Trečiasis energetikos paketas Lietuvai užkirto tiesiausią kelią į pigesnių dujų pasaulį

Rusijos žiniasklaida rašo, kad Lietuva, mainais į mažesnes gamtinių dujų kainas, turėtų atsisakyti Trečiojo energetinio paketo įgyvendinimo. Tačiau Lietuva griežčiausias paketo nuostatas jau įtvirtino įstatymais ir vargu ar sutiks su būtent tokiomis „Gazprom“ sąlygomis.
Gamtinės dujos
Lietuva už dujas moka maždaug trečdaliu daugiau nei Vokietija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

15min.lt ketvirtadienį pranešė, kad rusų laikraščio „Izvestija“ šaltinis bendrovėje „Gazprom“ pareiškė, kad, jeigu Lietuvos valdžia nuspręs pakeisti savo sprendimą dėl „Gazprom“ nuosavybės Lietuvoje, tai klausimą apie Lietuvai tiekiamų dujų kainos sumažinimą visai įmanoma išspręsti.

Profesorius Vidmantas Jankauskas abejoja, kad tokia Lietuvos nuolaida Rusijos dujų milžinei yra galima.

„Čia labai jau negražiai nuskambėtų. Jeigu jau Lietuva ėmėsi taip ryžtingai įgyvendinti Trečiąjį energetikos paketą, tą kraštutinįjį variantą, tai dabar sunku kalbėti, kad kitaip gali būti“, – 15min.lt sakė Vidmantas Jankauskas.

Lietuva, įgyvendindama Trečiąjį energetikos paketą, pasirinko griežčiausias jo nuostatas, – vamzdynus nuo dujų tiekėjo atskirti nuosavybės teise.

„Man atrodo, kad mums nereikėjo šito kraštutinio varianto rinktis. Buvo trys variantai tame pakete. Galima buvo tik įkurti arba nepriklausomą sistemos operatorių, arba tiesiog užtikrinti atskyrimą. O mūsų buvo pasirinktas variantas atskirti vamzdynus nuo dujų tiekėjo nuosavybės teise. (...) Tai, kad gamtinių dujų kainos sumažės atskyrus, nėra net kalbos, aišku, jeigu niekas nepasikeis, tai kainos tik padidės dėl to“, – kalbėjo profesorius.

Pasak jo, pagrindinis Lietuvos argumentas, renkantis griežčiausią variantą, buvo dujų terminalas: „Buvo baiminasi, kad jeigu vamzdynas priklausytų „Lietuvos dujoms“, kurios vienas didžiausių akcininkų yra „Gazprom“, galėtų būtų kokių nors problemų tiekiant dujas iš kitų šaltinių.“

Lietuvos dujų akcininkai
„Lietuvos dujų“ akcininkai

 

Bandė įtikinti parlamentarus

Pernai kovo 15 dieną „Gazprom“ ir „E.ON Ruhrgas“ LR Seimo nariams siuntė laišką, kuriuo bandė įrodyti parlamentarams, kad Lietuvai nebūtina ir netgi nenaudinga priimti griežčiausias Trečiojo energetikos paketo nuostatas reglamentuosiančius įstatymus.

Laiške teigta, kad nuosavybės atskyrimas nepanaikins Lietuvos gamtinių dujų rinkos izoliacijos.

„Mes vertiname LRV pastangas sukurti prieigą prie alternatyvių dujų tiekimo šaltinių ir taip panaikinti Lietuvos gamtinių dujų rinkos izoliaciją. (...) Tiesiog norime pabrėžti, kad nuosavybės atskyrimas nepadės pasiekti šio politinio tikslo“, – rašome laiške.

Tikinama, kad nuosavybės atskyrimas nepadės pastatyti suskystintų dujų terminalo ir/arba jungties su Lenkija.

Taip pat teigiama, kad dėl atskyrimo „Lietuvos dujos“ patirs nuostolių, dėl kurių brangs gamtinės dujos Lietuvos gyventojams.

Visą laišką Seimo nariams galite paskaityti paspaudę čia.

Tačiau tokie tikinimai Lietuvos parlamento visgi neįtikino – pernai priimti Trečiąjį paketą įgyvendinantys įstatymai: Gamtinių dujų įstatymo pakeitimo įstatymas ir Gamtinių dujų įstatymo pakeitimo įstatymo įgyvendinimo įstatymas.

Trys keliai

Teisininkų įmonės „Tark Grunte Sutkiene“ partneris Vilius Bernatonis, pernai kalbėjęs apie ES trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo tikslus ir įtaką gamtinių dujų rinkai žurnalo „Valstybė“ organizuotoje metinėje energetikos konferencijoje papasakojo ir apie tris kelius, kuriais, įgyvendindama Trečiąjį energetikos paketą, galėjo nueiti Lietuva.

1) Sukuriamas nepriklausomas atskiras perdavimo sistemos operatorius, kuriam nuosavybės teise priklauso perdavimo sistema;

2) perdavimo sistema lieka vertikaliai integruotai įmonei, o skiriamas nepriklausomas sistemos operatorius, kurį paskiria Valstybė perdavimo sistemos savininko siūlymu. Turi būti užtikrinta: Operatoriaus nepriklausomumas ir komercinių paslapčių saugumas;

3) perdavimo sistemos operatoriui nuosavybės teise priklauso perdavimo sistema ir jis yra vertikaliai integruotas, bet numatyti papildomi ribojimai: finansiniai, techniniai sprendimai priimami nepriklausomai nuo pagrindinės bendrovės; sudaromas priežiūros organas.

Gamtinių dujų įmonių pertvarkos planas

2011 m. spalio 28 d. Vyriausybė patvirtino „Gamtinių dujų įstatymo reikalavimų neatitinkančių gamtinių dujų įmonių veiklų ir kontrolės atskyrimo vykdymo planą“.

Plane numatytos esminės veiklų ir kontrolės atskyrimo datos ir terminai:

Iki 2012 m. kovo 31 d. – gamtinių dujų įmonės turi pasirinkti atskyrimo būdą ir informuoti apie sprendimą Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK) bei pateikti jo aprašymą.

Iki 2013 m. liepos 31 d. – turi būti baigtas teisinio ir funkcinio PSO atskyrimo etapas
arba paskelbtos reorganizavimo sąlygos (šis terminas gali būti pratęstas iki 2013 m. gruodžio 31d.)

Iki 2014 m. spalio 31 d. – gamtinių dujų įmonės turi būti galutiniai pertvarkytos pagal

Sankcijos. Jeigu Gamtinių dujų įmonės nevykdys arba vėluos vykdyti nustatytus Gamtinių dujų įstatymo reikalavimus reikalavimus, VKEKK gali priimti sprendimą dėl baudos skyrimo, kurios dydis galėtų siekti iki dešimties procentų atitinkamos bendrovės metinių pajamų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos