Turite verslo idėją? Ekspertas pataria, kada geriau steigti naują įmonę, o kada pirkti

Imantis verslo idėjos verta apgalvoti, kas geriau: steigti naują ar nusipirkti jau įsteigtą įmonę. Ir vienas, ir kitas variantas gali būti naudingas, rašoma „Buhalterės.lt“ pranešime spaudai.
Verslas
Verslas / 123RF.com nuotr.

Įmonės „Buhalterės.lt“ vadovas Laimis Jančiūnas pataria atkreipti dėmesį ir įvertinti šiuos aspektus.

Įvaizdis

Tai dažniausia priežastis, kodėl perkama įsteigta įmonė. Steigimo data indikuoja patikimumą – tai dažnai norima akcentuoti užsienio partneriams.

Bendrovės nuotr./Laimis Jančiūnas
Bendrovės nuotr./Laimis Jančiūnas

„Yra tokių, kurie planuodami verslą steigia įmonę ir tam tikrą laiką nevykdo veiklos arba steigia paskutinėmis metų dienomis, kad steigimo metai būtų solidesni. Yra ir priešingai mąstančių: vengia steigti paskutiniais metų mėnesiais, nes sutrumpėja pelno mokesčio lengvatos laikotarpis ir atsiranda prievolė rengti metinį balansą. Ši prievolė galioja, net jei įmonė buvo įsteigta paskutinę metų dieną“, – teigia L.Jančiūnas.

Kaina

Naujos įmonės steigimo kaina su teisininko pagalba svyruoja nuo 150 iki 250 Eur (steigiant MB, UAB, VšĮ). Įmonę galima įregistruoti ir savarankiškai. Pavyzdžiui, registruojant UAB su vienu akcininku Registrų centro rinkliava šiuo metu siekia 37,11 Eur.

„Įvertinkite, kad steigdami naują įmonę galite sudvejoti, kokius valdymo organus ar įstatus pasirinkti, kaip teisingai suteikti registracijos adresą ir pan. Darant pirmą kartą gali kilti klausimų ir užtrukti laiko, tačiau užduotis įveikiama“, – dalinasi L.Jančiūnas.

Jei pirksite įmonę, sumokėsite daugiau.

„Šiais metais įsteigtų juridinių asmenų kainos prasideda nuo 250 Eur. 2020 m. įsteigta įmonė kainuoja apie 2 000 Eur, 2018 m. įmonė – apie 3 000 Eur. Juridinio asmens kaina kaip vyno – kuo senesnis, tuo brangesnis“, – sako L.Jančiūnas.

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojo kodas

Kartais argumentas pirkti seną įmonę yra PVM mokėtojo kodas, nes neva jį sudėtinga gauti. Tačiau, jei galite pagrįsti poreikį, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) suteiks kodą per kelias dienas.

Anot „Buhalterės.lt“ vadovo, pasitaiko atvejų, kai įmonės su PVM mokėtojo kodu norima skubiai. Pavyzdžiui, jei perkama brangi įranga, bijoma, kad bus prarasta galimybė susigrąžinti sumokėtą PVM. Tai mitas, nes yra tvarkos, kaip tokiais atvejais jį atgauti.

„Nutinka ir mažiau lanksčių situacijų. Pavyzdžiui, vadovas užsienietis paprašo suteikti PVM mokėtojo kodą ir VMI reikalauja pateikti sutartis su Lietuvos partneriais, nors įmonė dirba tik su vokiečiais. Aiškintis užtruks ilgiau nei nusipirkti įmonę su kodu. Rinka yra prisitaikiusi ir tokias įmones pardavinėja gerokai brangiau“, – pažymi jis.

Garantija

Steigiant ar perkant įmonę, kuri įkurta neseniai ar nevykdė veiklos, garantijos klausimas mažai aktualus. Tačiau, jei perkate įmonę, turėjusią operacijų, tai svarbu.

„Paprastas sprendimas yra pasirašyti akcijų pirkimo–pardavimo sutartį, kurioje visa atsakomybė už iki jūsų vykdytą veiklą būtų numatyta pardavėjui. Pageidautina, kad sutartį patvirtintų notaras“, – pataria L.Jančiūnas.

Deja, net ir turint tokią sutartį gali kilti iššūkių. Pavyzdžiui, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba gali pakviesti paaiškinti, kodėl įmonė nuslėpė mokesčius. Atsakomybė būtų kitų, bet procedūros prasidėtų nuo jūsų.

„Pastangos statyti verslą ant senos įmonės pamatų turėtų būti pamatuotos. Visada rekomenduojame, kad perkamos įmonės finansus patikrintų buhalteris ar auditorius, o sutartis – teisininkas“, – priduria jis.

Banko sąskaita

Dažnai žmonės, ypač užsieniečiai, įsigydami įmonę su istorija, galvoja, kad taip išvengs sudėtingo įmonės banko sąskaitos atidarymo proceso. Tačiau sąskaita bus galima naudotis tik po naujų akcininkų registravimo Registrų centre ir kliento pažinimo duomenų atnaujinimo banke.

„Perrašymo procedūros labai panašios kaip ir atidarinėjant naują sąskaitą. Dauguma rinkoje parduodamų įmonių būna uždariusios sąskaitas, kad išvengtų banko paslaugų mokesčių“, – teigia L.Jančiūnas.

Steigdami naują įmonę, banko sąskaitą galėsite atsidaryti patys. Dauguma mokėjimo įstaigų leidžia padaryti tai nuotoliniu būdu.

Kreditavimas

Naujai įsteigtai įmonei gauti banko paskolą be užstato ar garantijų yra sudėtinga. Tam tikrą laiką jau veikiančioms įmonėms ją gauti gali būti ir lengviau, ir sunkiau. Tai priklauso nuo kredito istorijos.

„Rasti įmonę, kurios balansas būtų tinkamas paskoloms gauti, vargu ar pavyks lengvai ir pigiai. Tokiu atveju labiau žiūrima kaip į verslo, o ne juridinio vieneto, pardavimą ir galioja kitoks kainos vertinimas. Beje, bankai į tokį manevrą taip pat žiūri atsargiai ir svarsto kreditavimą tik praėjus 6–12 mėnesiams po akcininkų pasikeitimo“, – atkreipia dėmesį „Buhalterės.lt“ vadovas.

Dalyvavimas projektuose

Tai priklauso nuo projektų reikalavimų. Projektai gali būti orientuoti remti tiek naują, tiek ilgesnį laiką veikiantį, tiek specifines sąlygas atitinkantį verslą.

Pavyzdžiui, finansavimas pagal X priemonę gali būti suteikiamas tik įmonėms, kurių amžius iki 2 metų ir kurios registruotos rajone, arba gamybos įmonėms nuo 3 metų, turinčioms iki 10 darbuotojų ir ne mažiau nei Y eksporto pajamų.

L.Jančiūnas pažymi, kad paprastai kvietimai dalyvauti projekte būna ribotą laiką, tad ir specifinių įmonių poreikis bei kaina atitinkamai į tai reaguoja sezoniškai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis