Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas sako, kad Ūkio banko veiklos sustabdymas jo nenustebino. Tiesa, apie Lietuvos banko planus stabdyti banko veiklą politikas pripažino, kad iš anksto informuotas nebuvo.
„Tikrai neturėjau informacijos. Dar prieš porą dienų buvau susitikęs su Lietuvos banko valdybos pirmininku, bet jis man nieko nesakė. Aš dar paklausiau, bet jis sakė „kol kas normaliai lygtai“, – teigė B.Bradauskas.
Tiesa, klausimų dėl Ūkio banko finansinės veiklos Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas pripažino turėjęs jau kurį laiką.
B.Bradauskas ragina žmones nepasiduoti panikai ir primena, kad visi indėliai iki 100 tūkst. eurų yra apdrausti ir saugūs.
„Nėra reikalo panikuoti, nebent labai jau didelius indėlius turi, bet aš abejoju, kad ten žmonės laikė didelius pinigus“, – kalbėjo B.Bradauskas.
Pasak jo, Seimo Biudžeto ir finansų komitetas Ūkio banko klausimą neeiline tvarka svarstys trečiadienio posėdyje. Tada B.Bradauskas žadėjo pateikti ir išsamesnius komentarus.
A.Kubilius: kai buvau premjeras, nebuvo singalų, kad taip nutiks
„Turiu pasakyti, kad tikrai nesitikėjau tokio dalyko, – 15min.lt prisipažino buvęs premjeras A.Kubilius. – Tačiau skaitėme spudą, matėme akcininko Vladimiro Romanovo veiksmus. Tie dalykai buvo matomi ir iš jų buvo galima spręsti, kad kažkokios problemos yra".
Politikas sakė, jog būdamas premjeru neturėjo informacijos apie Ūkio banko problemas. Jis atkreipė dėmesį, kad bankų priežiūrą vykdo Lietuvos bankas.
A.Kubilius sakė visiškai pasitikintis Lietuvos banko ryžtingumu veikiant tokioje situacijoje. „Nematau priežasčių nepasitikėti Lietuvos banku, nes turėjau galimybę iš arti matyti jo veiksmus „Snoro“ krizės metu. Jie žino situaciją ir žino ką toliau daryti“, – sakė jis.
Ar Ūkio bankas žlugs, anot jo, svarstyti per anksti.
Be prokurorų neišeis
Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis taip pat tvirtina, kad Ūkio banko veiklos stabdymas jam nesukėlė šoko.
„Nepasakyčiau, kad jis labai netikėtas. Paskutinių mėnesių įvairios viešos informacijos ir Lietuvos banko aukštų pareigūnų komentarai tarp eilučių rodė, kad bankas susiduria su didelėmis problemomis ir kad esami įsipareigojimai nebeatitinka galimybių. Man atrodo, kad nepaisant labai aktyvios pono V.Romanovo raiškos, akivaizdžiai matėsi, kad bankas turi labai didelių problemų“, – pripažino E.Masiulis.
Pasak jo, Lietuvos bankas dar sudarė galimybes Ūkio bankui susijungti su Šiaulių banku ir kartu, dalyvaujant Europos rekonstrukcijos bankui, išsigelbėti.
Nepaisant labai aktyvios pono V.Romanovo raiškos, akivaizdžiai matėsi, kad bankas turi labai didelių problemų, teigė E.Masiulis.
„Pagal šios dienos informaciją, akivaizdu, kad tas scenarijus kol kas nepavyko“, – aiškino E.Masiulis.
Liberalų sąjūdžio vadovas teigia, kad Ūkio banko su „Snoro“ istorija lyginti nevertėtų, nes „Snoro“ istorijoje netikėtumo būta daugiau.
„Ūkio banko istorija tiems, kas daugiau domisi tokiais dalykais, matėsi, kad buvo sudėtinga“, – teigė E.Masiulis.
