„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

T.Povilauskas: rugpjūčio infliaciją galėjo lemti brangstantis maistas

Lietuvoje rugpjūtį 0,4 proc. augusi infliacija buvo didesnė nei įprasta, o tai tikriausiai lėmė įsibėgėjantis maisto produktų brangimas, teigia SEB banko ekonomistas.
Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas / SEB banko nuotr.

Pasak Tado Povilausko, šių metų pabaigoje ir 2022 metų pradžioje infliacinės tendencijos dar išliks stiprios, o lėtesnio kainų augimo galima tikėtis kitų metų antroje pusėje.

„Rugpjūčio mėnesį tradiciškai turėdavome arba nedidelę defliaciją, arba artimą nuliui infliaciją, tuo metu šiemet turime 0,4 proc. infliaciją. Tai yra daug, tikėjomės gerokai mažesnės mėnesio infliacijos, todėl akys krypsta į tam tikras rizikos grupes, kurios galėjo lemti spartesnį kainų augimą. Labai tikėtina, kad tam didžiausios įtakos turėjo maisto produktų kainos“, – BNS sakė T.Povilauskas.

Jo teigimu, paprastai rugpjūtį maisto kainos kiek sumažėdavo, to šiemet būtent maisto kainų komponentas, tikėtina, prisidėjo prie didesnės nei įprasta infliacijos.

„Žinoma, yra ir kiti komponentai. Rugpjūtį po liepos mėnesio išpardavimų istoriškai defliacija būdavo ir aprangos bei avalynės sektoriuose, galbūt šiemet ir čia kainos nebesmuko. Degalai taip pat pabrango, tačiau tai nebuvo didelis pokytis. (...) Jau kurį laiką kalbame, kad maisto produktų kainų infliacija pradeda įsibėgėti ir čia tikriausiai buvo pagrindinis veiksnys“, – aiškino SEB ekonomistas.

Pasak jo, metinei infliacijai, kuri rugpjūtį, išankstiniais vertinimais, siekė 4,9 proc., didžiausios įtakos ir toliau turi išaugusios energetinių išteklių kainos.

„Degalų, gamtinių dujų, elektros kainos vis dar yra gerokai didesnės nei prieš metus ir tai daro įtaką metinės infliacijos lygiui. Taip pat pradeda didėti ir maisto produktų bei paslaugų kainų reikšmė, todėl jau rugsėjo mėnesį metinė infliacija gali viršyti 5 proc. ribą“, – prognozavo T.Povilauskas.

Anot jo, rudens mėnesiais infliacijos tendencijos išliks stiprios, teigiamų pokyčių neverta tikėtis ir kitų metų pradžioje.

„Naftos ir gamtinių dujų kainų pikas jau kaip ir yra pasiektas, bet į mažmenines kainas tai persiduoda palaipsniui. Metinės infliacijos pikas turėtų būti kitų metų pradžioje, pagal dabartines tendencijas jis gali būti arti 6 procentų. Bet kitų metų viduryje jau nebeliks to bazės efekto iš energetikos išteklių, todėl 2022-ųjų antroje pusėje metinis kainų pokytis jau bus mažesnis – arčiau 3 proc., o gal ir dar žemiau“, – sakė T.Povilauskas.

„Bet šių metų pabaigoje ir kitų metų pradžioje skaičiai bus nepalankūs vartotojams“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs