Šių metų ekonomikos Nobelio premijos laureato B.Bernanke šaknys – ir Lietuvoje

Pirmadienį buvęs JAV Federalinio rezervo vadovas Benas Bernanke kartu su kitais dviem JAV ekonomistais Douglasu W. Diamondu ir Philipu H. Dybvigu gavo ekonomikos srities Nobelio premiją už bankų ir krizių tyrimus. Nors ekonomikos tyrinėjimuose per karjerą jis nuveikė nemažai, ko gero, labiausiai B.Bernanke tapo žinomas dėl 2006 iki 2014 m. eitų JAV federalinio rezervo pirmininko pareigų. Beje, laureato seneliai buvo emigrantai iš Lietuvos.
Benas Bernanke
Benas Bernanke / „Scanpix“ nuotr.

Kaip rašoma 2006 m. žurnalo „New York Times“ straipsnyje, B.Bernanke seneliai iš motinos pusės buvo Lietuvoje gyvenę žydai Haroldas ir Marcia Friedmanai. Jie apie 1920-uosius emigravo į JAV, pirmiausia apsistojo Konektikuto valstijoje, kur 1931 m. Norvičo miestelyje gimė B.Bernankės motina Edna. Vėliau šeima persikraustė į šalies pietus, Šarlotės miestą Šiaurės Karolinos valstijoje.

Ekonomisto seneliai iš tėvo pusės taip pat buvo emigrantai. Jonas Bernanke gimė dabartinės Ukrainos teritorijoje Boryslave, netoli Lvivo. Tuo metu ši teritorija priklausė Austrijos-Vengrijos imperijai. Vėliau gyveno netoliese esančiame Peremislio miestelyje (dabartinės Lenkijos teritorijoje), iš ten 1921 m. kartu su penkeriais metais jaunesne žmona Pauline Heiden Bernanke emigravo į JAV.

Jiems gimė sūnus Philipas, 1952 m. vedęs Edną Friedman. 1953 m. gruodžio 13 d. jie susilaukė pirmagimio Beno Shalomo Bernanke. Jis gimė Džordžijos valstijoje, augo Pietų Karolinoje.

Būdamas mažas, B.Bernanke išmoko hebrajų kalbos iš savo senelio H.Friedmano. Žurnalui „Time“ ekonomistas yra pasakojęs, kad susidomėjimą ekonomika taip pat pakurstė senelių Haroldo ir Marcios pasakojimai, kaip JAV siautusios „Didžiosiose depresijos“ metu veikę keli batų fabrikai buvo priversti užsidaryti. Tai lėmė nedarbo išaugimą, o aplinkiniai gyveno tokiame skurde, kad vaikai turėjo lakstyti basi.

„Aš vis klausinėdavau, kodėl jie tiesiog neatidaro gamyklų, kad pagamintų vaikams batus“, – prisiminė B.Bernanke.

Įvairių sričių Nobelio premijas yra gavę dar 14 laureatų, kurių šaknų galėtume rasti ir Lietuvoje.

B. Bernanke 1975 m. Harvardo universitete įgijo ekonomikos bakalauro laipsnį, o 1979 m. Masačusetso technologijos institute (MIT) – ekonomikos mokslų daktaro laipsnį.

1979-1985 m. B. Bernanke buvo Stanfordo universiteto Verslo aukštosios mokyklos asistentas, vėliau docentas, ekonomikos profesorius. Per savo dėstytojo karjerą jis taip pat dirbo vizituojančiu ekonomikos profesoriumi Niujorko universitete (1993 m.) ir Masačusetso technologijos institute (1989-1990 m.).

1994-1996 m. B. Bernanke buvo Prinstono universiteto ekonomikos ir viešųjų reikalų profesorius. Nuo 1996 m. iki 2002 m. jis buvo Howardo Harrisono ir Gabrielle Snyder Beck ekonomikos ir viešųjų reikalų profesorius bei šio universiteto Ekonomikos katedros vedėjas. Nuo 1985 m. B. Bernankė buvo Prinstono ekonomikos ir viešųjų reikalų profesorius.

Nuo 2002 m. iki 2005 m. jis buvo Federalinės rezervų sistemos valdytojų tarybos narys, 1990-2002 m. buvo Niujorko federalinio rezervų banko akademinės patariamosios grupės narys.

Geriausiai B.Bernanke žinomas kaip 14-asis JAV Federalinio rezervo pirmininkas.

Šias pareigas jis pradėjo eiti 2006 m. vasario 1 d., antrąją kadenciją jis pradėjo 2010 m. vasario 1 d. Pasaulyje siaučiant 2008-2009 m. finansų krizei jis tapo viena atpažįstamiausių to laikotarpio figūrų, o 2009 m. B.Bernanke tapo prestižinio JAV žurnalo „Time“ išrinktas metų žmogumi.

2014 m. sausio mėnesį, pasibaigus jo kadencijai, FED pirmininke išrinkta jo pavaduotoja Janet Yellen.

B. Bernanke yra paskelbęs daug straipsnių įvairiais ekonomikos tema, įskaitant pinigų politiką ir makroekonomiką, yra kelių mokslinių knygų ir dviejų vadovėlių autorius. Yra gavęs Guggenheimo ir Sloan stipendiją, yra Ekonometrinės draugijos ir Amerikos menų ir mokslų akademijos narys.

Šių metų ekonomikos Nobelio premiją B.Bernanke pirmadienį gavo kartu su kitais dviem JAV mokslininkais Douglasu W. Diamondu ir Philipu H. Dybvigu.

Laureatai gaus diplomą, auksinį medalį ir pasidalins 10 mln. Švedijos kronų (913 tūkst. eurų) piniginę premiją. Premija bus įteikta gruodžio 10 dieną Stokholme.

Šis apdovanojimas teikiamas nuo 1969 metų ir dabar daugelio yra laikomas viena iš Nobelio premijų.

Nors tai yra prestižiškiausias apdovanojimas, kurio gali tikėtis ekonomistas, jis neįgavo tokio paties statuso, kokį turi A. Nobelio testamente išvardyti apdovanojimai – už nuopelnus medicinos, fizikos, chemijos, literatūros ir taikos srityse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis