„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Tauragiškiai gavo sąskaitas už atliekas: nori sužinoti, kas už jas balsavo

Tauragės miesto ir rajono gyventojus pasiekė jau pagal naująją mokesčio skaičiavimo metodiką apskaičiuotos Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) išrašytos sąskaitos. Vos jas gavę, žmonės užplūdo sąskaitas jiems pateikusią įstaigą, išsakyti nepasitenkinimo neaplenkia ir žurnalistų. Daugelis mokesčio mokėtojų įsitikinę, kad naujoji metodika nesąžininga, mat kintamoji mokesčio dalis, skaičiuojama nuo konteinerių ištuštinimo dažnio, taip pat privaloma. Kai kurie kaimo žmonės neatmeta ir drastiškesnės kovos su naująja tvarka galimybių – sako rinksią parašus ir reikalausią tvarką keisti.
Euras
Euras / 123rf.com

Jei ir neišpils, mokėti reikės

Naująją atliekų mokesčio metodiką Tauragės rajono savivaldybės taryba patvirtino šių metų gegužės 17 dieną. Mokestis kiekvienam namų ūkiui skaičiuojamas skiriant pastoviąją ir kintamąją dalis. Dėl pastoviosios mokesčio dalies ginčų nekyla, gyventojai nepatenkinti dėl kintamosios dalies skaičiavimo tvarkos, mat nustatytas privalomas mokėti bazinis šios dalies dydis – mokėti privaloma už 12 didžiųjų ir 24 mažuosius konteinerius per metus. Jei išpilsite daugiau, daugiau ir mokėsite, tačiau jei jūsų namų ūkyje konteinerių bus ištuštinta mažiau, nei nustatytas bazinis kintamosios dalies dydis, vis tiek mokėsite už visus 12 ar 24 kartus.

Paprašė paskelbti, kaip balsavo

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją paskambinusi Dauglaukio kaimo gyventoja sakė, kad kaimo žmonėms mokestis padidėjo. Moteris sakė norinti išsakyti ne tik savo, bet ir kaimynų poziciją. Jos nuomone, kintamoji mokesčio dalis skaičiuojama nesąžiningai.

„Kaip kintamoji dalis gali būti privaloma? Juk ji ir vadinama kintamąja, tai reiškia, žmogus turėtų mokėti už tiek konteinerių, kiek jų buvo ištuštinta. Tai apgavystė“, – piktinosi dauglaukiškė.

Kaimo žmonės sakė suprantantys, kad mojuoti ginklais jau po sprendimo priėmimo per vėlu, esą prieštarauti politikų svarstomai naujajai mokesčio apskaičiavimo tvarkai reikėjo anksčiau. Tačiau taip jau yra, kad susivienyti žmonėms sudėtinga, dažniausiai šaukiama tada, kai gaunamos sąskaitos. Dauglaukio gyventojai „Tauragės kurjerio“ redakcijos paprašė paskelbti, kurie konkrečiai Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai gegužės 17-osios posėdyje balsavo už tokią tvarką.

„Jei jau nieko negalima pakeisti, norime žinoti, kas dalyvavo tame posėdyje, kas balsavo už tokį sprendimą, kad per kitus savivaldos rinkimus žinotume, kaip balsuoti“, – paprašė Dauglaukio gyventoja.

Vienintelis pasipriešinęs – V.Bičkus

Dauglaukio gyventojų prašymą pildome. Kaip skelbiama Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdžių dokumentuose, gegužės 17-osios posėdyje, kai buvo svarstomas klausimas „Dėl Tauragės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo metodikos patvirtinimo“, dalyvavo 23 iš 25 tarybos narių. Eugenijus Margis ir Viktoras Kovšovas tuomet į posėdį neatvyko – pirmasis negalėjo palikti savo tiesioginio darbo Tauragės ligoninėje, antrasis sirgo. Nuo klausimo svarstymo nusišalino ir balsavimo metu iš salės išėjo du tarybos nariai – Arūnas Beišys ir Pranas Petrošius, mat jiems priklausančiame pastate patalpas nuomojasi TRATC‘as.

Už naujosios metodikos patvirtinimą balsavo 16 tarybos narių: Tomas Arvasevičus, Rima Bandzinaitė-Latožienė, Darius Bredelis, vicemerė Virginija Eičienė, Rita Grigalienė, Linas Janušonis, Juozas Kniukšta, meras Sigitas Mičiulis, Algirdas Mosėjus, Kęstutis Petkus, Robertas Piečia, Regina Rimkienė, Iveta Skurvydienė, Antanas Stankus, Darius Stankus ir Silverijus Statkus. Vienintelis tarybos narys, pasipriešinęs sistemai – balsavęs prieš, buvo Vidas Bičkus. Šiandien „Tauragės kurjerio“ kalbintas V.Bičkus savo nusistatymo nekeičia ir, kaip ir dauguma eilinių gyventojų, mano, kad naujoji metodika nesąžininga.

