„Mums prireikė 15 metų nuo pensijų fondų įsteigimo pasiekti 0,5 milijardo eurų sukaupto turto ir jau tik 5 metų, kad klientų mūsų II pakopos pensijų fonduose sukaupta suma padvigubėtų ir pasiektų milijardą.
Tai lėmė keli dalykai. Visų pirma, auga gyventojų darbo užmokestis ir jų bei valstybės įmokos į pensijų fondus. Antra, dėl sudėtinių palūkanų efekto, kai kaupiant uždirbti pinigai ir toliau yra investuojami, dar sparčiau gyventojų sukauptą turtą augino investicinė grąža“, – sako Šiaulių banko grupės turto valdymo bendrovės „SB Asset Management“ vadovas Vaidotas Rūkas.
Pernai INVL II pakopos pensijų fondai, kuriuos šiuo metu valdo Šiaulių banko grupės įmonė „SB Asset Management“, uždirbo per 104 mln. eurų grąžos. Dar apie 27 mln. eurų kaupiantieji pensijoms uždirbo nuo šių metų pradžios. Pensijų fondų dalyvių įmokos ir valstybės paskatos pernai bendrai sudarė apie 102 mln. eurų.
Kas pensijų fonduose sukaupė daugiausiai?
Didžiausią sumą tiek bendrai, tiek vidutiniškai individualiai yra sukaupę II pakopos INVL pensijų fondų dalyviai, kuriems šiuo metu yra nuo 43 iki 49 metų. Šių 28 tūkstančių gyventojų portfeliuose 2023 metų pabaigos duomenimis – vidutiniškai yra po 8400 eurų, o bendra „INVL pensija 1975–1981 Index Plus“ pensijų fonde sukaupta suma siekia 235 mln. eurų.
Dauguma šio fondo dalyvių turėjo galimybę pradėti kaupti anksti. Prieš 20 metų, kai pradėjo veikti kaupimo II pakopos pensijų fonduose sistema. Tuomet jiems buvo nuo 23 iki 29 metų, taigi – pati karjeros pradžia. Be to, šie gyventojai dar tik įpusėjo savo pensijų kaupimo kelionę ir turi laiko sukaupti daugiau.
Beje, pasirinkę „INVL pensija 1975–1981 Index Plus“ pensijų fondą ir 2023 metų pabaigoje sukaupę vidutiniškai 8400 eurų, lenkė savo bendraamžius, kaupiančius kitų valdytojų fonduose. Vidutinė visų šalyje veikiančiuose šios amžiaus grupės II pakopos pensijų fonduose sukaupta suma, 2023 gruodžio 31 d. duomenimis, buvo 6500 eurų, rodo Lietuvos banko duomenys.
Nedaug mažiau – vidutiniškai 8300 eurų – yra sukaupę „INVL pensija 1968–1974 Index Plus“ klientai, kurie šiuo metu yra nuo 50 iki 56 metų amžiaus. Daugelis jų taip pat turėjo galimybę pradėti kaupti vos atsiradus II pakopos pensijsų kaupimo sistemai.
Daugiausiai kaupiančiųjų šių metų pradžioje buvo „INVL pensija 1982–1988 Index Plus“ fonde. Tai gyventojai, kuriems šiuo metu yra nuo 36 iki 42 metų. Daugelis šių dalyvių, tikėtina, pensijų kaupime dalyvauja ne nuo pradžių ir šiuo metu vidutinė jų sukaupta suma siekia 5170 eurų.
„Šios tendencijos rodo kelis dalykus. Gyventojai, kurie nuosekliai kaupė nuo pat pensijų fondų atsiradimo Lietuvoje, jau yra sukaupę reikšmingas sumas. Be to, dėl vis didesnių sukauptų lėšų ir sudėtinių palūkanų efekto, tikėtina, ši suma kis sparčiau – vis didesnę sukauptą dalį sudarys nebe sumokėtos įmokos, o uždirbta grąža“, – paaiškina V. Rūkas.
Šaltinis - čia.
Svarbu:
Kaupimas pensijų fonduose yra susijęs su investavimo rizika. Kaupiant pensijų fonduose taikomi mokesčiai. Pensijų fonduose sukaupto turto vertė, priklausomai nuo finansinių priemonių rezultatų ir situacijos finansų rinkose, gali tiek didėti, tiek mažėti. Pensijų fondo praeities rezultatai parodo tik pensijų fondo veiklos rezultatus už buvusį laikotarpį, o praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Tačiau pensijų kaupimo bendrovė nuolatos deda geriausias pastangas, profesionaliai valdydama pensijų fondus ir siekdama aukščiausių rezultatų. Visa išdėstyta informacija yra reklaminio pobūdžio, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas kaupti lėšas Šiaulių banko grupės turto valdymo įmonės „SB Asset Management“ valdomuose pensijų fonduose. Daugiau informacijos - čia.