Sparčiai į viršų šuoliuojanti infliacija savo vartojimo įpročius ar santaupų likimą verčia pergalvoti visus – tiek verslininkus, tiek ir paprastus darbuotojus.
Reaguodami į didėjančias kainas, paprasti Lietuvos gyventojai keistų savo įpročius: 45 proc. pirmiausia svarstytų atsisakyti kai kurių kasdienių įpročių ir paslaugų, 34 proc. atidėtų planuotus didesnius pirkinius, o 20 proc. atsisakytų kai kurių kasdienių išlaidų tam, kad turėtų finansinį rezervą, rodo „Citadele“ banko užsakymu bendrovės „Norstat“ atliktas tyrimas.
Verslininkai neretai pirmiausia galvoja apie verslą. Pavyzdžiui, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius15min tvirtino, kad augant infliacijai peržiūrėjo investicijas į vertybinius popierius, bet daugiausia atliekamų lėšų investuoja į savo įmonės plėtrą – naujos baterijų gamyklos pastatymą.
„Daug kas atskiria privatų verslą nuo asmeninių investicijų, o mano, kaip vadovo, nuomone, geriausia investicija į tai, ką geriausiai supranti. Tikimės, kad šis verslas turėtų turėti 8–15 proc. pelningumą ilguoju periodu“, – teigė V.Janulevičius.
O kokių žingsnių infliacijai pasiekus dviženklį skaičių imasi žymiausi Lietuvos ekonomistai, paprastai patarimus dalijantys kitiems? 15min to pasiteiravo buvusios ekonomikos viceministrės, „Creditinfo Lietuva“ verslo plėtros ir strategijos vadovės Jekaterinos Rojakos, „Luminor“ banko ekonomisto Žygimanto Maurico ir „Swedbank“ Finansų instituto vadovės Jūratės Cvilikienės.
J.Rojaka peržiūrėjo vaikų būrelius, renovuos namą
Ekonomistė, „Creditinfo Lietuvos“ verslo plėtros ir strategijos vadovė Jekaterina Rojaka 15min tvirtino, kad jos šeima, prognozuodama infliacijos šuolį, tam ruošėsi iš anksto.