Sparčiausiai besiplečiančios Lietuvos įmonės per metus įdarbina ir po kelis šimtus darbuotojų, parodė 15min sąrašas, sudarytas atlikus „Sodros“ duomenų analizę.
Daugiausia darbuotojų pernai įdarbino transporto ir logistikos bendrovės – jos užėmė keturias iš 20 vietų sąraše: „Costo“, „Transabs“, „Venipak Lietuva“ ir „GBY“. Tiesa, kaip atskleidė šių įmonių komentarai, ne vienoje jų darbuotojų skaičius didėjo dėl reorganizacijos, kai į bendrovę buvo atkelti kitų susijusių įmonių darbuotojai.
Pirmoje vietoje pagal išaugusį darbuotojų skaičių – 604 papildomus darbuotojus per 2024 metus pasamdžiusi tarptautinių krovinių ekspedijavimu užsiimanti „Costo“. „Rekvizitai.lt“ duomenimis, šiuo metu bendrovėje dirba 1331 darbuotojas.
„Costo“ atstovų teigimu, metai įmonei buvo darbingi, pasižymintys tiek augimu, tiek struktūriniais pokyčiais: kai kuriose srityse veikla siaurėjo, o kai kuriose – plėtėsi. Kaip ir daugelyje transporto įmonių, įmonėje „Costo“ vairuotojų gretose dominuoja kitataučiai, ypač iš trečiųjų šalių. Bendrovė skaičiuoja, kad apie 90 proc. jų vairuotojų – užsieniečiai.
Antroji įmonė pagal darbuotojų skaičiaus augimą pernai – transporto paslaugas teikianti įmonė „Transabc“, praėjusiais metais pasamdžiusi 576 darbuotojus. Pasak „Transabc“ įmonės komunikacijos specialistės Editos Pajadienės, įmonių grupėje vyksta vidinė reorganizacija, kurios metu darbuotojai yra perkeliami į kitas grupės įmones.
„Šie pokyčiai yra dalis strateginio įmonių grupės augimo plano, skirto optimizuoti veiklą ir užtikrinti efektyvesnį procesų valdymą“, – 15min aiškino įmonės komunikacijos specialistė Edita Pajadienė.
Lietuvos įmonių duomenų bazės „scoris.lt“ duomenimis, įmonėje dirba 636 darbuotojų, vidutinis darbo užmokestis siekia 1612 eurų prieš mokesčius.
O trečioje sąrašo vietoje atsidūrusi siuntų pristatymo bendrovė „Venipak Lietuva“ skelbiasi per 20 metų išaugusi iki 1300 darbuotojų, o per praėjusius metus – 575 darbuotojais.
Siuntų bendrovės „Venipak“ personalo vadovė Laura Buitkuvienė 15min paaiškino, kad darbuotojų skaičiaus augimas 2024 metais taip pat yra didele dalimi susijęs su įvykusiu įmonių apjungimu. 2024 m. pradžioje įgyvendinta įmonės „VP Service“ reorganizacija ir įmonė, o taip pat ir jos darbuotojai, tapo „Venipak Lietuva“ dalimi.
Tačiau, anot L.Buitkuvienės, darbuotojų skaičiaus augimui įtakos turi ir sezoniškumas – sezono metu komanda įprastai padidėja apie 20 proc.
„Nors komandą aktyviau plečiame būtent metų antroje pusėje, bendrai stebime augančias siuntų apimtis Baltijos šalyse ir dažnu atveju tokie papildomai įdarbinti darbuotojai pasilieka komandoje neterminuotai“, – įžvalgomis dalijosi pašnekovė.
Praėję metai transporto sektoriui, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekonomistės-analitikės Eglės Stonkutės pastebėjimu, nebuvo tokie geri, bet pagal samdomų darbuotojų skaičių, priešingai, fiksuojamas augimas. To priežastis, anot ekonomistės, akivaizdi – pritraukiama daug darbuotojų iš užsienio.
Ketvirtoje sąrašo vietoje – laivų remontu ir statyba užsiimanti įmonė „Verslo krantas“, kur šiuo metu dirba 1044 darbuotojai.
Sąraše – technologijų ir inovacijų lyderiai
Penktoje daugiausia darbuotojų įdarbinusių įmonių sąrašo vietoje – viena didžiausių kompiuterių programinės įrangos kūrimo įmonių „Evoliution Lithuania“, kuri praėjusiais metais priėmė 360 darbuotojų.
Įmonė, pasak „Rekvizitai.lt“, šiuo metu turi 864 darbuotojus, o jų vidutinis atlyginimas siekia 1431 eurą.