„Tikrai nesiekdamas populiarumo balsavau prieš. Buvau prieš naująją sistemą, nes manęs neįtikino nei TRATC‘o, nei savivaldybės specialistai, kodėl reikia keisti nusistovėjusią tvarką. Suprantu, kad buvo priimtas aukštesnis teisės aktas, iš ministerijos, bet aš apeliavau į tai, kad naujoji mokesčio sistema bus tarsi nekilnojamojo turto mokestis, ne atliekų mokestis, nes apmokestinti visi negyvenami pastatai. Taip pat manęs neįtikino TRATC‘o atsakymai dėl padidėjusio atliekų kiekio pirmąjį šių metų ketvirtį palyginti su praėjusiais metais. Juk veikia taromatai, plastmasinę tarą surenkantys beveik 100 procentų, kiekvienas namų ūkis turi rūšiavimo konteinerius, dauguma dar kompostuoja žaliąsias atliekas. Iš kur tie atliekų dydžiai? Mano galva, nusistovėjusi tvarka buvo įprasta ir gera. Ir tąkart, ir dabar esu prieš naująją tvarką, tuomet, gegužę, dar gavau pylos iš Vyriausybės atstovės juristo. Suprantu, kad ministerijų nurodymus reikia vykdyti, bet primestinis, iš viršaus nuleistas nurodymas negali būti svarbesnis už žmones, kuriems tarybos nariai atstovauja“, – „Tauragės kurjeriui“ šią savaitę sakė tarybos narys V.Bičkus.

Naująją atliekų mokesčio metodiką Tauragės rajono savivaldybės taryba patvirtino šių metų gegužės 17 dieną.

Keturi „nusiplovė rankas“

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo savivaldybės tarybos sekretorė Sonata Jurgilienė, posėdyje tądien dalyvavo, tačiau savo pozicijos taip ir neišreiškė – nebalsavo visai – keturi tarybos nariai: Linas Stankus, Stasys Lapė, Vilmantas Liorančas ir Efrema Bitinienė.

„Šitie keturi tarybos nariai posėdyje dalyvavo ir buvo užsiregistravę, bet nebalsavo. Tačiau taip elgdamiesi šie tarybos nariai pažeidė tarybos reglamentą. Jie pasielgė neteisingai. Reglamente nėra numatyta susilaikymo nuo balsavimo galimybė. Jeigu jau dalyvauji posėdyje, turi vienaip ar kitaip išreikšti savo poziciją. Reglamente parašyta: „Balsavimui gali būti pateiktas vienas ar keli alternatyvūs teiginiai“. Pirmuoju atveju balsuojama už arba prieš, antruoju – tik už vieną variantą. Visai nebalsuodami tarybos nariai neatlieka tarybos nario pareigos. Jei tarybos narys abejoja, jis privalo teikti siūlymus, kad sprendimo projektas būtų keičiamas, siekti, kad kiltų diskusijos ar klausimas būtų išbrauktas iš darbotvarkės. O už galutinį variantą jie privalo balsuoti arba už, arba prieš, susilaikyti negali. Turbūt nebūtų įmanoma priimti jokio sprendimo, jei tarybos nariams būtų suteikta galimybė susilaikyti. Visi bėgtų nuo atsakomybės“, – sakė tarybos sekretorė.

Kalbant populiariai, nebalsavę keturi tarybos nariai „nusiplovė rankas“.

Telefonas jau veikia

Redakcija sulaukė ir daugybės kitų gyventojų pastebėjimų. Iš Mažonų paskambinusi moteris sakė, kad jai ir kaimynams išrašytos sąskaitos už dvigubai didesnę sumą nei buvo pirmąjį pusmetį – už šešis mėnesius turės mokėti 31 Eur. Moteris sakė girdėjusi, kad mokestis kaimo gyventojams kils, tačiau, kad dvigubai, nesitikėjusi.

„Man priskaičiuota, už kiek konteinerių turėsiu sumokėti, bet aš, viena gyvendama, tikrai tiek šiukšlių neprikaupiu. Per du mėnesius gal tik vieną išpila. Kodėl turiu mokėti už tai, kuo nesinaudoju?“, – klausė moteris.

Mažoniškiai neatmeta galimybės rinkti kaimo bendruomenės narių parašus ir kreiptis į Tauragės rajono savivaldybės administraciją.

87-erių metų vieniša Jovarų mikrorajono gyventoja teigė nežinanti, ar jai priklauso atliekų mokesčio nuolaida, esą nerado jokios informacijos apie tai. Kita tauragiškė pranešė, kad nepavyksta prisiskambinti į TRATC‘ą nurodytu telefonu numeriu (8 446) 525 00. Dar viena moteris guodėsi turinti tik didįjį konteinerį, o mažesniojo TRATC‘as neduodantis, nes neturi. Sutkų kaimo gyventojas žurnalistams atvežė parodyti jam išrašytą sąskaitą, kurioje – kiek didesnė nei 19 Eur suma, o jis apsiskaičiavęs, kad turėtų mokėti tik 15 Eur. Esą TRATC‘e jam paaiškino, kad kitą pusmetį sąskaita būsianti mažesnė, tačiau žmogus patikino mokėsiantis tik 15 Eur.

Susisiekėme su TRATC‘u ant sąskaitų nurodytu telefono numeriu (8 446) 525 00. Atsiliepusi specialistė paaiškino, kad šis telefonas neveikė gal tik vieną dieną, dabar veikia puikiai. Ji atskleidė, kad klausimų TRATC‘o specialistams mokesčio mokėtojai pateikia begalę – telefonas netyla. Į TRATC‘ą eina ir gyva eile. Pasak įstaigos atstovės, žmonės piktinasi naujuoju mokesčiu, sako, kad jis esąs neteisingas, jiems kyla ir daugybė kitų klausimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų