Vilniaus universiteto Filosofijos katedros profesorė, psichologė Laima
Bulotaitė siūlo nemaišyti dviejų skirtingų dalykų – jei žmogus perka daug, bet daiktus suvartoja ar panaudoja – tada tai ne priklausomybė. „Nuo pirkimo priklausomi žmonės siekia ne daikto – malonumo jiems suteikia pats procesas. „Aš galiu nueiti į brangią parduotuvę! Einu per miestą su prabangios parduotuvės prekių maišeliu!“ – tokios mintys jų galvose nustelbia džiaugsmą dėl įsigyto daikto. Parsinešę namo jie naujuosius pirkinius grūda į spintą ir lentyną. Šie galbūt niekada iš jos neištraukiami. Tačiau kitą dieną – vėl prekybos centras ar parduotuvė“, – sakė L.Bulotaitė.
Psichologė atskleidė vieną taisyklę iš asmeninės patirties: visuomet pamačius daiktą parduotuvėje, sugrįžti namo ir duoti sau laiko įvertinti, ar tikrai reikia. „Žinoma, pardavėja mane visada tikina: „Čia pats paskutinis daiktas. Daugiau nebus!“ Bet aš suprantu, kad taip nėra. Net jei tai nebrangus daiktas – juk jis užims vietą. Jei po 3-4 dienų vis dar galvoju, kad to daikto reikia, nusiperku. Dar nebuvo taip, kad daikto nerasčiau, sugrįžusi į parduotuvę “, – patarė psichologė.
Puiki proga atsinaujinti
Jei nuo daiktų plyšta namai, tuomet laikas suklusti. Po švenčių jų tik dar labiau padaugės ir tai nebūtinai bus tie, kurių jums reikia. Skelbimų portalo Skelbiu.lt atstovė Viktorija Steponavičiūtė teigia, kad dalis žmonių randa sprendimą, kaip ne tik atsisveikinti su nereikalingais daiktais, bet ir gauti naudos.
„Po švenčių padaugėja skelbimų su naujais ar apynaujais daiktais, pavyzdžiui, parduodami telefonai ar kompiuteriai – galima įtarti, kad tai buvo dovanos ir kad dalis žmonių nepatikusias dovanas nori parduoti. Naujų metų pradžia yra ne tik puiki proga išsivalyti namus ir atsisveikinti su nenaudojamais daiktais apskritai, taip papildant piniginę, tačiau ir atnaujinti spintą, namus ar aplinką – tai galima padaryti pigiau, nei perkant šiuos daiktus iš parduotuvių“, – sako V.Steponavičiūtė.
Kokių daiktų galima pigiau pasižvejoti interneto skelbimuose? Pasaulinė pervežimo bendrovė „Optoro“, kuriai tenka grąžinti nemažai dovanų po šventinio periodo, nurodo, kad viena iš tokių kategorijų yra sportiniai drabužiai ir avalynė. Šių daiktų atsisakoma ne tik todėl, kad jie gali būti netinkamo dydžio, bet ir dėl to, kad tokia dovana suvokiama kaip priekaištas dėl figūros arba rekomendacija susirūpinti išvaizda. Kyla natūrali atmetimo reakcija, todėl šios dovanos ir parduodamos.
Sporto inventoriaus ir aprangos skelbimus rasite čia.
Dažnai nepataiko ir tie, kurie dovanoja namų interjero detales – jei mėgstate minimalistinį stilių ir taip esate apstatę savo būstą, tai prabangi žvakidė ar rokoko stiliaus kėdė niekaip nesiderins jūsų namuose.
Baldų skelbimų rasite čia.
Nors prietaisai yra viena populiariausių dovanų, tačiau kas dvidešimtas jų grįžta atgal dovanos autoriui. Kas, atrodo, gali neįtikti naujame buitiniame kombaine ar mikrobangų krosnelėje? Pasirodo, dažniausia nepasitenkinimo priežastis yra... spalva. Jei nesate toks priekabus, tuomet parduodamos buitinės technikos skelbimų galite rasti, paspaudę šią nuorodą.
Yra ir daugiau prekių, kurios sulaukia didelio susidomėjimo internete. Tai drabužiai, grožio priemonės ir kvepalai, juvelyriniai dirbiniai – taigi jei ieškote įvairių šių daiktų ar kaip tik norite tokius parduoti, po švenčių nesnauskite.