Taip pat tarp didžiausių darbo vietų kūrėjų – elektronikos ir daiktų interneto prietaisų gamybos lyderė Baltijos šalyse „Teltonika EMS“. Praėjusiais metais ji priėmė 229 darbuotojus, o šiuo metu įmonėje dirba 889 darbuotojai.
„Teltonika EMS“ specializuojasi elektronikos produktų gamyboje, o nuo 2022 metų papildomai užsiima plastikinių detalių liejimu, taip dar labiau optimizuodama tiekimo grandines.
Technologijų sektorius ir toliau rodo spartų augimą. Tai jau nebėra staigmena, nes, kaip teigia E.Stonkutė, šios įmonės plečiasi intensyviai, tad darbuotojų samdymo klausimas joms nuolat aktualus.
Vienintelis sąraše – maisto produktų gamybininkas
„Sodros“ duomenų analizė atskleidė, kad tarp įmonių, kuriose per metus labiausiai padidėjo apdraustųjų skaičius yra tik tik viena maisto produktų gamyba užsiimanti bendrovė – „Kauno grūdai“.
„Rekvizitai.lt“ duomenimis, bendrovėje šiuo metu dirba 1242 darbuotojai. Praėjusiais metais apdraustųjų skaičius įmonėje padidėjo 243-iais. „Scoris.lt“ skelbia, kad vidutinis darbo užmokestis bendrovėje siekia 5025 eurus.
AB „Kauno grūdai“ personalo vadovė Irena Aleksiūnienė, kalbėdama su 15min, pastebėjo, kad pastarieji metai buvo reikšmingi įmonės augimui. Tarp pasiekimų – naujo fabriko Alytaus mieste atidarymas.
I.Aleksiūnienės teigimu, per pastaruosius metus daugiausia dėmesio skirta specialistams, reikalingiems naujo fabriko veiklai užtikrinti. Tai apima gamybos linijos darbuotojus, operatorius, techninės priežiūros specialistus, kokybės specialistus bei logistikos darbuotojus.
Bet, I.Aleksiūnienė atkreipė dėmesį, buvo stiprinama ir administracinė komanda daugelyje sričių: personalo valdymo, IT, tiekimo grandinės, pardavimų.
Įmonė ketina plėstis ir ateityje. „Šiais metais suplanuotas ir dar vieno naujo fabriko Kėdainiuose atidarymas, tad aktyvi darbuotojų samda vyks ir toliau. Planuojame ne tik toliau didinti darbo vietų skaičių, bet ir aktyviai investuoti į darbuotojų kvalifikacijos kėlimą bei jų gerovės užtikrinimą“, – sakė pašnekovė.
„Kauno Grūdai“ priklauso vienai didžiausių Baltijos šalių regiono žemės ūkio ir maisto gamybos įmonių grupei „Akola group“.
Įmonės gyveno stabilumo metais
Didžioji dalis įmonių, remiantis E.Stonkutės įžvalgomis, veikė stabiliai: darbuotojų skaičiaus neaugino, bet ir nemažino.
„Įmonės bando išsaugoti esamą darbuotojų skaičių, laukdamos naujų tendencijų rinkose, ypač – eksporto, kurios duotų impulsą – arba didinti darbuotojų skaičius, arba investuoti į robotizacijos sprendinius. Be to, Lietuvos rinkoje nėra lengva rasti darbuotojų, jų nuolat trūksta jau ne vienerius metus, todėl įmonėms šis klausimas – sudėtingas“, – kalbėjo E.Stonkutė.
Ekonomistės taip pat teigė, kad gan dažnoje įmonėje praėjusiais metais stebėta reorganizacija buvo verslo siekis pasiruošti galimam augimo etapui, kuris neišvengiamai ateina po stagnacijos.
Prognozės susijusios su eksportu
Paprašyta pateikti prognozes 2025-iems metams, ekonomistė E.Stonkutė atkreipė dėmesį, kad prognozės vis dar neaiškios, ypač apdirbamosios pramonės sektoriui.
Vienas pagrindinių šio sektoriaus užsakovų – Vokietija, kurios ekonomika vis dar rodo stagnacijos ženklus.
„Kol Vokietijoje neatsigauna užsakymai, mūsiškiai investuoja atsargiai į naujus pajėgumus, o darbuotojai – tai irgi naujas pajėgumas. Manau, kad metų pradžia prasidės atsargiai, kol įmonės susidėlios šių metų gamybos planus. Jie paaiškės, kai matysime, kad eksporto rinkos atsigauna,“ – teigia E. Stonkutė.
Daugiausia darbo vietų šiemet sukūrusių darbdavių sąrašą sudarėme išanalizavę „Sodros“ pateikiamus įmonių darbuotojų skaičiaus skirtumus 2023 – 2024 metais. Sudarydami sąrašą atmetėme viešąsias įstaigas, darbo paieška ir įdarbinimu užsiimančias įmones.