buvo apie 74 proc., 5-10 tūkst. eurų – apie 19 proc., o daugiau nei 10 tūkst. eurų – 7 proc.
Grupė Seimo narių siūlė gyventojams, fonde sukaupusiems 5-10 tūkst. eurų, leisti gauti ne tik nuolatines, bet ir vienkartinę išmoką.