Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sutarta dėl naujų investicijų startuoliams: „Invega“ skiria 18 mln. Eur

Valstybės finansinė paskata inovatyvių idėjų turintiems, besikuriantiems startuoliams bei mažoms įmonėms toliau auga. Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) pasirašė sutartis su 2 fondų valdytojų komandomis Baltic Sandbox ir FIRSTPICK. Joms pavesta valdyti rizikos kapitalo fondus, kuriems skirta 18 mln. Eur Inovacijų skatinimo fondo lėšų. Fondų valdytojai taip pat įsipareigoja pritraukti ir privačių investuotojų lėšų ir sako, kad jų dėmesio centre – investicijos į giliųjų technologijų vystymą, gyvybės mokslus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pinigai
Pinigai / 123RF.com nuotr.

„Finansinė priemonė „Akceleratorius 2” gimė siekiant ir toliau palaikyti inovatyvias įmones, startuolius, suteikiant jiems ne tik investiciją, bet ir mentorystės, mokymų bei konsultavimo paslaugas. Šios priemonės dėka startuolių komandos gali tikėtis finansinės pagalbos tiek idėjų generavimui, tiek jau kuriamo produkto ar paslaugos vystymui, savo įmonės augimui. Vienam startuoliui investicijos gali siekti iki 500 tūkst. Eur. Labai svarbu, kad fondo valdytojai mažoms, jaunoms įmonėms ar idėjų turintiems asmenims gali suteikti daugiau pasitikėjimo, su jomis dalinasi savo patirtimi, žiniomis, kontaktais ir palaiko įvairiose verslo kūrimo, augimo stadijose. Valdytojai įsipareigoja į fondą pritraukti ir privačių investuotojų lėšų, tad prie gan rizikingų valstybės investicijų prisidės ir privatūs investuotojai“, – pasakoja „Invegos“ generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

Jau turi atsirinkę startuolius

Vienas iš fondo valdytojų, FIRSTPICK, jau pusmetį aktyviai ieško startuolių iki-akceleravimo ir akceleravimo programoms.

„Sulaukėme beveik 250 kandidatų ir šiuo metu turime atsirinkę 6 startuolius, į kuriuos investuosime jau šiais metais. Jau pradėjome akceleratoriaus programą: startuoliai dirba mūsų biure ir susitikinėja su pardavimų, marketingo mentoriais. Šiomis dienomis startuoja iki-akceleravimo programa – turėsime net 10 komandų bei 27 dalyvius. Jos metu startuoliai sieks pagrįsti savo idėjas ir jų tinkamumą rinkai. Ateinančiais metais planuojame įgyvendinti 2-3 akceleravimo ir 2 iki-akceleravimo programas, toliau aktyviai ieškosime kandidatų įvairiais kanalais“, – sako šios investuotojų komandos vadovė Jonė Vaitulevičiūtė.

Kalbėdama apie tai, kaip atsirenka projektus, J.Vaitulevičiūtė teigia, kad labiausiai vertinamas komandos potencialas, jų patirtis srityje, kurioje kuria startuolį, rinkos supratimas, gebėjimas samdyti žmones.

„Diskutuodami bandome suprasti, kokia logika vadovaudamiesi startuolio įkūrėjai nusistato norimą investicijos sumą ir kokius tikslus su ja sau kelia. Žinoma, idėja, jos aktualumas rinkai ir išskirtinumas yra labai svarbus. Matome didelį proveržį marketplace pagrindu veikiančių startuolių skaičiuje. Daugėja fiziniams vartotojams, o ne verslams skirtų startuolių – tai lemia didėjanti marketingo kompetencija rinkoje“, – priduria J.Vaitulevičiūtė.

Perspektyviausios sritys – gyvybės mokslai ir giliosios technologijos

„Baltic Sandbox Ventures“ investuos į giliąsias technologijas ir gyvybės mokslų srityse dirbančius talentus. Tai yra sprendimai, kurių vystymui itin svarbūs dirbtinio intelekto, laboratorijose vystomi procesai, kartais inovatyvūs ir neįprasti verslo modeliai – licencijavimas, strateginė partnerystė.

