Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Skandinavų sprendimas: lietuvių tarpbankinės perlaidos juda lėčiau

Iš Lietuvoje veikiančių skandinaviško kapitalo bankų perlaidos į kitas finansų įstaigas vyksta rečiau ir trumpiau nei iš kredito unijų ar mažesnių bankų. Dėl to kalti patys skandinavų bankai, kurie nusprendė nedalyvauti Lietuvos banko mažmeninių mokėjimų sistemoje.
Prisijungimas prie elektroninės bankininkystės
Prisijungimas prie elektroninės bankininkystės / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Keturios dienos – be jokių perlaidų. Tokia žinia Lietuvos gyventojus užgriuvo prieš praėjusias šv. Velykas.

Didįjį penktadienį, kuris daugelyje Europos šalių yra nedarbo diena, dalis lietuvių negalėjo vykdyti tarpbankinių mokėjimų.

Tokius nepatogumus nulėmė tai, kad Lietuva prisijungė prie bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA).

Suprasti akimirksniu

  • Lietuvos bankai naudojasi dvejomis mokėjimų sistemomis
  • Skandinavų bankų pasirinkta sistema dirba neatsižvelgdama į lietuvišką kalendorių
  • LB sistemoje mokėjimai atliekami dešimt valandų be pertraukos, o skandinavų – 5 kartus per dieną
  • Lietuviškąją mokėjimo sistemą pasirinkę Medicinos, Šiaulių ir „Citadele“ bankai


Su ja turėti ryšį ir dirbti pagal jos grafiką privalo visos Europoje egzistuojančios ir atsiskaitymus eurais atliekančios sistemos – tarp jų ir mažmeninių mokėjimo sistemos.Kaip 15min paaiškino Lietuvos banko operacijų ir mokėjimų departamento mokėjimo sistemų administravimo skyriaus viršininkas Martynas Rajunčius, eurosistema valdo realaus laiko mokėjimų sistemą, pavadintą TARGET2.

„Europiniu lygiu yra sutarta, kad ši sistema neveikia savaitgaliais ir dar šešias darbo dienas per metus: Naujųjų metų dieną, Didįjį penktadienį ir Velykų pirmadienį, gegužės 1 d., Šv. Kalėdas ir gruodžio 26 d.“, – paaiškino M.Rajunčius.

Vis dėlto, mažmeninių mokėjimų sistemų operatoriai su jose dalyvaujančiais bankais gali susitarti dėl atsiskaitymų eurais ir tomis darbo dienomis, kai TARGET2 neveikia.

Dar pernai visi Lietuvoje veikiantys bankai priklausė lietuviškajai, Centrinio banko mažmeninių mokėjimų sistemai, todėl buvo galima atsiskaityti ir Didijį penktadienį – įprastą darbo dieną mūsų šalyje.

Tačiau šiemet padėtis pasikeitė, nes skandinaviško kapitalo bankai nusprendė naudotis ne lietuviška, bet kita europine mokėjimų sistema, veikiančia TARGET2 ritmu.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad dalis skandinaviškų bankų yra ir tos sistemos akcininkai. Toji sistema veikia TARGET2 sistemos darbo dienomis, joje mokėjimai į kitas finansų įstaigas įvykdomi penkis kartus per dieną, nes užskaitos vyksta 8.30, 10.45, 13.15, 15.45 ir 17.20 val.“, – pasakojo M.Rajunčius.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos bankas pristatė naują 20 eurų banknotą
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos bankas pristatė naują 20 eurų banknotą

Tačiau Šiaulių, „Citadelės“ bei Medicinos bankų, unijų klientai gali naudotis dažnesniais ir greitesniais tarpbankiniais mokėjimais – jų sistema prižiūrima Lietuvos banko.

Jeigu skandinaviškų bankų pasirinktoje sistemoje mokėjimai į kitas finansų įstaigas įvyksta penkis kartus per dieną, tai lietuviškojoje jie vyksta be pertraukų dešimt valandų – nuo 8 iki 18 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos