Socialdemokratai siūlo progresinius tarifus, NPD prilyginti MMA, grąžinti papildomą NPD už vaikus

Socialdemokratai siūlo nuo 2019 metų sumažinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) naštą arba visai neapmokestinti mažiausiai uždirbančių gyventojų.
LSDP suvažavimo akimirka
LSDP suvažavimo akimirka / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Penki parlamentarai pirmadienį Seime įregistravo Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas – jie siūlo taikyti progresinius mokesčius: mėnesio pajamoms iki 1,5 tūkst. eurų būtų taikomas 14 proc. GPM, 1,5–2,5 tūkst. eurų – 19 proc., 2,5–3,5 tūkst. eurų – 24 proc., o nuo 3,5 tūkst. eurų – 29 proc.

Tokie tarifai būtų taikomi ne vien darbo, bet ir turto, individualios veiklos pajamoms, todėl siūloma atsisakyti atskiro tarifo pajamoms iš individualios veiklos.

Iki šiol GPM taikomas tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms.

Rasa Budbergytė, Juozas Olekas, Julius Sabatauskas, Algirdas Sysas ir Dovilė Šakalienė taip pat siūlo 380 eurų siekiantį neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) prilyginti minimaliai algai (MMA), kuri nuo sausio 1–osios yra 400 eurų, todėl ją gaunantys gyventojai iš viso nemokėtų GPM.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Budbergytė ir Juozas Bernatonis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Budbergytė ir Juozas Bernatonis

Pasak pataisų autorių, pakeitimai viduriniosios klasės nepaliestų – jų apmokestinimas iš esmės nepasikeistų. Mokestinė našta didėtų tik gaunantiems 1,9 tūkst. eurų ir didesnes pajamas.

Socialdemokratai taip pat siūlo atkurti 200 eurų papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį (PNPD) dirbantiems tėvams už vaikus, tačiau siūloma PNPD taikyti ne visiems, o atsižvelgiant į jų pajamas. Iki šių metų PNPD buvo taikomas visiems auginantiems vaikus, nepriklausomai nuo jų pajamų dydžio.

„Kad turtingi nesinaudotų, siūlome naują formulę, kaip bus apskaičiuojamas dydis – kuo daugiau uždirbi, tuo mažiau galimybių pasinaudoti valstybės ištekliais“, – BNS sakė R.Budbergytė.

Pasak jos, PNPD jau nebegalėtų pasinaudoti tėvai, auginantys vieną vaiką, ir uždirbantys daugiau kaip 1,9 tūkst. eurų, auginantys du vaikus – daugiau kaip 2,4 tūkst. eurų, o tris vaikus – daugiau kaip 2,9 tūkst. eurų.

Parlamentarės teigimu, pagal naują tvarką skaičiuojamas PNPD kiekvieną mėnesį galės būti skirtingas, nors žmogus gaus vienodą algą. Taip būtų todėl, kad naujais GPM tarifais siūloma apmokestinti visas, o ne tik su darbu, kaip yra dabar, susijusias pajamas.

Kiekvienam gyventojui tas PNPD būtų pagal jo gaunamas pajamas.

„Kiekvienam gyventojui tas PNPD būtų pagal jo gaunamas pajamas,“ – BNS sakė R.Budbergytė.

Ji tikisi, kad PNPD leistų mažinti „šešėlį“: „Priverčia žmones rodyti pajamas – lįsti iš šešėlio“.

Jeigu Seimas socialdemokratų pataisas priimtų, PNPD būtų taikomas neatsisakant nuo sausio 30 eurų siekiančių „vaiko pinigų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis