Sigita Strockytė-Varnė. Kokios naudos galite tikėtis, jei investuojate mažomis sumomis?

Nors iš pirmo žvilgsnio investavimas mažomis sumomis gali pasirodyti kaip lašas jūroje, tačiau net palyginti nedidelė kas mėnesį atidedama suma per ilgą laiką gali padėti pasinaudoti sudėtinių palūkanų efektu ir rinkos augimu.
Sigita Strockytė-Varnė
Sigita Strockytė-Varnė / SEB banko nuotr.

Kokią vertę toks investavimo būdas gali atnešti ir kaip mažos periodinės investicijos gali tapti reikšmingais laimėjimais, dalinasi SEB banko asmeninių finansų ekspertė, Sigita Strockytė-Varnė.

Sudėtinių palūkanų efektas – 8 pasaulio stebuklas

Už tai, kad palyginti kuklios mėnesio įmokos, skiriamos investavimui, bėgant laikui gali virsti solidžiu kapitalu, pirmiausia yra atsakingas sudėtinių palūkanų efektas. Jis dažnai vadinamas aštuntuoju pasaulio stebuklu, arba, kaip pasakytų vienas didžiausių mūsų laikų genijų Albertas Einšteinas, nuostabiausiu matematiniu atradimu.

Sudėtinių palūkanų efektas tampa ypač aktualus pasyvaus investavimo atveju per ilgą laikotarpį. Šis efektas pasireiškia tuo, kad investicijų grąžą gaunate ne tik nuo investuotos sumos, bet ir nuo sukauptų palūkanų.

Pavyzdžiui, jei pirmą mėnesį investavę 50 eurų investicijų grąžą gaunate nuo šios sumos, tai antrąjį mėnesį investavę dar tiek pat, investicijų grąžą jau gausite ne nuo 100 eurų, o nuo tos sumos, kiek per tą laiką bus paaugusi jūsų pirmo mėnesio investicija. Ir taip ratas suksis, o pinigai iš tiesų dirbs 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę.

Greta sudėtinio palūkanų efekto verta paminėti ir ilgalaikes rinkos augimo tendencijas. Stebint ir itin ilgalaikę 150 metų istoriją, ir trumpesnius 20 metų periodus, nepriklausomai nuo skirtingais laikotarpiais pasitaikančių nuosmukių ir krizių, akcijų rinkos kryptis aiški – į viršų.

83 eurai. Ar tiek pakaktų?

Kokią sumą reikėtų investuoti, kad jau būtų pakankamai, vienareikšmio atsakymo nėra. Kiekvienas turėtų pradėti investuoti pasirinkęs tokią sumą, kuri būtų finansiškai patogi, t. y. nekeistų gyvenimo kokybės, ir atitiktų finansinius tikslus. Jei užsimosite ir pasirinksite per didelę sumą, bus sunku išlaikyti investavimo nuoseklumą ir discipliną, nes jausite nuolatinį pinigų kitoms reikmėms trūkumą ir investavimo kelionė veikiausiai baigsis greičiau nei turėtų, o ir norimo rezultato pasiekti nepavyks.

SEB banko klientų Baltijos šalyse duomenys rodo, kad tie, kurie investuoja naudodamiesi investicijų robotu, vidutiniškai per mėnesį tam skiria 83 eurus. Galime paskaičiuoti, kokios naudos atneša tokios investicijos per ilgesnį laikotarpį*.

Jei laikytume, kad vidutinė investicijų grąža siekia 8 proc., o gyventojas nuosekliai kiekvieną mėnesį investuoja 83 eurus, per penkerius metus, įvertinant galimą investicijų grąžą, sukaupta suma siektų apie 6 222 eurus. Jei tokį investavimą tęstumėte 10 metų, suma jau siektų arti 15 730 eurų. Pridėjus dar dešimtmetį, arba iš viso investuojant 25 metus, suma žymiai pasikeistų ir pasiektų bemaž 50 tūkst. eurų. Pridėkime dar 20 metų ir suma jau artėtų prie 300 tūkst. eurų.

Taigi, nors per mėnesį skiriama suma neatrodo didelė, bėgant laikui tokių investicijų vertė, tikėtina, pasiektų reikšmingą sumą.

Žinoma, skiriant dalį savo pajamų investicijoms svarbu nepamiršti, kad investavimas visuomet susijęs ir su rizika, todėl, rinkoms svyruojant, keičiantis ekonominei situacijai, investuotų pinigų vertė gali ne tik augti, bet ir tam tikru metu – mažėti.

Visais atvejais investuojant svarbiausia laikytis nuoseklumo ir nenustoti investuoti. Geriausiai tai pavyksta, jei savo sprendimą automatizuojame.

Kad nepritrūktų disciplinos

Kaip ir bet kurioje kitoje gyvenimo srityje, jei tik orientuotumėmės į ilgalaikius rezultatus ir turėtume pakankamai disciplinos, išspręstume daug klausimų ir daug ką įgyvendintume. Deja, įvairūs tyrimai rodo, kad disciplinos mums visgi trūksta. Rinkos tyrimų įmonės „YouGov“ atliktas tyrimas parodė, kad apie 40 proc. žmonių, kurie priima naujametines rezoliucijas, jas sulaužo per mėnesį, o 80 proc. jų nebesilaiko per pirmuosius metus.

Kai kalbame apie ilgalaikį investavimą ir pasiryžimą investuoti daugiau nei 20 metų, viskas gali būti dar sudėtingiau ir motyvacija, jei ne po metų, tai po kelių, gali išblėsti.

Tad jei nuosekliai investuoti nepavyksta ar trūksta disciplinos, geriausias sprendimas yra automatizuoti savo sprendimą, tai yra – pasirinkti tokius įrankius, kurie leistų nusistatyti periodiškumą, sumą, kuri atitiktų jūsų finansines galimybes ir tikslus, ir automatiškai įvykdytų mokėjimus iš sąskaitos.

Toks automatizuotas būdas leis nepraleisti investavimo dienos, padės laikytis strategijos bei ilgainiui pasiekti norimų rezultatų.

Investuojant ilgą laiką, svarbu nepamiršti, kad rinkos svyruoja, todėl svarbu laikytis savo strategijos ir nepriimti klaidingų sprendimų, jei tuometinė investicijų vertė ima ir kuriam laikui nukrenta.

Renkantis tinkamiausius investavimui finansinius instrumentus svarbu atsižvelgti į toleranciją rizikai, taikomus mokesčius, nes tai taip pat gali turėti įtakos rezultatui. Paprastai pasyviam ilgalaikiam investavimui labiausiai tinka mažų sąnaudų pasyviai valdomi indeksiniai fondai ar sparčiai ir Lietuvoje populiarėjantys biržoje prekiaujami fondai, vadinamieji ETF.

Taigi, investuoti nedidelėmis sumomis gali būti protingas ir efektyvus būdas kaupti turtą laikui bėgant. Pradėdami anksti, išlikdami nuoseklūs ir pasinaudodami šiuolaikinėmis investavimo priemonėmis, net ir investuodami mažomis sumomis galite reikšmingai prisidėti prie savo finansinės ateities.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų