Šiaurės Korėjos ekonomika: kokios sankcijos dar liko nepritaikytos?

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiruošęs dar padidinti įtampą santykiuose su Šiaurės Korėja. Tačiau griežtų sankcijų spaudžiamai atskalūnei valstybei beveik nebeliko dar nepritaikytų priemonių – „CNN Money“ suskaičiavo, kokie dar pasirinkimai liko.
Šiaurės Korėja mini valstybės įkūrimo metines
Šiaurės Korėja mini valstybės įkūrimo metines / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Papildomos pagrindinės sankcijos bus pritaikytos Šiaurės Korėjai šiandien“, – trečiadienį „Twitter“ socialiniame tinkle parašė D.Trumpas po to, kai izoliuota Azijos valstybė išbandė naują tarpžemyninę balistinę raketą. Šiaurės Korėja teigia, kad ši raketa gali smogti bet kuriai JAV vietai.

JAV iki šiol bando įtraukti valstybes, ypač Kiniją, kad Šiaurės Korėjos ekonomika būtų palaužta ir priverstų šalies lyderį Kim Jong Uną atsitraukti nuo branduolinės programos tolesnio vystymo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Diktatorių šlovinantys šiaurės korėjiečių veidai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Diktatorių šlovinantys šiaurės korėjiečių veidai

D.Trumpas nedetalizavo, kokios dar sankcijos bus pritaikytos Š.Korėjai. Tačiau po kelių bangų Jungtinių Tautų sankcijų ir JAV žingsnių prieš Šiaurės Korėjos ir Kinijos bendroves, ekspertai tikina, kad nebedaug liko kur taikytis.

Trys sritys, kur JAV dar gali apriboti pasiutusį Šiaurės Korėjos režimą, apima Kinijos bankus, naftos tiekimą ir Š.Korėjos laivybą.

Kinijos bankai padeda apeiti sankcijas

JAV vyriausybė siekia, kad Kinijos bankai nustotų teikti paslaugas Šiaurės Korėjos gyventojams ir įmonėms. JAV Demokratijos gynimo fondo vyresnysis bendradarbis Anthonys Ruggiero tiki, kad Kinijos bankai yra svarbiausias finansavimo kanalas, leidžiantis Šiaurės Korėjai apeiti sankcijas.

„Scanpix“/AP nuotr./Šiaurės Korėja paleido dar vieną balistinę raketą
„Scanpix“/AP nuotr./Šiaurės Korėja paleido dar vieną balistinę raketą

Lapkritį jis rašė, kad JAV Iždas galėtų pasirinkti ir blokuoti dalies Kinijos bankų prieigą prie JAV finansų sistemos ir užšaldyti jų turtą šalyje. Taip pat šalies Iždas galėtų Kinijos bankus apdalinti milijardinėmis baudomis – tokių buvo sulaukę Europos bankai, vengę taikyti sankcijas Iranui.

Kinijos bankai yra tarp didžiausių pasaulyje ir tokios priemonės pakirstų jų reputaciją.

Naftos tiekimą kontroliuoja Kinija

Užsienio nafta yra būtina Šiaurės Korėjos ekonomikai ir kariuomenei, o Kinija vėlgi čia yra didelė tiekėja. JAV nori tai sustabdyti. JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Nikki Haley patikina, kad tai būtų pagrindinis žingsnis stabdant Šiaurės Korėją.

Kinija įsipareigojo sumažinti naftos tiekimą Šiaurės Korėjai, tačiau ji vengia visiškai užsukti čiaupą. Taip pat sudėtinga sekti realią situaciją, kadangi Kinija nepateikia eksporto duomenų kaimynei, nurodo „CNN Money“. Dalis ekspertų mano, kad šios raudonos linijos Kinija nenorės peržengti, kadangi tai gali nuversti režimą ir paversti esamą situaciją „košmaru“.

Šiaurės Korėjos režimo griūtis reikštų milijonų pabėgėlių antplūdį į Kiniją ir galimybę, kad JAV kariuomenė priartėtų prie Kinijos sienos.

Plaukioja po kitų šalių vėliavomis

Lapkritį D.Trumpo administracija pritaikė sankcijas kelioms Šiaurės Korėjos laivybos ir prekybos kompanijoms, teigdama, kad jos atsakingos už žaliavų ir kitų prekių tiekimą iš Kinijos.

Tačiau ekspertai skeptiškai vertina tokias pastangas – jas sunku pritaikyti ir jos nėra labai efektyvios. JT jau anksčiau į juoduosius sąrašus įtraukė valstybės laivus. Dabar Š.Korėja dažnai naudojasi kitų valstybių vėliavomis laivybai, laivai pateikia netikslius kelionių planus, identifikacinius duomenis, suklastotus registrus, kad tik sankcijų išvengtų.

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas trečiadienį pasiūlė, kad JAV planuoja skirti daugiau pastangų perimti laivus, kuriais gabenamos prekės į Šiaurės Korėją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas Indijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas Indijoje

„Jei taip atsitiks, reikalai labai įkais. Iš vienos pusės, tai protingas būdas eskaluoti padėti be tiesioginių veiksmų Šiaurės Korėjai. Iš kitos pusės, Š.Korėja gali teisingai teigti, kad tokie veiksmai yra nelegalūs ir patys konstatuoti, kad šis veiksmas išprovokuoja karą“, – CNN sako Kalifornijos universiteto Š.Korėjos ekspertas Stephanas Haggardas.

Ar tai padarys kokį poveikį?

„CNN Money“ kalbinti ekspertai tuo abejoja – Šiaurės Korėja nesisės prie derybų stalo ir neapleis savo branduolinio ginklo programos.

„Šiaurės Korėja pripratusi prie sankcijų ir izoliacijos. Tai neprivers jų daryti tai, ko norime mes“, – sako „Yonsei“ universiteto Tarptautinių studijų mokyklos Pietų Korėjoje profesorius Johnas Delury.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja atliko šeštąjį branduolinį bandymą
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja atliko šeštąjį branduolinį bandymą

Kiti analitikai teigia, kad netgi visiška Kinijos parama sankcijoms to nepasiektų. Andrei'us Lankovas, „Kookmin“ universiteto Seule profesorius patikina, kad iki šiol sankcijos buvo visiškai nesėkmingos. Jis aiškina, kad net jei Šiaurės Korėjos ekonomika ir gyventojai kentės, tai nebūtinai sustabdys Kim Jong Uno režimą – valstybė nėra demokratija jokiomis prasmėmis.

„Joks kiekis JT Saugumo Tarybos balsų, prezidentinių „Twitter“ žinučių ar aštrių pasisakymų to negali pakeisti“, – teigė A.Lankovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai