B.Bonnesen atleidimą oficialiai patvirtino „Swedbank“. Pranešama, kad banko valdyba sprendimą priėmė šį rytą. Į B.Bonnesen vietą skiriamas vienas grupės vadovų Andersas Karlssonas. Jis į šias pareigas skiriamas laikinai, kartu skelbiama atranka į nuolatinio grupės vadovo poziciją.
Pinigų plovimo skandalas, kurį įsiūbavo Švedijos televizija SVT, „Swedbank“ krečia jau keletą savaičių. Neaiškios kilmės lėšos keliavo per „Swedbank“ padalinius Baltijos šalyse.
Lietuvoje įtartinų „Swedbank“ klientų sąskaitos nebuvo tokios aktyvios, kaip, pvz., Estijoje. Tačiau mūsų šalyje veikė didelį rezonansą sukėlusi sąskaita, siejama su Rusijoje besislapstančiu buvusiu Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi.
Kompanijos „Vega Holding“ sąskaita, Ukrainos teisėsaugos duomenimis, panaudota įtariamo V.Janukovyčiaus kyšininkavimo schemoje. Šia „Swedbank“ Lietuvos padalinyje veikusia sąskaita domėjosi kelių šalių teisėsauga. Be to, „Vega Holding“ didelės apimties mokėjimus atliko bendrovei, siejamai su Paulu Manafortu – neseniai nuteistu buvusiu Donaldo Trumpo rinkimų štabo vadovu.
Milijardinės sumos, siejamos su „Danske“ banko pinigų plovimo skandalu, smarkiai sutepė „Swedbank“ reputaciją ir pakirto banko akcijų kursą.
Lietuvos „Swedbank“ dirba įprastai
BNS rašo, kad „Swedbank“ Lietuvoje teigia dirbantis, kaip įprasta. Taip teigia ir centrinis šalies bankas.
„Bankas veikia įprastu režimu, visos paslaugos privatiems ir verslo klientams taip pat teikiamos. Banko kanalai – bankomatai, interneto bankas, išmanioji programėlė, banko kortelės – veikia kaip įprasta. Iš tiesų, jokio pagrindo nerimauti dėl veiklos Lietuvoje nėra“, – BNS teigė „Swedbank“ Lietuvoje atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.
„Swedbank“ Lietuvos skyrius nekomentuoja grupės akcininkų Švedijoje priimtų sprendimų.
Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis taip pat sako, kad dėl „Swedbank“ vadovų kaitos Švedijoje klientams Lietuvoje niekas nesikeičia – bankas kasdienes operacijas atlieka įprastai, veikia stabiliai, vykdo visus normatyvus su didele kapitalo atsarga.
„Švedijos ir kitų Baltijos šalių institucijoms teiksime visą įmanomą pagalbą, joms tęsiant tyrimą dėl pinigų plovimo atvejų, nors praeitą savaitę paskelbtos nepriklausomų auditorių atlikto tyrimo pirminės išvados parodė, kad nė viena iš Švedijos televizijos įvardytų 50 įmonių nebuvo Lietuvoje veikiančio „Swedbank“ klientės“, – BNS atsiųstame komentare sakė V.Valvonis.
Situacija stebima
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas Mantas Zalatorius teigia, kad asociacija atidžiai stebi situaciją.
„Mūsų vertinimu, banko klientams Lietuvoje pagrindo nerimauti nėra. Pokyčiai grupės vadovybėje Stokholme rodo, kad situacija yra sprendžiama“, – BNS komentavo M.Zalatorius.
Vis dėlto jis pripažino, kad pinigų plovimo skandalai daro žalą visam bankų sektoriui.
„Pinigus plauna nusikaltėliai. Nė vienas bankas nėra suinteresuotas tapti nusikalstamos schemos dalimi. Todėl pinigų plovimo skandalai – visam bankų ir finansų sektoriui apmaudus bei jo reputacijai žalingas dalykas. Tuo pat metu tai yra būdas pasitikrinti visos finansų sistemos atsparumą ir proga jį stiprinti, kad tokios situacijos nepasikartotų ateityje“, – sakė M.Zalatorius.