„Suprantame šios industrijos sprendimų sudėtingumą, tad ypatingą dėmesį skirsime tiek verslumo, tiek patentavimo, tiek sudėtingų mokslinių tyrimų vystymui. Ankstyvos stadijos inkubacinių bei akceleravimo programų metu vertinsime komandos potencialą, vystomų sprendimų perspektyvą. Sieksime supažindinti mokslininkus bei perspektyvius sprendimus kuriančius talentus su rizikos kapitalo pasauliu, mokysime kurti lengvai multiplikuojamus sprendimus.

Žvelgiant į Europos, bendrą Vakarų kontekstą, giliosios technologijos ir gyvybės mokslai šiuo metu yra laikomos kaip pagrindinės ir perspektyviausios kryptys, kuriančios vertę. Mes manome, kad į šią sritį ateiname tinkamu laiku“, – akcentavo „Baltic Sandbox Ventures“ vienas iš partnerių Andrius Milinavičius.

Remsis JAV, Izraelio, skandinavų praktikomis

Anot jo, vyks bendradarbiavimas tiek su universitetais, tiek su kitomis organizacijomis, klubais, kurie vienija talentus – nuo dirbtinio intelekto iki biotechnologijų, nuo duomenų analitikos, didžiųjų duomenų iki kibernetinio saugumo sprendimų.

„Kaskart užsienio partneriams pristatinėdamas Lietuvos ekosistemą iš tiesų didžiuojuosi. Mūsų augimas ne be reikalo vyksta kartais – tai yra didelio visos mūsų ekosistemos įsitraukimo ir įdirbio rezultatas. Sėkmingų startuolių kūrėjai atvirai dalijasi tiek savo patirtimi, tiek padeda kitiems jauniems kūrėjams su jų iššūkiais. Neabejoju, kad per artimiausia dešimtmetį mes ne tik patrigubinsime sėkmės istorijų kiekį. Kurdami čia, Lietuvoje, tikrai galime pasiekti dar daugiau. Šiam tikslui privalome užtikrinti tiek finansinę, tiek kompetencijų pagalbą itin ankstyvoje stadijoje, kai rizika yra pakankamai didelė. Akceleravimo bei inkubavimo programose remsimės ne tik mūsų patirtimi, bet taikysime ir itin inovatyvius JAV, Izraelio bei Skandinavijos formatus.

Panaši priemonė jau pasiteisino

„Invegos“ vadovas K.Motiejūnas sako, kad „Akceleratorių 2“ valdyti buvo sulaukta 7 fondų valdytojų komandų pasiūlymų. Iš jų, po susitikimų, vertinimo, derybų pasirinkti 2.

„Smagu, kad FIRSTPICK komandoje – ne tik lyčių lygybė, dvi moterys ir du vyrai, bet ir jaučiamas stiprus komandos vientisumas. Rizikos kapitalo rinkoje tai labai vertinama, kartu tai didelis paskatinimas, padrąsinimas kitoms moterims, norinčioms, bet dar nedrįstančioms investuoti. Baltic Sandbox – patyrę investuotojai su stipria tarptautine komanda“, – apie naujus partnerius kalba K.Motiejūnas.

Panašiu principu anksčiau veikusioje priemonėje „Akceleravimo fondas“ nebuvo galimybės finansinę pagalbą gauti fiziniams asmenims, turintiems inovatyvaus verslo idėjų testavimui ir vystymui. Iš viso šiai „Invegos“ priemonei buvo skirta 13,47 mln. eurų iš Europos regioninės plėtros fondo, ir pritraukta 2,8 mln. Eur privačių investuotojų lėšų. Šios priemonės lėšomis finansuoti 4 rizikos kapitalo fondai jau baigė aktyvųjį investavimo periodą ir dirba su esamo portfelio įmonių stiprinimu. Dažniausiai startuolių kurti produktai – mobiliosios programėlės, sprendimai apskaitai, finansams, rinkodaros duomenims apdoroti ir valdyti. Vidutinė investicijų į vieną startuolį suma buvo 50 tūkst. Eur, didžiausia – daugiau kaip 200 tūkst. Eur.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais