„Festivalių organizatoriai aktyviai priešinasi pateiktam projektui, tik panašu, kad niekas į jį iki galo neįsigilino. Komerciniuose renginiuose, t. y. tokiuose, į kuriuos norint patekti reikia nusipirkti bilietą, prekiauti alkoholiu nebus draudžiama ir ketinimų tai uždrausti nebuvo“, – antradienį pranešime spaudai cituojamas ministras A.Veryga. Taip jis sureagavo į festivalių organizatorių kaltinimus, kad tai būtų verslo žlugdymas.
Puolė raminti – taures kelti galėsite
A.Veryga antradienį informavo, kad su Seimo nariais įregistravo pataisas, kurias priėmus festivaliuose prekiauti alkoholiniais gėrimais nebus draudžiama.
Alkoholio kontrolės įstatymas yra sunkiai skaitomas. Tai kaip skundų ir pageidavimų knyga – sakė G.Belian.
Jis pridūrė, kad komerciniuose renginiuose ir toliau bus galima prekiauti ne stipresniu nei 7,5 proc., kaip yra dabar, alkoholiu, o sprendimą dėl šios prekybos galutinai perims savivaldybės.
„Tai reiškia, kad vasaros festivalių po atviru dangumi metu, uždaruose koncertuose ar Naujųjų metų naktį Operos ir baleto teatre stebint „Traviatą“, niekas nedraus pakelti taurės alkoholinio gėrimo“, – teigia ministras.
Taip jis reagavo į Nacionaliniame operos ir baleto teatre veikiančios kavinės „Opera“ vadovės Reginos Rakštienės 15min išsakytas mintis, kad nauji pasiūlymai uždraustų bet kokį alkoholio vartojimą teatruose, net ir po „Traviatos“ Naujametę naktį.
Tiesa, nemokamuose viešuose renginiuose, pavyzdžiui, Jūros šventėje alkoholiu vis tik nebus leidžiama prekiauti.
Buvo vienas draudimo iniciatorių
Ar tikrai A.Veryga niekada nesiūlė uždrausti alkoholinių gėrimų prekybą renginių metu? 15min primena, kad kai kurie griežti alkoholio prekybos ribojimai kilo tą pasiūlius Iniciatyvinei grupei „Už blaivią“. Ši grupė surinko per 60 tūkstančių Lietuvos piliečių parašų, kurių pakako, kad Seimui būtų pateiktas Alkoholio kontrolės įstatymo projektas.
Vienas iš iniciatyvinės grupės lyderių buvo tuometinis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Aurelijus Veryga. Jis buvo ir vienas iš siūlymų autorių.
Tarp siūlomų ribojimų buvo – uždrausti prekiauti alkoholiu masiniuose renginiuose, mugėse. Apie tai pranešimą spaudai 2016 metų gegužės 31 dieną išplatino ir Seimas.
„Numatoma drausti prekiauti alkoholiu nestacionariosiose viešojo maitinimo vietose, masiniuose renginiuose ir mugėse“, – paskelbė Seimas.
Apie jokias išimtis nėra kalbėjęs
Nei parašų rinkėjai, nei vėliau išrinkti Seimo nariai, nei sveikatos apsaugos ministras niekada nėra išskyrę renginių, kuriems būtų galima daryti išimtį ir leisti prekiauti alkoholiu. Tačiau visuomenė šį pasiūlymą sukritikavo po to, kai sukilo žinomiausių muzikos festivalių, mugių organizatoriai.
„Tai sąmoningas verslo žlugdymas“, – balandžio 14 dieną spaudos konferencijos metu pareiškė festivalių „Bliuzo naktys“, „Roko naktys“, „Galapagai“, „Purpurinis vakaras“, „Kilkim žaibu“ ir kitų festivalių organizatoriai.
Taip jie reagavo į Vyriausybės pritarimą pataisoms, kuriomis taip pat buvo ketinama uždrausti prekybą bet kokių festivalių metu.
Be to, šį antradienį festivalių organizatoriai protestavo prie Seimo. A.Veryga po tokios reakcijos nusprendė sušvelninti poziciją – leisti prekiauti alkoholiu mokamuose renginiuose, taigi ir muzikos festivaliuose.
Galimos įvairios interpretacijos
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Bielian 15min sakė, kad Jūros šventė ir Kaziuko mugė yra tokie masiniai renginiai, kur alkoholio prekyba turėtų būti draudžiama įstatymu. Tuo tarpu dėl muzikos festivalių ir kitų panašių renginių, į kuriuos įėjimas yra apribotas arba mokamas, turėtų spręsti jau savivaldybės.
Ji pripažino, kad papildomas pataisas prireikė teikti todėl, kad šiuo metu įstatymas yra sudėtingas ir galimos įvairios jo interpretacijos.
„Alkoholio kontrolės įstatymas yra sunkiai skaitomas. Tai kaip skundų ir pageidavimų knyga“, – portalui sakė specialistė.