Jis viliasi, kad Ūkio banko investicinės grupės įmonėms Ūkio banko veiklos stabdymas nebus pragaištingas. Tai esą priklauso nuo Lietuvos banko veiksmų profesionalumo.
Politiko nuomone, Ūkio banko finansais turės domėtis ir prokurorai. E.Masiulis teigė, kad klausimų dėl galimo banko pinigų švaistymo kyla.
„Tokių nepaaiškinamų, tvinpyksiškų istorijų mes irgi pastaruoju metu girdėjome ir matėme dėl pinigų dovanojimo įspūdingomis sumomis ponui Romanovui, dalies galbūt banko turto galimo iškėlimo privatiems asmenims. Tie dalykai turi būti nedelsiant ištirti, jei tokie buvo“, – kalbėjo E.Masiulis.
V.Uspaskichas: seniai kalbama, kad Ūkio bankui blogiau nei „Snorui“
Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas 15min.lt sakė, kad žinia apie Ūkio banko bėdas jo nenustebino. „Jau seniai buvo kalbama, kad ten daugiau problemų, nei „Snore“. Jeigu jau paskirtas laikinasis administratorius, šio banko gali laukti „Snoro“ likimas“, – sakė jis.
Neleidžiant vykdyti pagrindinių operacijų, kils panika, o tai sužlugdys banką, – sakė V.Uspaskichas.
Bankas jokių operacijų nevykdys 6 dienas. Anot Darbo partijos lyderio, neleidžiant vykdyti pagrindinių operacijų, kils panika, o tai sužlugdys banką. „Šešios dienos be jokių operacijų – bankui labai pavojingas dalykas“, – pridūrė jis.
Pasak V.Uspaskicho, Lietuvos finansams Ūkio banko žlugimas turėtų mažesnę įtaką nei „Snoras“, nes jo paskolų portfelis gerokai mažesnis.
„Pasauliui atrodytume, aišku, nelabai gerai“, – pridūrė politikas.
R.Žemaitaitis: per mažai kontrolės
Seimo Ekonomikos komiteto (EK) pirmininkas, „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis 15min.lt tvirtino jau prieš porą metų prognozavęs, kad Ūkio bankui bus blogai.
„Dabar Lietuvoje nėra tinkamai reglamentuota bankų veikla, jie nėra tinkamai kontroliuojami, tą parodė „Snoro“ istorija, kai kurių pareigūnų savivaliavimas ir skandalai su kredito unijomis. Manau, kad kita „bomba“ bus su mažomis ūkinėmis bendrijomis“, – sakė politikas.
Anot R.Žemaitaičio, ženklų, kad Ūkio bankas turi problemų, buvo ne vienas. Politiko teigimu, suklusti privertė žinia, kad staigiai nuspręsta padidinti banko įstatinį kapitalą. „Buvo ir akcijos parduodamos, ir paskolos imamos, tad buvo aišku, kad kažkas yra negerai“, – teigė parlamentaras.
Jis įsitikinęs, kad Lietuvos bankas Ūkio banko ėmėsi per vėlai.
„Tvarkietis“ aiškino metus prieš „Snoro“ veiklos sustabdymą raštu kreipęsis į Lietuvos banką, kad šis patikrintų banką. „Bet man buvo atsakyta, kad viskas gražu ir tvarkinga. Ar nebuvo taip ir su Ūkio banku? Manau, kad banko sandoriuose buvo negerų dalykų, tikrintojai pažiūrės pastarųjų vienerių ar dvejų metų sandorius ir bus matyti, dėl ko susidarė tokia situacija“, – svarstė jis.
EK pirmininko teigimu, jeigu Ūkio banko laukia „Snoro“ likimas, tai turės didelę įtaką šalies finansams.
„Bus sumenkintas pasitikėjimas, nes gėda valstybės institucijai. Bus suduotas didelis smūgis, nes paaiškės, kad valstybė neturi modelio, kaip užkardyti tokius veiksmus“, – sakė jis.