Trumpas apsigalvojo dėl mokesčių mažinimo, nes „JAV ekonomika ir taip stipri“

Praėjus vienai dienai po to, kai Donaldas Trumpas užsiminė apie galimybę sumažinti mokesčius, kad paskatintų ekonomikos augimą, Jungtinių Valstijų prezidentas pakeitė kursą ir pareiškė atsisakantis šio minties, nes šalies ekonomika „ir taip yra stipri“.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

D.Trumpą kalbėti apie tokias priemonės privertė pastaruoju metu vyraujantis rinkos nepastovumas ir ekonominis neapibrėžtumas bei diskusijos apie tai, ar JAV artėja prie nuosmukio, kuris pakenktų D.Trumpo perrinkimo galimybėms.

Kiek anksčiau šią savaitę JAV prezidentas pirmą kartą pripažino, kad jo prekybos politika Kinijos atžvilgiu amerikiečiams gali atnešti ekonominių sunkumų, nors ir tvirtino, jog muitai reikalingi svarbesnės ilgalaikės naudos labui.

Visgi jo pasvarstymai apie iš darbo užmokesčio išskaičiuojamus mokesčius truko neilgai.

„Dabar negalvoju apie mokesčių mažinimą, – pareiškė prezidentas žurnalistams Baltuosiuose rūmuose. – Mums to nereikia. Turime stiprią ekonomiką.“

D.Trumpas taip pat atmetė idėją indeksuoti kapitalo prieaugio mokestį pagal infliaciją.

Analitikai perspėjo, kad ekonomikos augimo sulėtėjimas, o galbūt ir recesija, gali įvykti iki kitų metų rinkimų. Visgi D. Trumpas tvirtina, jog ekonomika yra tvirta, o jam pačiam puikiai sekasi ją valdyti.

Tuo tarpu dėl kylančių sunkumų prezidentas yra linkęs kaltinti centrinį banką (ir jo vadovą Jerome Powellą) bei pasaulio ekonomikos lėtėjimą.

„Jay Powellas ir Federalinio rezervo sistema (FRS) visiškai prašovė pro šalį. Aš buvau teisus ir beveik visi tai pripažįsta, – trečiadienį pareiškė D.Trumpas. – Jis [J. Powellas] per greitai ir per smarkiai kėlė palūkanų normas, taigi šiuo metu mes turime normalizuotas palūkanų normas. Visgi dabar privalome pasukti kita linkme.“

Kai kurie Baltųjų rūmų patarėjai baiminasi, kad D. Trumpas sumenkino J.Powello autoritetingumą. Taip pat nerimaujama, kad prezidento raginimai mažinti palūkanų normas ir diskusijos dėl indeksavimo ar darbo užmokesčio mokesčių mažinimo gali išgąsdinti, o ne nuraminti rinkas.

D.Trumpas pareiškė neturįs kito pasirinkimo, kaip tik imtis prekybinių sankcijų, kurios iš esmės varžo JAV gamintojus, finansų rinkas ir tam tikru mastu Jungtinių Valstijų vartotojus.

„Kažkas turėjo tai padaryti. Aš esu tas išrinktasis, – kalbėjo D.Trumpas, stovėdamas ant Baltųjų rūmų vejos ir žvelgdamas į dangų. – Kažkas turėjo tai padaryti. Taigi, aš ėmiausi Kinijos. Aš ėmiausi prekybos su Kinija problemos.“

Vis dėlto Kinija teigia, kad prekyba su JAV buvo „abipusiai naudinga“ ir paragino Vašingtoną „ieškoti kompromiso“. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Gengas Shuangas išreiškė viltį, jog Vašingtonas „susitiks su Kinija pusiaukelėje“ sprendžiant nesutarimus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kinija ir JAV
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kinija ir JAV

Regis, po daugiau nei 10 augimo metų JAV ekonomikoje pasirodė pažeidžiamumo ženklų. JAV prezidentui pradėjus prekybos karą su Kinija, gamybos apimtys sumažėjo, kaip ir vartotojų pasitikėjimas.

Šį mėnesį D.Trumpas supykdė akcijų ir vertybinių popierių rinkas, kai paskelbė apie planus įvesti 10 proc. muitus 300 mlrd. JAV dolerių vertės importui iš Kinijos. Rinkos reakcija parodė, kad galbūt artėja nuosmukis, ir tai paskatino D.Trumpą atidėti kai kuriuos muitus, turėjusius įsigalioti rugsėjį, nors 25 proc. muitai jau taikomi kitoms 250 mln. JAV dolerių vertės kinų prekėms.

Prezidentas ilgai teigė, kad muitų našta tenka tik Kinijai, tačiau šią žinią antradienį paneigė jo paties pareiškimai žurnalistams.

„Mano gyvenimas būtų daug lengvesnis, jei neturėčiau spręsti Kinijos klausimo, – pareiškė D.Trumpas. – Visgi man patinka tai daryti, nes aš privalau tai padaryti.“

Pasaulio ekonomika pastaraisiais mėnesiais lėtėja, o pastaruoju metu vykstantys akcijų rinkos pokyčiai padidino susirūpinimą, kad JAV ekonomika nėra apsaugota. Pirmadienį atlikta apklausa parodė, kad didžioji dauguma ekonomistų mano, jog iki 2021 metų gali įvykti nuosmukis.

Kalbėdamas apie šią tikimybę, D.Trumpas vėl ėmė spausti FRS sumažinti palūkanų normas. JAV prezidentai paprastai vengia viešai kritikuoti centrinį banką, tačiau D.Trumpas neketina laikytis šio nerašyto susitarimo ir paragino J.Powellą prisiimti atsakomybę, jei ekonomika susvyruotų.

„Manau, kad mes iš tikrųjų galėtume pasiekti didžiulį augimą, jeigu tik FRS atliktų savo darbą, – teigė D.Trumpas. – Tas didelis „jeigu“.“

D.Trumpas rekomendavo artimiausiais mėnesiais sumažinti bazinę palūkanų normą ne mažiau nei vienu procentiniu punktu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis