Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Skelbiami palengvinimai vietos plėtros strategijų projektams

Kaimo vietovių gyventojai, verslas ir nevyriausybinės organizacijos skatinami aktyviai dalyvauti gyvenamosios vietos ir bendruomenių plėtros procesuose. Tam yra įkurtos Vietos veiklos grupės (VVG), kurių tikslas – stiprinti bendruomenę, mažinti socialinę atskirtį, skatinti savanorystę bei vietos valdžios, verslo ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimą.
Vietos veiklos grupės
Vietos veiklos grupės / Org.

VVG veikloms įgyvendinti pasitelkiama Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė „LEADER programa“, pagal kurią bendruomenės gali teikti paraiškas ir įgyvendinti vietos plėtros strategijų projektus.

Šiuo metu Lietuvoje susiklosčiusi situacija, kuomet dėl COVID-19 pandemijos gyventojai privalėjo pakeisti savo kasdienius įpročius ir ateities planus, prisitaikyti vykdyti veiklas. Daugiausia klausimų ir sunkumų kyla įvairių finansinių įsipareigojimų turintiems asmenims – vykdantys projektines veiklas – ne išimtis.

Finansiniai palengvinimai Vietos veiklos grupėms

Kaip paaiškino Žemės ūkio ministerijos 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus patarėja Ilona Javičienė, ministerija, reaguodama į susidariusią ekstremalią situaciją, kuomet taikomi finansinių paslaugų apribojimai tiek viešajam, tiek privačiam sektoriams, nustato lankstesnes „LEADER programos“ priemonės sąlygas.

„Dėl finansinės veiklos apribojimų didelei daliai verslo atstovų susiaurėjo galimybės pasiskolinti lėšų, kurios reikalingos projektuose numatytoms investicijoms įgyvendinti. Siekiant mažinti COVID-19 pandemijos padarinius ekonomikai, ministerija pasiūlė šios priemonės paramos gavėjams, kurie dėl esančios karantino situacijos patiria finansinių sunkumų, keliančių riziką veiklos tęstinumui, padidinti išankstinio finansavimo lygį iki 50 proc. pagal visas veiklų sritis“, – sako I. Janavičienė.

Padidinta ir išplėsta išankstinio finansavimo taikymo galimybė.

Padidinta ir išplėsta išankstinio finansavimo taikymo galimybė sudarytų sąlygas vietos projektų vykdytojams ir vietos veiklos grupėms, įgyvendinančioms bendradarbiavimo projektus, greičiau atsiskaityti su prekių ir paslaugų teikėjais, darbų vykdytojais bei išvengti darbų ar paslaugų vykdymo sutarčių nutraukimo, tokiu būdu netiesiogiai prisidedant ir prie ekonominės padėties šalyje stabilizavimo.

Taip pat priimtas palengvinimas – vietos veiklos grupės, kurių vietos plėtros strategijų pažanga yra efektyvi, sudaryti galimybes naudoti 20 proc. rezervuotų lėšų, kurios buvo „užrakintos“ iki šių metų rugsėjo mėn., kai bus atliktas vietos plėtros strategijų įgyvendinimo pažangos tarpinis vertinimas.

Naudodamosi šiuo palengvinimu, vietos veiklos grupės galės organizuoti kvietimus teikti vietos projektus ir geriau pritaikyti savo vietos plėtros strategijas prie pasikeitusių gyventojų, verslo, savivaldybių poreikių.

Administraciniai pakeitimai

„Vietos veiklos grupės, kaip ir daugelis organizacijų šiuo laikotarpiu, turėjo prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų. Dirbant ir bendradarbiaujant su savo pareiškėjais, projektų vykdytojais, nariais, atsakingomis institucijomis. Turėjome nuotoliniu būdu konsultuoti mūsų pareiškėjus, projektų vykdytojus, priimti paraiškas ir mokėjimo prašymus per specialiai tam įrengtas „paraiškų dėžutes“ arba elektroniniu būdu, greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją, teikti informaciją apie įvairius teisės aktų pakeitimus, reglamentuojančius kaimo plėtros procesą“, – sako Vietos veiklos grupių tinklo pirmininkė Kristina Švedaitė-Damašė.

Kaip pasakoja VVGT pirmininkė, pandemija paveikė tiek bendruomenių, tiek verslo įgyvendinamus projektus. Tiesiogiai su ekonominės veiklos apribojimu susidūrę verslo paramos gavėjai turėjo pristabdyti įvairius renginius ir veiklas.

„Dauguma projektų vykdytojų tiesiog nukelia veiklas tam tikram laikui, tikėdamiesi, kad viskas pasibaigs ir veiklos, nors ir vėliau, tačiau bus įgyvendintos sėkmingai. Iš kolegų teko girdėti atvejų, jog būtent karantino laikotarpiu skyrus paramą, kai kurie verslininkai dar kartą pergalvojo, ar tikrai pavyks įgyvendinti projektus, ir delsė pasirašyti paramos sutartis, kol nebuvo tikri dėl savo projekto veiklų ateities“, – pasakoja K. Švedaitė-Damašė.

Kaip teigia VVGT pirmininkė, visoje šioje situacijoje yra ir teigiamų dalykų. Pavyzdžiui, kartu su Nacionaline mokėjimo agentūra prie ŽŪM trišalės sutartys pradėtos pasirašinėti elektroniniu būdu. Tai labai palengvina administracinius procesus ne tik pandemijos metu, bet bus paprasčiau ir jai pasibaigus.

VVG šiuo metu turi galimybę supaprastinta tvarka koreguoti savo vietos plėtros strategijas.

Vietos veiklos grupės šiuo metu turi galimybę supaprastinta tvarka koreguoti savo vietos plėtros strategijas, kuriose aprašyta, kokius projektus, kokiomis kryptimis ir priemonėmis VVG tame rajone remia.

Atlikti pakeitimai, susiję su projektų kontrole, numatyta, kad vietos veiklos grupėms ir vietos projektų vykdytojams nebus taikomos sankcijos už įsipareigojimų nevykdymą, susidariusių dėl COVID-19, tačiau numatyta ir pareiga tą padaryti, kai tik bus įmanoma ištaisyti neatitikimus ir įvykdyti įsipareigojimus.

Sudarytos galimybės vietos projektuose, kuriuose investuotos lėšos į viešąją infrastruktūrą, tačiau joje negali būti vykdomos numatytos veiklos, laikinai vykdyti kitą veiklą, nei numatyta projekte, jeigu ši veikla skirta kovai su COVID-19 arba jo sukeltais padariniais. Pavyzdžiui, bendruomenių namuose gali būti sudarytos sąlygos gyventojų karantinavimuisi, jeigu jie neturi tam pritaikytų patalpų, įrengti vaikų darželiai, priežiūros centrai vaikams, senjorams, kuriems būtina kasdienė priežiūra ir panašiai.

Visi Administravimo taisyklių pakeitimai yra skelbiami: http://zum.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/kaimo-pletra/lietuvos-kaimo-pletros-2014-2020-m-programa/priemones/19-priemone-leader-programa

Finansuojama Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?