Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Teismas: „Brink's Lithuania“ neturi laikytis minimalių banknotų tvarkymo standartų

Vienai didžiausių Lietuvoje saugos bendrovių „Brink's Lithuania“ (buvusi „G4S Lietuva“) neturi būti taikomi minimalūs grynųjų pinigų tvarkymo standartai, todėl Lietuvos bankas (LB) nepagrįstai įmonei nurodė jų laikytis, galutinai nusprendė teismas.
Eurai
Eurai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) praėjusią savaitę panaikino LB 2019-ųjų vasarį priimtą sprendimą, kuriuo „Brink's Lithuania“ pripažinta pažeidusi minimalius standartus ir nurodė įmonei užtikrinti, kad banknotų patikra atitiktų Europos Centrinio Banko (ECB) nustatytus standartus.

„Minimalūs standartai nėra taikytini pareiškėjui („Brink's Lithuania“ – BNS). Atsižvelgiant į tai, kad ginčijamame sprendime nėra nurodytas tinkamas teisinis pagrindas, sprendimas yra naikintinas“, – teigiama lapkričio 16-osios teismo sprendime.

LVAT taip panaikino Vilniaus apygardos administracinio teismo 2019 metų spalio nutartį, kuria „Brink's Lithuania“ skundas dėl LB veiksmų buvo atmestas.

Įmonei pateikus skundą LVAT, šis 2021-ųjų pabaigoje kreipėsi išaiškinimo į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą, o pastarasis šiemet balandį nusprendė, kad valstybei draudžiama įpareigoti grynųjų pinigų tvarkytojus laikytis minimalių standartų.

Centrinis bankas „Brink's Lithuania“ Panevėžio skyriaus patikrinimo metu 2018-ųjų gruodį nustatė, kad du įmonės pinigų tvarkymo aparatai per daug netinkamų eurų banknotų priskiria prie tų, kurie gali būti pakartotinai naudojami.

Aparatų gebėjimas patikrinti pinigų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai atliktas pasinaudojant ECB pateiktų 115 apyvartai netinkamų banknotų. „Brink's Lithuania“ įranga bandymo metu parodė, kad aparatai prie tinkamų pinigų priskyrė 14–18 proc. banknotų, kurie tam netinkami. Tuo metu ECB taisyklės numato, kad paklaida negali viršyti 5 procentų.

Įmonė laikėsi pozicijos, kad minimalūs standartai skirti tik šios įrangos gamintojams, o ne grynųjų pinigų tvarkytojams.

Europos Sąjungos teisė numato, kad eurų banknotai gali būti pakartotinai išleisti į apyvartą tik tuomet, jeigu jų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai patikrino bei prie tinkamų naudoti priskyrė testuota įranga.

ECB sprendimu netinkamais naudoti banknotai pripažįstami dėl įvairių defektų, tarp kurių – dėmės, išblukimas, įplėšimai pakraštyje, bent viena skylė, taip pat pinigai, kuriems trūksta, pavyzdžiui, kampo ar žmonių taisyti pinigai – kai banknotų dalys sujungtos lipnia juostele ar klijais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos