„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

TJN: JAV tapo lydere turto slėpimo srityje

Pasauliniame reitinge šalių, prisidedančių prie padėjimo žmonėms slėpti savo turtą, dabar pirmauja Jungtinės Valstijos, pareiškė Mokesčių teisingumo tinklu (angl. Tax Justice Network, arba TJN) pasivadinęs nepriklausomas tarptautinis tinklas, apkaltinęs pirmaujančias pasaulio valstybes trukdant pažangai siekiant mažinti finansinio slaptumo laipsnį.
Doleriai
Doleriai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

TJN prieš trečiadienį Vokietijoje rengiamą Didžiojo septyneto (G-7) finansų ministrų susitikimą paragino sukurti pasaulinį turto registrą ir atimti iš turtingų gyventojų galimybę slėpti trilijonus JAV dolerių.

„Visame pasaulyje pradedame naikinti finansinį slaptumą, kuriuo naudojasi rusų oligarchai, taip pat viso pasaulio mokesčių vengėjai, korumpuoti politikai ir organizuoti nusikaltėliai, siekdami slėpti ir plauti neteisėtais būdais įgytą turtą“, – pareiškė TJN vadovas Alexas Cobhamas.

„Tačiau Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Italija ir Japonija daugiau kaip perpus mažina tą pasaulinę pažangą, skatindamos finansinį slaptumą užuot su juo kovojusios“, – pridūrė jis.

TJN paminėjo Europos Sąjungos (ES) apytikrius skaičiavimus, kurie parodė, kad turtingi asmenys per slaptus susitarimus ofšorinėse teritorijose, kuriose negalioja teisinės valstybės principas, laiko 10 trln. JAV dolerių.

Pasak grupės, ši suma pustrečio karto viršija apyvartoje visame pasaulyje šiandien esančių visų JAV dolerio ir euro banknotų ir monetų vertę.

Jungtinės Valstijos atsidūrė organizacijos skaičiuojamo finansinio slaptumo indekso viršūnėje. Rengdama šį indeksą, organizacija balais įvertina kiekvienos šalies finansinę ir teisinę sistemą pagal tai, kokios joje yra asmenų galimybės slėpti iš kitur perkeltus pinigus.

Apskaičiuoti balai po to dauginami iš finansinių paslaugų, kurias šalis teikia nerezidentams, apimties.

Taikant tokį matą, Jungtinės Valstijos, kurių balai buvo rekordiniai, suteikiamo finansinio slaptumo laipsnį padidino beveik trečdaliu. Beje, antroje vietoje esančios Šveicarijos užtikrinamo finansinio slaptumo laipsnis buvo dukart mažesnis negu Jungtinių Valstijų.

Tam tikros JAV valstijos garsėja tuo, kad leidžia kurti įmones ir patikos fondus, kurių faktiškieji savininkai yra menkai prižiūrimi ir kuriems taikomi nedideli mokesčiai.

Dėl daugelio mažesnių valstybių pastangų pasiekti, kad būtų reikalaujama atskleisti tikrųjų savininkų tapatybes, bendras finansinis slaptumas, kuris buvo užtikrinamas 2021 metais, šiek tiek sumažėjo, tačiau TJN ataskaitoje pažymima, kad neįskaitant Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Japonijos ir Italijos, pažanga šioje srityje būtų buvusi daugiau kaip dukart didesnė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs